Ceny nehnuteľností rastú nevídaným tempom. Je to dôvod na investovanie do realít? Veľmi záleží, aký je cieľ takéhoto investovania. Ak je cieľom udržanie kúpnej sily peňazí na zabezpečenie si bývania, zmysel to dáva. Ak je cieľom poraziť infláciu, tak už nie.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Všeobecne sa tvrdí, že vlastníctvo nehnuteľnosti vynáša. Majiteľ má pravidelný príjem v podobe nájmu, a tiež sa mu postupom času zvyšuje hodnota aktíva. Teda, okrem obdobia, keď je problém nájsť podnájomníka, prípadne podnájomník pôsobí škody a taktiež okrem obdobia, keď ceny nehnuteľností klesajú. A netreba zabúdať ani na to, že vlastníctvo nehnuteľnosti vyžaduje pravidelné výdavky.

Aj vy sa teda pýtate, či sa v čase realitného boomu oplatí investovať do realitných fondov? Urobme si teda malé porovnanie. Za uplynulý rok ceny nehnuteľností vzrástli o takmer 25 %. Zhodnotenie realitných fondov združených v Slovenskej asociácii správcovských spoločností sa za uplynulých dvanásť mesiacov pohybuje od -3,87 % do +9,09%. Poďme si teda vysvetliť, kde vznikajú také veľké rozdiely.

Rast cien nehnuteľností, o ktorom počúvate v denne v správach sa totiž týka rezidencií, teda nehnuteľností určených na bývanie. Avšak realitné fondy v našom regióne investujú do takýchto typov nehnuteľností len málo. V obľube majú skôr administratívne budovy, obchodné centrá, logistické parky, hotely, pozemky, výrobné haly a tiež akcie realitných spoločností a podiely realitných fondov.

Malý záujem o rezidencie zdôvodňujú správcovia realitných fondov, tým, že je potrebná veľká starostlivosť a sú s nimi spojené nemalé legislatívne povinnosti. V rezidenčných nehnuteľnostiach je relatívne veľký počet nájomníkov, v porovnaní s množstvom firiem v rámci logistického parku či obchodného centra, ktorí platia nájomné.
 

Investovanie do nehnuteľností je dobrým doplnkom k dlhopisom a akciám.

Kým teda v slovenských fondoch nájdete pár kusov maximálne desiatok rezidenčných nehnuteľností, v zahraniční je to inak. Napríklad nemecká spoločnosť Vonovia vlastní viac ako 400 tisíc ubytovacích jednotiek v Nemecku, Švédsku a Rakúsku. Leg Imobilien obhospodaruje takmer 170 000 nehnuteľností v rámci Nemecka. Realitné fondy nemusia byť pritom zamerané iba na jednu, resp. niekoľko krajín i špecifické typy nehnuteľností. Spoločnosť Realty Income Corp. Vlastní 11 000 nehnuteľností v 50 krajinách, Digital Realty REIT vlastní dátové centrá v 26 krajinách po celom svete a Public Storage vlastní 2800 skladov síce iba v USA, ale zase v 39 štátoch.

Investovanie do nehnuteľností je dobrým doplnkom k dlhopisom a akciám. Na prvý pohľad sa teda zdá, že rast cien bytov a domov za uplynulé dva roky je dôvodom investovať do realít. Na druhej strane netreba zabúdať ani na poklesy cien po roku 2008. Ak teda plánujete investovať do nehnuteľnosti, myslite na to, že vlastniť jednu nehnuteľnosť je pomerne rizikové a vyžaduje si to pomerne veľkú aktivitu majiteľa. Naproti tomu realitné fondy rozkladajú riziko medzi množstvo nehnuteľností rôznych typov aj v rámci viacerých krajín, a to pri vklade od 10 eur mesačne.

Ak sa vám investovanie do realít zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten nájde riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Aj z termínovaného účtu môžete peniaze vybrať skôr.

Tlačové správy

Aj z termínovaného účtu môžete vybrať peniaze skôr. V ktorej banke je to najvýhodnejšie

Termínované účty sú po dlhšom čase opäť v obľube. Je to pre zvýšené úroky, ktoré presiahli 3 % ročne. Klienti bánk majú takto úročenú viac ako 1 mld. eur. Pritom na viac ako ročnej viazanosti majú uložených v porovnaní s tým iba zanedbateľných 67 miliónov eur. Dlhá viazanosť pritom neznamená, že sa človek k peniazom nedostane. Je tam, ako inak, jedno „ale“.

Čítať ďalej
Študenti môžu za otvorenie účtu v banke dostať odmenu.

Tlačové správy

Študenti, čas na finančnú odmenu sa kráti

Ste študent a ešte nemáte vlastný účet v banke? Práve teraz je ten čas, keď môžete využiť bankové kampane. Viaceré banky totiž študentov pri otvorení účtu finančne podporia.

Čítať ďalej
Ako nahlásiť poistnú udalosť po dažďoch, povodniach a silnom vetre

Tlačové správy

Ako nahlásiť poistnú udalosť po výdatných dažďoch, povodniach a silnom vetre

Výdatné dažde a silný vietor spôsobili mnohým obyvateľom škody na majetku, domácnostiach, či autách. Ak máte tiež poškodený majetok, pozrite si návod, ako nahlásiť poistnú udalosť.

Čítať ďalej
Nájdite odpovede na svoje otázky o hypotéke.

Tlačové správy

Najčastejšie otázky pri riešení prvého bývania

Chcete si zobrať hypotekárny úver na prvé bývanie? Máte však viac otázok ako odpovedí? Ladislav Smoroň, Oblastný riaditeľ Swiss Life Select Slovensko pripravil odpovede na najčastejšie o úveroch na bývanie.

Čítať ďalej
Muž vysvetľuje klientke, prečo je lepšie zobrať si finančný produkt od licencovaného poskytovateľa.

Tlačové správy

Banková pôžička výhodnejšia ako od suseda?

Vraví sa, že najlepším spôsobom, ako sa s niekým pohádať, je požičať mu peniaze. Dôvodom budúcich sporov je neraz ústna dohoda, ktorú si každá zo strán vyloží inak. Aj písomná dohoda môže vyvolať spory, ak nespĺňa zákonom predpísaný obsah, resp. nie sú overené podpisy. A to ešte nie je reč o pôžičkách od neznámych či o tých, ktoré sú uzatvárané v tiesni.

Čítať ďalej
2024-08-14-treba-sa-bat-investovania-do-akcii-TIT-opt

Tlačové správy

Treba sa báť akciových investícií?

Investovanie je nebezpečné pre toho, kto má predsudky či mylné informácie. Takýto človek má očakávania, ktoré mu investícia nemôže splniť. Zodpovedný výber však môže zamedziť sklamaniu z výsledku.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.