Je vhodné poponáhľať sa s pôžičkou? Dôvodom na rýchle upísanie sa splácaniu je rast úrokových sadzieb a rekordná inflácia. Vyzerá to tak, že úroky tak skoro vo svojom smere nepoľavia a aj s infláciou to vyzerá byť na kamarátstvo na ešte nejaký čas. Ale, neponáhľajte sa. S pôžičkami opatrne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Inflácia zvýhodňuje dlžníkov a lacnejšia pôžička je výhodnejšia než jej drahšia podoba. Nie je to však dôvod na bezhlavé zadlžovanie sa. Na dlh treba mať peniaze – dnes i zajtra. Dnes preto, aby bola možnosť vyberať si poskytovateľa pôžičky. Zajtra preto, aby sme sa pre nesplácanie zbytočne nedostali do problémov.

Kúpa na dlh má výhodu v tom, že predmet vlastníte a môžete používať podľa vlastných predstáv už dnes. Ak by ste si naň chceli našetriť, pre infláciu by ste možno potrebovali našetriť viac, než by ste zaplatili za pôžičku. Tu je schované tvrdenie, že inflácia zvýhodňuje dlžníkov. Inflácia však môže spraviť z dlžníka neplatiča.

Rast cien energií a potravín zaťažuje rodinný rozpočet a každý mesiac z neho ostáva menej. Výška disponibilného rozpočtu znižuje aj schopnosť bezproblémovo splácať. Predsa len, zaplatiť za energie a potraviny je dôležitejšie, než splácať dlh.

Pokiaľ sa súbežne s infláciou nezvyšuje príjem, tvrdenie, že inflácia zvýhodňuje dlžníkov nesedí. Dlžníkovi práve inflácia robí splácanie náročnejším. Nehovoriac o tom, že na splácanie treba mať príjem a ten na obdobie dlžoby nie je garantovaný.
 

Young unhappy family paying utility bills online on laptop. Stressed man sitting at table with documents and calculator, filling in papers, calculating domestic expenses together with his pretty wife

Tri otázky, ktoré by ste si mali položiť pred pôžičkou. Môžu vám ušetriť peniaze

1.) Na čo si chcem požičať? (Skutočne to potrebujem?)

2.) Koľko na to potrebujem? (Nedá sa to zaobstarať lacnejšie?)

3.) Koľko môžem mesačne skutočne splácať? (Budem mať z čoho splácať aj pri znížení príjmu?)
 

Tieto rady platia predovšetkým pri pôžičkách na spotrebný tovar. V takom prípade ide skôr o emocionálny než premyslený nákup. Iné to je pri hypotékach, o ktorých načerpaní človek uvažuje dlhý čas vopred.

Pri hypotéke sa tieto tri rady dajú zabaliť do jedného odporúčania – pred zadlžením sa si vyskúšajte splácanie. To znamená, že si zriaďte trvalý príkaz vo výške budúcej splátky hypotéky a sledujte, či bez problémov vyžijete zo zostatku na účte alebo nie. V prípade, že máte „veľa mesiaca do najbližšej výplaty“, prehodnoťte výdavky.

Ak simulované splácanie zvládnete tak, že si to ani nevšimnete, bez obáv požiadajte o hypotéku. Okrem schopnosti splácať ju totiž máte už vybudovanú trojmesačnú rezervu na jej splácanie.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej