Na dôchodku je už na riešenie zdroja príjmu neskoro. Treba na to myslieť skutočne v dostatočnom časovom predstihu. Čím skôr na to človek myslí, tým lacnejšie ho to vyjde.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Začať s dôchodkovým sporením, keď má človek dvadsať, sa javí ako zbytočnosť. Veď v tak mladom veku sú iné priority a okrem toho, príjem je pomerne nízky. Človek by povedal, že z vyššieho príjmu sa bude ľahšie odkladať, takže to nechá radšej na neskôr.

Zaužívaným odporúčaním je odkladať si desatinu príjmu. Týchto desať percent má, samozrejme, inú výšku pri nízkom a pri vysokom príjme. S pribúdajúcim vekom príjem síce rastie, no obdobie do dôchodku sa kráti.

Je lepšie začať s málom a vydržať čo najdlhšie, alebo začať neskôr a pokračovať s vyššou sumou?

Ak by sme porovnali, kto si počas pracovného života našetrí do dôchodku najviac, tak to s prehľadom vyhrajú mladí. Čaro zloženého úročenia totiž prináša väčší efekt, než sa na prvý pohľad zdá.
 

27_11_Graf_Sporenie na dôchodok
27_11_Graf_Sporenie na dôchodok

Graf ukazuje objem úspor, ktoré sa dajú naakumulovať až do 65. roku života, ak sa so sporením desatiny príjmu začne v danej vekovej kategórii.

Veľmi zaujímavé na tom je práve to, že vyššie vekové skupiny majú výrazne vyššie príjmy než mladí, no napriek tomu si nedokážu vybudovať taký objem úspor. Mladí i starí navyše svoj príspevok nezvyšujú, teda nechávajú ho v tej výške, pri akej začali, aj keď sa im v čase mení výška príjmu.

Dôvod výrazného rozdielu je schovaný práve v efekte zloženého úročenia. Výhodnosť skorého začiatku obstojí aj pri porovnaní výšky úspor po znehodnotení infláciou. Dlhoročné úspory mladých sú síce vystavené ničivejším efektom inflácie, no aj tak sú vyššie, než aké si stihli vybudovať staršie generácie.
 

Pavel Škriniar
Desatina príjmu je to číslo, ktoré treba nastaviť na trvalom príkaze.

Desatina príjmu

Desatina príjmu je to číslo, ktoré treba nastaviť na trvalom príkaze. Ak je to viac ako 10 eur, tak môžete investovať do jedného z tisícov podielových fondov, ktoré majú Slováci k dispozícii.

Ak neviete, ako začať, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej