Svetové akcie merané indexom S&P 500 alebo MSCI World majú v porovnaní so začiatkom roka o 22 % nižšiu cenu. Druhý júnový týždeň sa na tomto poklese podieľal polovicou. Čo to znamená pre bežného investora? Je to hrozba alebo príležitosť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Akýkoľvek pokles na akciovom trhu je dočasný. Ako dlho bude trvať, kým sa aktuálna cena bude rovnať pôvodnému maximu je síce veľkou neznámou, no najdlhšie trvanie poklesu zatiaľ nepresiahlo tri roky. Ako sa z toho poučiť, resp. ako sa zachovať v súčasnosti?

Trojročné trvanie poklesu bolo tak dávno, že dnes si na to živo nik nespomenie. Bolo to v rokoch 1929 až 1932. Fučanie internetovej bubliny o 70 rokov neskôr trvalo ani nie tri roky a pokles počas finančnej krízy trval vyše roka.

Pokles na finančnom trhu je ideálne obdobie na začiatok pravidelného investovania. Každou ďalšou investíciou sa vylepšuje priemerná nákupná cena (Dollar Cost Averaging) a na dosiahnutie zisku z investície tak stačí pokoriť práve ju a nie dosiahnuť cenu zo začiatku sporenia. Pritom história vývoja akciových trhov ukazuje, že postupom času je pokorené každé minulé maximum.
 

Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.

Investovanie si v prvom rade vyžaduje chladnú hlavu a peniaze, ktoré istý čas potrebovať nebudete. Netreba sa unáhliť a netreba hľadať najvýnosnejšie príležitosti. Investícia by mala byť nuda, nie dôvod na zvyšujúci sa krvný tlak.

Sedem rád pri investovaní

1.) Pred investovaním si na bankovom sporiacom alebo termínovanom účte vytvorte finančnú rezervu vo výške 3-6 mesačných výdavkov.

2.) Začnite relatívne bezpečnými a hlavne regulovanými investičnými nástrojmi.

3.) Investujte peniaze, o ktorých viete, že ich nebudete potrebovať v krátkom čase.

4.) Pri investovaní dbajte na dostatočné rozloženie investičného rizika.

5.) Nevenujte stavu investičného účtu príliš veľkú pozornosť. (Raz mesačne je viac ako dostatočne.)

6.) Dodržujte pravidelnosť v investovaní.

7.) Dodatočné vklady sú prípustné, výbery však nie. (zainvestované peniaze vyberať nepotrebujete, pretože máte finančnú rezervu).

Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Ilustračný obrázok, ktorý zobrazuje platbu v obchode prostredníctvom platobnej karty a terminálu.

Blogy

Nahradiť hotovosť nie je len o technológiách. Je to predovšetkým o dôvere

Dnes môžeme zaplatiť za online verziu časopisu či veľký nákup v supermarkete kartou alebo mobilom v priebehu niekoľkých sekúnd. Nájomné a účty za elektrinu uhradíme okamžite cez internet banking. Znamená to, že hotovosť je zastaraná? Ekonómovia Martin Brown a Arina Wischnewsky ponúkajú svoj pohľad na budúcnosť platieb v rozhovore.

Čítať ďalej
Atmosféra na investičnej konferencii Swiss Life Select.

Tlačové správy

Investičná konferencia Swiss Life Select Slovensko 2025

Ako efektívne investovať v dynamicky sa meniacom svete? Aké trendy budú formovať globálne trhy v najbližších rokoch? Práve týmto témam sa venovali renomovaní spíkri z popredných investičných spoločností BlackRock, Invesco či Amundi na Investičnej konferencii Swiss Life Select Slovensko 2025.

Čítať ďalej
Muž nakupuje čokoládu v supermarkete.

Tlačové správy

Inflácia, ktorú si na cenovke hneď nevšimnete

Aj keď platíte za svoj obľúbený výrobok stále rovnakú cenu, platíte viac. Ako je to možné? Znižuje sa napríklad jeho hmotnosť. Kým niektorí výrobcovia o tom spotrebiteľov vôbec neinformujú, iní v rámci svojej komunikácie (zaujímavo) vysvetľujú svoje kroky.

Čítať ďalej
Mladý obchodník, analytik a investor sledujúci monitor notebooku na pohovke, maklér analyzujúci indexy, finančný graf, obchodovanie online, investičné údaje o kryptomenách a akciovom trhu.

Tlačové správy

Väčšina klientov internetových brokerov končí v strate. Ako teda úspešne investovať?

Najúspešnejšie investície sú tie, ktoré majú začiatok v dávnej minulosti. Dôvodov tohto tvrdenia je viacero. Tieto investície majú za sebou dlhú históriu a teda naplno využili princíp zloženého úročenia. Musia byť úspešné, pretože v prípade neúspechu by dnes neexistovali. V neposlednom rade sa pri nich uplatnila stratégia kúp a drž, ktorá eliminuje základné investorské chyby.

Čítať ďalej
Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.