Kto začal s investovaním pred rokom, je v strate. Kto s tým začal pred piatimi rokmi, je v zisku. Investovanie je však určené na obdobie dlhšie ako desať rokov. Ako sú na tom dlhodobí investori dnes a ako na tom boli v minulosti?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Aby mohla investícia ukázať pozitívne výsledky, potrebuje čas. Je to rovnaká situácia, ako sadiť strom či piecť koláč. Strom nezarodí zo dňa na deň. Koláč neradno ochutnávať po piatich minútach pečenia. Ale kto vydrží starať sa o strom, resp. neotvorí rúru pol hodinu, môže si následne pochutiť. Platí to aj pri investovaní.

Desaťročná investícia je aj v dnešných krušných časoch zisková. Síce jej zisk od začiatku roka klesol, no stále je v pomerne zaujímavej výške – približne 10 % ročne. Netreba však podľahnúť ilúzii, že 10 rokov je dostatočne dlhý čas na dosiahnutie zisku.

Graf ukazuje, ako sa vyvíjala výnosnosť investície v trvaní 10, 20 a 30 rokov. Desať rokov môže byť pre dosiahnutie pozitívneho výnosu málo. Zhodnotenie takto dlho trvajúcej investície sa za uplynulých 52 rokov pohybovalo v rozpätí od straty 5 % ročne po zisk takmer 17 % ročne.

Kto má s akciami väčšiu trpezlivosť, dosiahne aj lepší efekt. Pri dvadsaťročnom trvaní investície sa výnos pohyboval už iba v kladom rozpätí a pri 30-ročnom aj to najnižšie zhodnotenie bolo na úrovni 5 % ročne.
 

2022_9_30_vyvoj_zhodnotenia_investicie_G
2022_9_30_vyvoj_zhodnotenia_investicie_G

Čo treba robiť s investíciou, ktorá je momentálne v mínuse? Pre odpoveď sa stačí pozrieť na graf. Čím dlhšie investícia trvá, tým je vyššia pravdepodobnosť, že na jej konci bude výsledok kladný.

To, či výsledok bude 5, 10 alebo 15 % ročne, závisí od aktuálnej situácie na trhu, ktorú investor sám neovplyvní. Investor si nemôže vybrať, v ktorej dekáde bude žiť. Má na výber iba to, či bude alebo nebude investovať. A tiež si môže vybrať, či investíciu ponechá rok, päť alebo tridsať rokov. Investovať sa totiž majú peniaze, ktoré nie sú určené na platenie bežných výdavkov.

Tri postrehy investovania
• Pokles hodnoty investície je iba dočasný. Zotrvanie v investícii znamená predĺženie času, teda zvýšenie pravdepodobnosti dosiahnutia zisku.
• Doterajší výnos nie je zárukou budúceho výnosu. Aktuálny výnos môže byť vyšší aj nižší. Človek má možnosť využiť iba to, čo finančný trh v danom momente ponúka.
• Investovať sa má až po vybudovaní finančnej rezervy. Z nej sa majú v prípade potreby platiť bežné jedno- až trojmesačné výdavky.

Ak neviete, ako začať, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu individuálnu situáciu a ponúkne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Chcete vedieť viac?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej