Aká je skutočná pridaná hodnota človeka, s ktorým klient podpisuje zmluvu na poistenie, investíciu či hypotéku?

Na slovenskom trhu sú tisíce finančných produktov. Poznať ich všetky je nereálne. Vyznať sa v nich je nevyhnutné. Dôležité veci nie sú schované medzi malými písmenami, no treba vedieť, čo v zmluve je skutočne dôležité. Cena to nie je.

Poistenie je na prvý pohľad jednoduchý produkt. Ak nastane poistná udalosť, poistený dostane peniaze. To, kedy nastane poistná udalosť, je uvedené v zmluve. Prečo sú teda klienti poisťovní nespokojní s poistným plnením? Dôvodom môže byť práve nesprávne pochopenie zmluvy.

Najviac poistných udalostí spôsobuje vodný živel. Preto je dobré poistiť sa pre vznik škôd spôsobených vodou. Nie je však voda ako voda. Vytopiť vie záplava i povodeň, sused i vlastné potrubie, spodná i zrážková voda. Ak máte pokryté všetky zdroje, máte dobré poistenie. Ak iba niektoré, lacné poistenie vás môže vyjsť draho.

Obava z ohňa je opodstatnená, no riadne škody vie urobiť aj samotný dym z malého a neškodného ohňa. Máte pokryté oboje?

V kuchyni je veľa zdrojov nehôd i škôd. Vedeli ste, že kuchynská linka je v jednej poisťovni krytá v rámci domácnosti a v inej v rámci nehnuteľnosti? To, že si myslíte, že ju máte poistenú, ešte neznamená, že ju poistenú aj máte.

Obávate sa odcudzenia vášho majetku a preto si ho poistíte proti lúpeži? Ak chcete mať aj poistné plnenie, zvoľte si radšej poistenie pre prípad krádeže.

Máte poistené auto? A aj havarijným či iba povinným zmluvným poistením? Absencia havarijného poistenia je dôvodom, prečo sa každoročne riešia pokusy o poisťovací podvod.

 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Dôležité veci nie sú schované medzi malými písmenami, no treba vedieť, čo v zmluve je skutočne dôležité. Cena to nie je.

Investície sú ďalšou oblasťou, kde niektorí klienti nevidia dôvod zveriť sa do rúk odborníka. Investovať je predsa jednoduché a cez rôzne internetové portály aj lacné. Úspora v desiatkach eur ich však môže vyjsť na stovky či tisíce eur. Nevhodné nástroje zvolené bez zohľadnenia investičného profilu, uprednostnenie nelicencovaných subjektov či vysoko rizikových cenných papierov pred regulovanými nástrojmi sú najčastejšie dôvody nespokojnosti. Pri finančnom agentovi je riziko voľby nevhodného nástroja znižované potrebou vypĺňať viacero formulárov a výberom z obmedzenej ponuky.

Hypotéka vyzerá tiež ako relatívne jednoduchý produkt. Stačí zájsť do banky a podpísať zmluvu. Porovnanie ponúk jednotlivých bánk však už stojí čas, vyrokovanie výhodnejších podmienok zase dobrú vyjednávaciu silu. Tú má skôr agent zastupujúci viacerých klientov než klient samotný. Nehovoriac o tom, že úroková sadzba nie je všetko.

V čom teda môže byť finančný sprostredkovateľ nápomocný?

  • Vysvetlí pojmy v rámci poistnej sumy a pomôže nájsť poistný produkt podľa požiadaviek a potrieb klienta.
  • Ponúkne investičné riešenie až na základe vyhodnotenia jeho vhodnosti pre klienta.
  • Vie byť nápomocný pri vyhodnotení hypotekárnych ponúk bánk a pomôže pri vyjednávaní.
  • A predovšetkým vie vypracovať finančný plán, ktorý rieši finančnú situáciu klienta tak v súčasnosti i v budúcnosti.

Aký je rozdiel medzi finančným poradcom a finančným sprostredkovateľom?

V prvom rade je rozdiel v odmene. Kým finančného poradcu platí klient priamo, finančného sprostredkovateľa platí nepriamo. Je to cez províziu od inštitúcie - banky či poisťovne zo sprostredkovaného finančného produktu.

V druhom rade je rozdiel v počte. Národná banka Slovenska dohliada na činnosť 9 (slovom deviatich) finančných poradcov a približne 25 000 finančných agentov. Obaja môžu ponúkať služby iba k takým finančným produktom, na ktoré majú oprávnenie. Zoznam agentov a ich oprávnenie pôsobiť v tom-ktorom sektore finančného trhu je dostupný na stránke Národnej banky Slovenska.

Ak ste sa práve utvrdili, že rady skúseného finančného sprostredkovateľa môžu byť pre vás prínosné a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv, kontaktujte nás.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej