Dôchodok sa týka drvivej väčšiny z nás a každý má rovnako dlhý čas na prípravu naň. Tak ju nepremárnite a využite ju, aby bola vaša penzia presne podľa vašich predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Finančné pravidlo číslo jeden hovorí, že mať viac peňazí je lepšie, než mať menej peňazí. Na dôchodku na pravdivosť tohto tvrdenia prikývne nejeden dôchodca.

Priemerná výška starobného dôchodku je necelých 520 eur mesačne.

Takto vysoký starobný dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa. Budúci dôchodcovia však majú na rozdiel od tých súčasných možnosť rozhodnúť sa, či budú chcieť poberať pravidelné dávky iba z jedného alebo z viacerých zdrojov.

Dôchodok si môžete budovať len z povinných odvodov a to v prvom pilieri, alebo z povinných odvodov avšak  s rozložením rizika v podobe prvého a druhé piliera alebo z povinných odvodov a doplnku od zamestnávateľa, teda z prvého (prípadne druhého piliera) a tretieho piliera. Môžete tiež využiť daňové úľavy. Alebo si budujte dôchodok vo všetkých spomenutých pilieroch a radšej ešte v pár ďalších.

Päťpilierový dôchodok

Sociálna poisťovňa prerozdeľuje vyzbierané odvody. Kto má menej ako 40 rokov, môže sa rozhodnúť (v rámci úpravy pravidiel starobného dôchodkového sporenia), že časť zaplatených odvodov presunie do druhého piliera. Nebude platiť viac, ani menej, no dôchodok bude tak mať z dvoch zdrojov.
 

Pavel Škriniar
Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.

Komu sa dva zdroje mália, má k dispozícii ďalšie podoby prípravy na jeseň života, aby ju mohol prežiť podľa vlastných predstáv. Tretí pilier je pre tých, ktorých si váži ich zamestnávateľ a preukazuje to príspevkom do doplnkového dôchodkového sporenia. Okrem príspevku túto formu sporenia si podporuje aj štát daňovou úľavou. Účastník si môže znížiť základ dane o 180 eur.

Podpora štátu tu nekončí. Stále sú tu rôzne daňové zvýhodnenia pri dlhodobých investičných produktoch. Či už je to PEPP (Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt), Dlhodobé investičné sporenie, Investície do cenných papierov na regulovanom trhu ale aj kúpa nehnuteľnosti.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú nielen o obdobie na dôchodku, ale aj o čas do jeho dovŕšenia, sú k dispozícii poistné a ďalšie investičné či sporiace produkty, ktoré však už nepožívajú žiadnu daňovú alebo príspevkovú výhodu.

Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej