Banky používajú úrokovú sadzbu ako lákadlo, na ktoré klienti zareagujú návštevou pobočky. Platí to tak pre úvery ako aj vklady.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Úroková sadzba je vždy niečo, čo človeka zaujme. Neraz pri tom nehľadí na podmienky. A je jedno či ide o úverový či vkladový produkt, či o bankový alebo nebankový subjekt. Pritom zmluvné podmienky sú dôležitejšie než samotná výška úrokovej sadzby.

Pri vkladoch závisí získanie propagovanej úrokovej sadzby od plnenia podmienok. Najčastejšie ide o výšku vkladu - úročí sa vklad nepresahujúci určitú sumu.
 

Príklad podmienok produktov so zvýhodneným úročením vybraných bánk

Ponuka Podmienky získania
Garantovaný úrok 5 % ročne  pravidelné sporenie od 10 do 30 eur mesačne, ktoré trvá 12, 18 alebo 24 mesiacov
Parádnych 3,65 %  maximálny vklad 2000 eur, ktorý sa buduje zaokrúhľovaním platieb
Mimoriadny úrok 3,5 %  maximálny vklad 5000 eur s viazanosťou na 12 mesiacov
Úroková sadzba 3 %  pre nových klientov pri vklade max. 4000 eur a platná 6 mesiacov

Časové obmedzenie zvýhodneného úročenia predurčuje tento produkt iba na krátkodobé vklady, nie na dlhodobé uloženie úspor. Okrem toho potreba plnenia podmienok môže znamenať, že získaný úrok sa použije na úhradu poplatkov spojených s vedením účtu. Netreba navyše zabúdať na to, že pri bankových úrokoch sa automaticky strháva zrážková daň. Výnos je tak nižší o takmer pätinu a celkový efekt môže byť dokonca i záporný.

Bankové produkty sú vhodné ako úložisko krátkodobých rezerv, teda peňazí určených na riešenie bežných finančných problémov. Na dlhodobé uloženie peňazí sú vhodnejšie investičné nástroje, ktoré síce negarantujú zhodnotenie a môžu istý čas vykazovať straty, no z dlhodobého horizontu prinášajú výrazne vyššie zhodnotenie ako bankové vklady.

Ak neviete, ako začať, dohodnite si konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Chcete si dohodnúť konzultáciu?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej