Banky používajú úrokovú sadzbu ako lákadlo, na ktoré klienti zareagujú návštevou pobočky. Platí to tak pre úvery ako aj vklady.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Úroková sadzba je vždy niečo, čo človeka zaujme. Neraz pri tom nehľadí na podmienky. A je jedno či ide o úverový či vkladový produkt, či o bankový alebo nebankový subjekt. Pritom zmluvné podmienky sú dôležitejšie než samotná výška úrokovej sadzby.

Pri vkladoch závisí získanie propagovanej úrokovej sadzby od plnenia podmienok. Najčastejšie ide o výšku vkladu - úročí sa vklad nepresahujúci určitú sumu.
 

Príklad podmienok produktov so zvýhodneným úročením vybraných bánk

Ponuka Podmienky získania
Garantovaný úrok 5 % ročne  pravidelné sporenie od 10 do 30 eur mesačne, ktoré trvá 12, 18 alebo 24 mesiacov
Parádnych 3,65 %  maximálny vklad 2000 eur, ktorý sa buduje zaokrúhľovaním platieb
Mimoriadny úrok 3,5 %  maximálny vklad 5000 eur s viazanosťou na 12 mesiacov
Úroková sadzba 3 %  pre nových klientov pri vklade max. 4000 eur a platná 6 mesiacov

Časové obmedzenie zvýhodneného úročenia predurčuje tento produkt iba na krátkodobé vklady, nie na dlhodobé uloženie úspor. Okrem toho potreba plnenia podmienok môže znamenať, že získaný úrok sa použije na úhradu poplatkov spojených s vedením účtu. Netreba navyše zabúdať na to, že pri bankových úrokoch sa automaticky strháva zrážková daň. Výnos je tak nižší o takmer pätinu a celkový efekt môže byť dokonca i záporný.

Bankové produkty sú vhodné ako úložisko krátkodobých rezerv, teda peňazí určených na riešenie bežných finančných problémov. Na dlhodobé uloženie peňazí sú vhodnejšie investičné nástroje, ktoré síce negarantujú zhodnotenie a môžu istý čas vykazovať straty, no z dlhodobého horizontu prinášajú výrazne vyššie zhodnotenie ako bankové vklady.

Ak neviete, ako začať, dohodnite si konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Chcete si dohodnúť konzultáciu?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej