Na dôchodku je už na riešenie zdroja príjmu neskoro. Treba na to myslieť skutočne v dostatočnom časovom predstihu. Čím skôr na to človek myslí, tým lacnejšie ho to vyjde.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Začať s dôchodkovým sporením, keď má človek dvadsať, sa javí ako zbytočnosť. Veď v tak mladom veku sú iné priority a okrem toho, príjem je pomerne nízky. Človek by povedal, že z vyššieho príjmu sa bude ľahšie odkladať, takže to nechá radšej na neskôr.

Zaužívaným odporúčaním je odkladať si desatinu príjmu. Týchto desať percent má, samozrejme, inú výšku pri nízkom a pri vysokom príjme. S pribúdajúcim vekom príjem síce rastie, no obdobie do dôchodku sa kráti.

Je lepšie začať s málom a vydržať čo najdlhšie, alebo začať neskôr a pokračovať s vyššou sumou?

Ak by sme porovnali, kto si počas pracovného života našetrí do dôchodku najviac, tak to s prehľadom vyhrajú mladí. Čaro zloženého úročenia totiž prináša väčší efekt, než sa na prvý pohľad zdá.
 

2022_11_25_sporenie_na_dochodok_G
2022_11_25_sporenie_na_dochodok_G

Graf ukazuje objem úspor, ktoré sa dajú naakumulovať až do 65. roku života, ak sa so sporením desatiny príjmu začne v danej vekovej kategórii.

Veľmi zaujímavé na tom je práve to, že vyššie vekové skupiny majú výrazne vyššie príjmy než mladí, no napriek tomu si nedokážu vybudovať taký objem úspor. Mladí i starí navyše svoj príspevok nezvyšujú, teda nechávajú ho v tej výške, pri akej začali, aj keď sa im v čase mení výška príjmu.

Dôvod výrazného rozdielu je schovaný práve v efekte zloženého úročenia. Výhodnosť skorého začiatku obstojí aj pri porovnaní výšky úspor po znehodnotení infláciou. Dlhoročné úspory mladých sú síce vystavené ničivejším efektom inflácie, no aj tak sú vyššie, než aké si stihli vybudovať staršie generácie.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Desatina príjmu je to číslo, ktoré treba nastaviť na trvalom príkaze.

Desatina príjmu

Desatina príjmu je to číslo, ktoré treba nastaviť na trvalom príkaze. Ak je to viac ako 10 eur, tak môžete investovať do jedného z tisícov podielových fondov, ktoré majú Slováci k dispozícii.

Ak neviete, ako začať, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej