Požičať si za menej ako percento a zhodnotiť získané peniaze úrokom vyšším ako percento bol zámer nejedného záujemcu o refinancovanie hypotéky. Pri refinancovaní je totiž možné navýšiť zostatok hypotéky a peniaze navyše môže dlžník použiť na čokoľvek podľa vlastných predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Presne do konca minulého roku akciové trhy rástli úctyhodným tempom. Obzvlášť výnimočné tempo dosahovali od marca 2020, keď sa trhy odrazili od pandemického dna. Mesačný výnos vo výške 3 % bol obrovským lákadlom na vstup do tohto sveta.

Ako sú na tom tí, ktorí sa nechali zlákať svetom investícií a umiestnili doň peniaze z úveru? Súčasné hodnoty svetových akcií vrátili investorov do februára minulého roku. Po vzostupe o 25 % sú dnes na nule. Potešiteľné pre nich je aspoň to, že to nie je mínus, ktorý majú tí, čo s investíciami začali po minuloročnom februári. Na úrokoch hypotéky zvýšenej o 2000 eur však za ten čas zaplatili približne 250 eur, teda sú nakoniec v mínuse 12,5 %.

Refinančno-investičná špekulácia v takejto podobe im nevyšla. Pozitívny výsledok nedosahujú ani tí, ktorí začali popri splátkach banke s pravidelným investovaním. Za rovnako dlhé obdobie sú v mínuse 10 %.

Z pohľadu dlhodobého investičného horizontu je pokles trhov na začiatku trvania investície ideálny. Pri poklese trhov sa dá dokupovať a zlepšovať si tým nákupnú cenu. Pri investovaní totiž nezáleží na tom, aký je stav investičného účtu v prvých rokoch investovania. Dôležitý je stav až po skončení investície.
 

Pri päťročnom pravidelnom investovaní stoeurového príspevku môže byť podľa doterajších štatistík globálnych akcií stav účtu v rozpätí od 5004 eur do 9563 eur.

Budovanie finančnej rezervy popri splácaní má význam i zmysel. Dlžník si zvykne na vyššiu mieru výdavkov a buduje si finančný vankúš. V prípade finančných problémov môže pravidelný príspevok vynechať i zastaviť a nebude to mať vplyv na jeho životný štandard. Ak to na vyriešenie finančného problému nebude stačiť, vždy sa dá ešte siahnuť na vybudovanú rezervu.

Budovanie finančnej rezervy má zmysel aj pri klesajúcich trhoch. Aj keď sa hodnota úspor postupne znižuje, vždy je kladná. Ak by napríklad trhy klesali o 5 % ročne, po piatich rokoch sporenia by na investičnom účte bolo pri stoeurovom sporení viac ako 5000 eur. A to postačí na niekoľko splátok hypotéky, teda získanie času na vyriešenie finančného problému.

Z dlhodobého hľadiska je však vysoká pravdepodobnosť, že zhodnotenie bude kladné. Pri päťročnom pravidelnom investovaní stoeurového príspevku môže byť podľa doterajších štatistík globálnych akcií stav účtu v rozpätí od 5004 eur do 9563 eur.

Pri správnom nastavení investície sa nespoliehajte na náhodu a určite nie na minulé výnosy. Ak chcete rozumne investovať, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.