Banky používajú úrokovú sadzbu ako lákadlo, na ktoré klienti zareagujú návštevou pobočky. Platí to tak pre úvery ako aj vklady.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Úroková sadzba je vždy niečo, čo človeka zaujme. Neraz pri tom nehľadí na podmienky. A je jedno či ide o úverový či vkladový produkt, či o bankový alebo nebankový subjekt. Pritom zmluvné podmienky sú dôležitejšie než samotná výška úrokovej sadzby.

Pri vkladoch závisí získanie propagovanej úrokovej sadzby od plnenia podmienok. Najčastejšie ide o výšku vkladu - úročí sa vklad nepresahujúci určitú sumu.
 

Príklad podmienok produktov so zvýhodneným úročením vybraných bánk

Ponuka Podmienky získania
Garantovaný úrok 5 % ročne  pravidelné sporenie od 10 do 30 eur mesačne, ktoré trvá 12, 18 alebo 24 mesiacov
Parádnych 3,65 %  maximálny vklad 2000 eur, ktorý sa buduje zaokrúhľovaním platieb
Mimoriadny úrok 3,5 %  maximálny vklad 5000 eur s viazanosťou na 12 mesiacov
Úroková sadzba 3 %  pre nových klientov pri vklade max. 4000 eur a platná 6 mesiacov

Časové obmedzenie zvýhodneného úročenia predurčuje tento produkt iba na krátkodobé vklady, nie na dlhodobé uloženie úspor. Okrem toho potreba plnenia podmienok môže znamenať, že získaný úrok sa použije na úhradu poplatkov spojených s vedením účtu. Netreba navyše zabúdať na to, že pri bankových úrokoch sa automaticky strháva zrážková daň. Výnos je tak nižší o takmer pätinu a celkový efekt môže byť dokonca i záporný.

Bankové produkty sú vhodné ako úložisko krátkodobých rezerv, teda peňazí určených na riešenie bežných finančných problémov. Na dlhodobé uloženie peňazí sú vhodnejšie investičné nástroje, ktoré síce negarantujú zhodnotenie a môžu istý čas vykazovať straty, no z dlhodobého horizontu prinášajú výrazne vyššie zhodnotenie ako bankové vklady.

Ak neviete, ako začať, dohodnite si konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Chcete si dohodnúť konzultáciu?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej