Každý finančný produkt je výsostne individuálna záležitosť. Jeden a ten istý typ, hoci aj s identickým nastavením, môže byť pre niekoho výraznou príťažou, zatiaľ čo pre iného je to ideálne riešenie.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

S jedlom, oblečením, bývaním či s autami je to rovnako ako s finančnými produktmi, ako sa hovorí - sto ľudí sto chutí. Neoplatí sa skrátka bezhlavo kopírovať niekoho riešenie. Nielenže vám nemusí sadnúť, ale môže vám dokonca aj uškodiť.

Rovnaké poistenie ako sused? Nie
Typickým príkladom nekopírovateľného finančného produktu je poistenie. Ak je sused poistený na 100-tisíc eur, neznamená to, že treba mať rovnakú poistnú zmluvu. Výška poistného krytia by mala odzrkadľovať hodnotu majetku, ktorú chcete ochrániť. Mala by sa skrátka nastavovať podľa hodnoty krytého majetku, výšky príjmu, výdavkov či potreby zabezpečiť sa na dlhšie obdobie. Rovnako sa nedá kopírovať rozsah poistenia. Ak niečo nemám, je zbytočné si to poisťovať a naopak.

Ani investičný účet sa neoplatí kopírovať
Obdobne to platí aj pri investičných produktoch. To, že susedov výnos za minulý rok presiahol 52 % neznamená, že by ste mali mať také isté portfólio. Sused môže byť špekulant, ktorému stávka skrátka vyšla. Možno išlo iba o zlomok jeho investičného majetku, pričom zvyšok má uložený v banke. A možno ani sám nevie, ako sa mu takýto zrejme neopakovateľný kúsok podaril. Toto všetko mu však nebráni v ospevovaní vysokého výnosu.
 

Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu.

Pri dlhodobých produktoch buďte opatrný
Spôsob financovania života je rovnako individuálny. Niekomu sa život na dlh doslova bridí, iný sa bez neho nezaobíde. Typy a počet dlhov, ale aj ich nastavenie opäť súvisí s príjmovými otázkami a životnými prioritami. Copy-paste pri dlhových produktoch môže skutočne uškodiť.

Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu. Je to ako so surovinami a s receptom na nedeľný obed - naň tiež nebudete kupovať to, čo sa recepte nespomína. Vo financiách, by ste teda tiež nemali kupovať produkty, ktoré nepotrebujete. Finančné produkty majú zabezpečiť život podľa vašich predstáv, inak ich nemá zmysel kupovať. Určite nemá zmysel kopírovať susedove predstavy, dá sa však nimi inšpirovať a prispôsobiť si ich podľa seba.

Ak neviete, ako s finančným plánovaním začať, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Nejde o nič komplikované, no vždy je lepšia konzultácia s niekým, kto má relevantné skúseností. Odborník vám po analýze vašich cieľov pomôže s návrhom riešenia na život podľa vlastných predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.