Dôchodok sa týka drvivej väčšiny z nás a každý má rovnako dlhý čas na prípravu naň. Tak ju nepremárnite a využite ju, aby bola vaša penzia presne podľa vašich predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Finančné pravidlo číslo jeden hovorí, že mať viac peňazí je lepšie, než mať menej peňazí. Na dôchodku na pravdivosť tohto tvrdenia prikývne nejeden dôchodca.

Priemerná výška starobného dôchodku je necelých 520 eur mesačne.

Takto vysoký starobný dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa. Budúci dôchodcovia však majú na rozdiel od tých súčasných možnosť rozhodnúť sa, či budú chcieť poberať pravidelné dávky iba z jedného alebo z viacerých zdrojov.

Dôchodok si môžete budovať len z povinných odvodov a to v prvom pilieri, alebo z povinných odvodov avšak  s rozložením rizika v podobe prvého a druhé piliera alebo z povinných odvodov a doplnku od zamestnávateľa, teda z prvého (prípadne druhého piliera) a tretieho piliera. Môžete tiež využiť daňové úľavy. Alebo si budujte dôchodok vo všetkých spomenutých pilieroch a radšej ešte v pár ďalších.

Päťpilierový dôchodok

Sociálna poisťovňa prerozdeľuje vyzbierané odvody. Kto má menej ako 40 rokov, môže sa rozhodnúť (v rámci úpravy pravidiel starobného dôchodkového sporenia), že časť zaplatených odvodov presunie do druhého piliera. Nebude platiť viac, ani menej, no dôchodok bude tak mať z dvoch zdrojov.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.

Komu sa dva zdroje mália, má k dispozícii ďalšie podoby prípravy na jeseň života, aby ju mohol prežiť podľa vlastných predstáv. Tretí pilier je pre tých, ktorých si váži ich zamestnávateľ a preukazuje to príspevkom do doplnkového dôchodkového sporenia. Okrem príspevku túto formu sporenia si podporuje aj štát daňovou úľavou. Účastník si môže znížiť základ dane o 180 eur.

Podpora štátu tu nekončí. Stále sú tu rôzne daňové zvýhodnenia pri dlhodobých investičných produktoch. Či už je to PEPP (Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt), Dlhodobé investičné sporenie, Investície do cenných papierov na regulovanom trhu ale aj kúpa nehnuteľnosti.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú nielen o obdobie na dôchodku, ale aj o čas do jeho dovŕšenia, sú k dispozícii poistné a ďalšie investičné či sporiace produkty, ktoré však už nepožívajú žiadnu daňovú alebo príspevkovú výhodu.

Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej