Aké je najväčšie riziko pri dôchodkovom sporení? Dlhovekosť. Ľudia si myslia, že na dôchodku budú žiť kratšie, než sa v skutočnosti dožijú. Z pohľadu finančných úspor určených na zabezpečenie životného štandardu to nie je dobrá informácia.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Predstavte si, že ste dali na rady odborníkov a vybudovali ste si pekný balík úspor v piatich pilieroch. Ako s nimi naložiť?

A) Všetky úspory použijete na zakúpenie doživotného dôchodku, teda ostanete síce bez úspor, ale bude vám až do konca života vyplácaná určitá suma.

B) Na zakúpenie doživotného dôchodku miniete čo najmenej (a teda dôchodok bude tiež minimálny) a zo zvyšných peňazí si necháte časť pravidelne vyplácať.

Ešte jedna otázka: Zláka vás pravidelné zvyšovanie dôchodku o stanovené percento alebo uprednostníte vyšší ale nemenný dôchodok?

 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
To, ako dlho vám vydržia úspory na dôchodku pri pravidelnom odčerpávaní, závisí predovšetkým od výšky výberu a tiež od zhodnotenia nevyčerpanej sumy. Čím vyšší výber a nižšie zhodnotenie, tým kratšie trvanie výberu.

Dlhovekosť je rizikom preto, že nik nevie, ako dlho bude žiť. To, ako dlho vydržia úspory pri pravidelnom odčerpávaní, závisí predovšetkým od výšky výberu a tiež od zhodnotenia nevyčerpanej sumy. Čím vyšší výber a nižšie zhodnotenie, tým kratšie trvanie výberu.

Nastavenie čerpanie úspor na polovicu trvania dôchodku môže človeka dostať do skutočne nelichotivej situácie: bez úspor a s nízkym dôchodkom. Čím dlhšie bude žiť, tým bude život (pre infláciu) náročnejší.
Opakom rizika dlhovekosti je krátky čas poberania dôchodku. Pri voľbe doživotného dôchodku sa môže stať, že človek dostane zo svojich celoživotných úspor iba pár dávok.

Novinky v starobnom dôchodkovom sporení

V rámci zmien starobného dôchodkového sporenia a spôsobu výplat dôchodku sa zaviedol nový systém. Rozdelenie úspor na dve časti. Prvá polovica sa bude vyplácať rovnomerne počas prvej polovice dôchodkového obdobia, druhá polovica sa použije na zabezpečenie doživotného dôchodku. Eliminuje sa tým riziko, že by človek dostal z úspor iba pár dávok a zároveň sa zabezpečí, že mu ostanú peniaze na zabezpečenie vyplácania dôchodku až do konca života.

Potom už iba ostáva zodpovedať otázku, či si vybrať nižší no postupne sa zvyšujúci dôchodok, alebo vyšší no so stabilnou výškou, aby ste mohli žiť na penzii podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej