Svetové akcie merané indexom S&P 500 alebo MSCI World majú v porovnaní so začiatkom roka o 22 % nižšiu cenu. Druhý júnový týždeň sa na tomto poklese podieľal polovicou. Čo to znamená pre bežného investora? Je to hrozba alebo príležitosť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Akýkoľvek pokles na akciovom trhu je dočasný. Ako dlho bude trvať, kým sa aktuálna cena bude rovnať pôvodnému maximu je síce veľkou neznámou, no najdlhšie trvanie poklesu zatiaľ nepresiahlo tri roky. Ako sa z toho poučiť, resp. ako sa zachovať v súčasnosti?

Trojročné trvanie poklesu bolo tak dávno, že dnes si na to živo nik nespomenie. Bolo to v rokoch 1929 až 1932. Fučanie internetovej bubliny o 70 rokov neskôr trvalo ani nie tri roky a pokles počas finančnej krízy trval vyše roka.

Pokles na finančnom trhu je ideálne obdobie na začiatok pravidelného investovania. Každou ďalšou investíciou sa vylepšuje priemerná nákupná cena (Dollar Cost Averaging) a na dosiahnutie zisku z investície tak stačí pokoriť práve ju a nie dosiahnuť cenu zo začiatku sporenia. Pritom história vývoja akciových trhov ukazuje, že postupom času je pokorené každé minulé maximum.
 

Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.

Investovanie si v prvom rade vyžaduje chladnú hlavu a peniaze, ktoré istý čas potrebovať nebudete. Netreba sa unáhliť a netreba hľadať najvýnosnejšie príležitosti. Investícia by mala byť nuda, nie dôvod na zvyšujúci sa krvný tlak.

Sedem rád pri investovaní

1.) Pred investovaním si na bankovom sporiacom alebo termínovanom účte vytvorte finančnú rezervu vo výške 3-6 mesačných výdavkov.

2.) Začnite relatívne bezpečnými a hlavne regulovanými investičnými nástrojmi.

3.) Investujte peniaze, o ktorých viete, že ich nebudete potrebovať v krátkom čase.

4.) Pri investovaní dbajte na dostatočné rozloženie investičného rizika.

5.) Nevenujte stavu investičného účtu príliš veľkú pozornosť. (Raz mesačne je viac ako dostatočne.)

6.) Dodržujte pravidelnosť v investovaní.

7.) Dodatočné vklady sú prípustné, výbery však nie. (zainvestované peniaze vyberať nepotrebujete, pretože máte finančnú rezervu).

Pravidelné investovanie je menej rizikové ako jednorazové práve pre priemerovanie nákupnej ceny. Jedinou podmienkou úspechu je vytrvať dostatočne dlhý čas a potom nezáleží na tom, či ste začali v čase rastu, poklesu alebo stagnácie.

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Aj z termínovaného účtu môžete peniaze vybrať skôr.

Tlačové správy

Aj z termínovaného účtu môžete vybrať peniaze skôr. V ktorej banke je to najvýhodnejšie

Termínované účty sú po dlhšom čase opäť v obľube. Je to pre zvýšené úroky, ktoré presiahli 3 % ročne. Klienti bánk majú takto úročenú viac ako 1 mld. eur. Pritom na viac ako ročnej viazanosti majú uložených v porovnaní s tým iba zanedbateľných 67 miliónov eur. Dlhá viazanosť pritom neznamená, že sa človek k peniazom nedostane. Je tam, ako inak, jedno „ale“.

Čítať ďalej
Študenti môžu za otvorenie účtu v banke dostať odmenu.

Tlačové správy

Študenti, čas na finančnú odmenu sa kráti

Ste študent a ešte nemáte vlastný účet v banke? Práve teraz je ten čas, keď môžete využiť bankové kampane. Viaceré banky totiž študentov pri otvorení účtu finančne podporia.

Čítať ďalej
Ako nahlásiť poistnú udalosť po dažďoch, povodniach a silnom vetre

Tlačové správy

Ako nahlásiť poistnú udalosť po výdatných dažďoch, povodniach a silnom vetre

Výdatné dažde a silný vietor spôsobili mnohým obyvateľom škody na majetku, domácnostiach, či autách. Ak máte tiež poškodený majetok, pozrite si návod, ako nahlásiť poistnú udalosť.

Čítať ďalej
Nájdite odpovede na svoje otázky o hypotéke.

Tlačové správy

Najčastejšie otázky pri riešení prvého bývania

Chcete si zobrať hypotekárny úver na prvé bývanie? Máte však viac otázok ako odpovedí? Ladislav Smoroň, Oblastný riaditeľ Swiss Life Select Slovensko pripravil odpovede na najčastejšie o úveroch na bývanie.

Čítať ďalej
Muž vysvetľuje klientke, prečo je lepšie zobrať si finančný produkt od licencovaného poskytovateľa.

Tlačové správy

Banková pôžička výhodnejšia ako od suseda?

Vraví sa, že najlepším spôsobom, ako sa s niekým pohádať, je požičať mu peniaze. Dôvodom budúcich sporov je neraz ústna dohoda, ktorú si každá zo strán vyloží inak. Aj písomná dohoda môže vyvolať spory, ak nespĺňa zákonom predpísaný obsah, resp. nie sú overené podpisy. A to ešte nie je reč o pôžičkách od neznámych či o tých, ktoré sú uzatvárané v tiesni.

Čítať ďalej
2024-08-14-treba-sa-bat-investovania-do-akcii-TIT-opt

Tlačové správy

Treba sa báť akciových investícií?

Investovanie je nebezpečné pre toho, kto má predsudky či mylné informácie. Takýto človek má očakávania, ktoré mu investícia nemôže splniť. Zodpovedný výber však môže zamedziť sklamaniu z výsledku.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.