Kým donedávna sa o nehnuteľnostiach písalo predovšetkým v súvislosti s rastom ich cien, teraz je to o ich nedostupnosti a nutnosti zlacňovania. Dôvod treba hľadať v raste úrokových sadzieb na hypotékach. Práve tie sú pre mnohých jedinou cestou, ako si zadovážiť bývanie. Ako to vyzerá v praxi?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nikoho hádam neprekvapí, že ceny nehnuteľností sa rôznia podľa lokality, veku, stavu, poschodia či vybavenia. Čo však prekvapí, je cena, ak sa vyjadrí v počtoch mesiacov (lepšie však rokoch), počas ktorých by ste si museli odložiť celú výplatu, aby ste si naň nasporili.

Na novostavbu v Bratislave by ste si museli odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov. Teda iba v prípade, ak by vám stačil jednoizbový byt o rozlohe 32 štvorcových metrov na druhom poschodí.

Pokiaľ nemáte čas, tak dlho odkladať celú výplatu, môžete si vziať úver. V prípade, že by ste chceli celú sumu získať od banky, potrebujete založiť ešte jednu nehnuteľnosť. Na dozabezpečenie je potrebných vždy nielen 25 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti, ale aj dostatočne vysoký príjem.

Ak vám však na účet chodí iba priemerná mzda, na bratislavskú novostavbu môžete rovno zabudnúť. Na jej kúpu potrebujete mať s partnerom spoločný čistý príjem aspoň 1950 eur. S deťmi by ste potrebovali o 220 eur mesačne viac. Ak by ste však do dlhu šli sami, stačilo by vám 1800 eur v čistom.

Na zaobstaranie niečoho väčšieho, napríklad troj- či štvorizbového bytu v novostavbe, budete potrebovať násobky týchto príjmov.
 

Pavel Škriniar
Na 1-izbový byt v novostavbe v Bratislave by ste si museli odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov.

Dôvod, prečo potrebujete tak vysoký príjem, sú aktuálne úrokové sadzby. Ešte pred rokom stačilo na 3-izbový byt v hodnote 195 000 eur mať príjem vo výške 2050 eur, teda v porovnaní so súčasnou situáciou na trhu o 500 eur menej. Avšak aj to iba v prípade zadlženia sa na 30 rokov.

Aký príjem potrebujete na vybranú výšku úveru?

155 - 200.000 eur (1 izbový byt) príjem 1950 až 2400 eur splátka 740 až 955 eur/mes
160 - 210.000 eur (2 izbový byt) príjem 2000 až 2500 eur splátka 764 až 1003 eur/mes
195 - 450.000 eur (3 izbový byt) príjem 2350 až 4900 eur splátka 931 až 2148 eur/mes
650 - 990.000 eur (4 izbový byt)   príjem 6900 až 10 350 eur splátka 3103 až 4726 eur/mes
 *ide o spoločný príjem dvoch osôb a výšku mesačnej splátky v prípade 30-ročného úveru, ceny bytov sú z vybraných developerských projektov v Bratislave v rôznej mestskej časti, byty na rôznych poschodiach, rôzneho počtu izieb, obývateľnej plochy, prípadne terasy a príslušenstva.

Ak potrebujete poradiť ohľadom financovania bývania, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej