Požičať si za menej ako percento a zhodnotiť získané peniaze úrokom vyšším ako percento bol zámer nejedného záujemcu o refinancovanie hypotéky. Pri refinancovaní je totiž možné navýšiť zostatok hypotéky a peniaze navyše môže dlžník použiť na čokoľvek podľa vlastných predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Presne do konca minulého roku akciové trhy rástli úctyhodným tempom. Obzvlášť výnimočné tempo dosahovali od marca 2020, keď sa trhy odrazili od pandemického dna. Mesačný výnos vo výške 3 % bol obrovským lákadlom na vstup do tohto sveta.

Ako sú na tom tí, ktorí sa nechali zlákať svetom investícií a umiestnili doň peniaze z úveru? Súčasné hodnoty svetových akcií vrátili investorov do februára minulého roku. Po vzostupe o 25 % sú dnes na nule. Potešiteľné pre nich je aspoň to, že to nie je mínus, ktorý majú tí, čo s investíciami začali po minuloročnom februári. Na úrokoch hypotéky zvýšenej o 2000 eur však za ten čas zaplatili približne 250 eur, teda sú nakoniec v mínuse 12,5 %.

Refinančno-investičná špekulácia v takejto podobe im nevyšla. Pozitívny výsledok nedosahujú ani tí, ktorí začali popri splátkach banke s pravidelným investovaním. Za rovnako dlhé obdobie sú v mínuse 10 %.

Z pohľadu dlhodobého investičného horizontu je pokles trhov na začiatku trvania investície ideálny. Pri poklese trhov sa dá dokupovať a zlepšovať si tým nákupnú cenu. Pri investovaní totiž nezáleží na tom, aký je stav investičného účtu v prvých rokoch investovania. Dôležitý je stav až po skončení investície.
 

Pri päťročnom pravidelnom investovaní stoeurového príspevku môže byť podľa doterajších štatistík globálnych akcií stav účtu v rozpätí od 5004 eur do 9563 eur.

Budovanie finančnej rezervy popri splácaní má význam i zmysel. Dlžník si zvykne na vyššiu mieru výdavkov a buduje si finančný vankúš. V prípade finančných problémov môže pravidelný príspevok vynechať i zastaviť a nebude to mať vplyv na jeho životný štandard. Ak to na vyriešenie finančného problému nebude stačiť, vždy sa dá ešte siahnuť na vybudovanú rezervu.

Budovanie finančnej rezervy má zmysel aj pri klesajúcich trhoch. Aj keď sa hodnota úspor postupne znižuje, vždy je kladná. Ak by napríklad trhy klesali o 5 % ročne, po piatich rokoch sporenia by na investičnom účte bolo pri stoeurovom sporení viac ako 5000 eur. A to postačí na niekoľko splátok hypotéky, teda získanie času na vyriešenie finančného problému.

Z dlhodobého hľadiska je však vysoká pravdepodobnosť, že zhodnotenie bude kladné. Pri päťročnom pravidelnom investovaní stoeurového príspevku môže byť podľa doterajších štatistík globálnych akcií stav účtu v rozpätí od 5004 eur do 9563 eur.

Pri správnom nastavení investície sa nespoliehajte na náhodu a určite nie na minulé výnosy. Ak chcete rozumne investovať, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.