Každý finančný produkt je výsostne individuálna záležitosť. Jeden a ten istý typ, hoci aj s identickým nastavením, môže byť pre niekoho výraznou príťažou, zatiaľ čo pre iného je to ideálne riešenie.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

S jedlom, oblečením, bývaním či s autami je to rovnako ako s finančnými produktmi, ako sa hovorí - sto ľudí sto chutí. Neoplatí sa skrátka bezhlavo kopírovať niekoho riešenie. Nielenže vám nemusí sadnúť, ale môže vám dokonca aj uškodiť.

Rovnaké poistenie ako sused? Nie
Typickým príkladom nekopírovateľného finančného produktu je poistenie. Ak je sused poistený na 100-tisíc eur, neznamená to, že treba mať rovnakú poistnú zmluvu. Výška poistného krytia by mala odzrkadľovať hodnotu majetku, ktorú chcete ochrániť. Mala by sa skrátka nastavovať podľa hodnoty krytého majetku, výšky príjmu, výdavkov či potreby zabezpečiť sa na dlhšie obdobie. Rovnako sa nedá kopírovať rozsah poistenia. Ak niečo nemám, je zbytočné si to poisťovať a naopak.

Ani investičný účet sa neoplatí kopírovať
Obdobne to platí aj pri investičných produktoch. To, že susedov výnos za minulý rok presiahol 52 % neznamená, že by ste mali mať také isté portfólio. Sused môže byť špekulant, ktorému stávka skrátka vyšla. Možno išlo iba o zlomok jeho investičného majetku, pričom zvyšok má uložený v banke. A možno ani sám nevie, ako sa mu takýto zrejme neopakovateľný kúsok podaril. Toto všetko mu však nebráni v ospevovaní vysokého výnosu.
 

Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu.

Pri dlhodobých produktoch buďte opatrný
Spôsob financovania života je rovnako individuálny. Niekomu sa život na dlh doslova bridí, iný sa bez neho nezaobíde. Typy a počet dlhov, ale aj ich nastavenie opäť súvisí s príjmovými otázkami a životnými prioritami. Copy-paste pri dlhových produktoch môže skutočne uškodiť.

Finančné produkty sa nekupujú podľa toho, aká kampaň beží v médiách a na čo je aktuálne poplatková amnestia. Potrebujú zapasovať do finančného plánu. Je to ako so surovinami a s receptom na nedeľný obed - naň tiež nebudete kupovať to, čo sa recepte nespomína. Vo financiách, by ste teda tiež nemali kupovať produkty, ktoré nepotrebujete. Finančné produkty majú zabezpečiť život podľa vašich predstáv, inak ich nemá zmysel kupovať. Určite nemá zmysel kopírovať susedove predstavy, dá sa však nimi inšpirovať a prispôsobiť si ich podľa seba.

Ak neviete, ako s finančným plánovaním začať, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Nejde o nič komplikované, no vždy je lepšia konzultácia s niekým, kto má relevantné skúseností. Odborník vám po analýze vašich cieľov pomôže s návrhom riešenia na život podľa vlastných predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.