Úrokové sadzby na termínovaných vkladoch sa zvyšujú. Inflácia je však vyššia ako úroky. Navyše z propagovaných úrokov sa automaticky strháva zrážková daň. Výsledný efekt je tak strata kúpnej sily peňazí uložených v banke.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Fanúšikom termínovaných vkladov svitá na lepšie časy. Už dnes sa na nich dá zarobiť viac ako pred rokom a to sme iba na začiatku zvyšovania úrokových sadzieb. Ako to už pri finančných produktoch býva, neraz je potrebné splniť podmienky.

Najnižšie úrokové sadzby v bankách pretrvali (i v čase rekordnej inflácie a po náraste úrokových sadzieb na dlhopisovom trhu) naďalej na smiešne nízkej úrovni. Kým štátne dlhopisy sa úročia v rozmedzí 2,5 % – 3,5 % za rok, termínované vklady začínajú na 0,01 % za rok.
 

Úroky na termínovaných vkladoch na 12 mesiacov vo vybraných bankách
365.bank 0,01 % / 3,00 %
ČSOB 0,01 %
mBank 0,10 %
Prima banka 0,40 % / 1,40 %
Privatbanka 2,30 %
Slovenská sporiteľňa 0,01 % / 3,50 %
Tatra banka 0,01 %
UniCredit Bank 0,00 %
VÚB banka 0,40 % / 3,70 %

Výnosová krivka štátnych dlhopisov

13_2_krivka dlhopisov
13_2_krivka dlhopisov

Zdroj: NBS

Vyššie úročenie termínovaných vkladov je podmienené vlastníctvom bežného účtu v banke, kúpou investičného produktu alebo ide o obmedzené a neopakujúce sa trvanie úročenia. V každom prípade aj bonusové úročenie je výrazne pod minulou i očakávanou mierou inflácie.

V minulosti vklady dokázali konkurovať inflácii, ale išlo skôr o výnimky, než pravidlo. Už aj preto, že z úrokov sa automaticky strháva zrážková daň. Jednou zo svetlých výnimiek je obdobie deflácie, kedy aj peniaze na bežnom účte napriek nulovému úroku zvýšili svoju kúpnu silu.
 

Graf úrokov na terminovaných vkladoch a inflácie

13_2_úroky vs. inflácia
13_2_úroky vs. inflácia

Bankové vklady v žiadnom prípade netreba zatracovať. Sú veľmi dôležité pre železnú rezervu, teda finančný vankúš na nepríjemné situácie v živote. Na výšku úspor na termínovanom účte sa dá 100-percentne spoľahnúť a preto ak nastane situácia, ktorá vyžaduje peniaze, dajú sa rýchlo použiť. Sankcia za nedodržanie viazanosti vo výške úrokov aj pre výšku úrokovej sadzby nezabolí.

Ak potrebujete poradiť, ako správne sporiť, obráťte sa na skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a ponúkne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej