Či je vašim cieľom helikoptéra alebo jazdené auto, mali by ste najprv vedieť, koľko času máte do jeho dosiahnutia. Až potom môžete začať zisťovať, či je cieľ vzhľadom na dostupný čas reálny, alebo ho treba upraviť. A potom príde pravdepodobne dilema, či upraviť cieľ alebo čas.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ambiciózne ciele vyžadujú vytrvalosť, disciplínu, odhodlanie a obetu. Toto všetko sa skrýva v pravidelnom investovaní.

Malé ciele sú spojené s nízkymi príspevkami a krátkymi sporiacimi horizontmi. Vysoké ciele vyžadujú dlhý čas a vysoké príspevky.

Dá sa vlastne našetriť s 20 eurami mesačne zaujímavá suma? Samozrejme, dá. Obzvlášť vtedy, ak máte tuhý korienok.
 

Po koľkých rokoch sa dá dosiahnuť cieľ, ak si mesačne sporíte 20 eur?

cieľ/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 000 € 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
50 000 € 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46,0 roka 36,0 roka
100 000 € 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka

Z tabuľky je zrejmé, že viacgeneračné odkladanie 20 eur mesačne síce vedie k naplneniu stanoveného cieľa, avšak k naplneniu relevantných cieľov už nie. Za desiatky rokov sa síce stav účtu zvýši z nuly na požadovanú úroveň, no ťažko si za tieto peniaze bude človek môcť kúpiť niečo, čo si zaumienil na začiatku sporenia.

Inflácia je príčina, prečo je potrebné nezohľadňovať súčasné ale budúce potreby a ceny. Napríklad za 25 rokov sa ceny pri 2-percentnej inflácii zvýšia o 66 %. Inak povedané, kúpna sila peňazí sa zníži o 40 %. Pri 36 ročnom trvaní sa ceny zvýšia o 104 %, resp. kúpna sila sa zníži o 51 %. A pri 44-ročnom horizonte treba počítať s nárastom cien o 141 % a poklesom kúpnej sily o 58 %.

Čítajte viac >>> Vizuálny umelec Ašot Haas: „Diváka sa snažím mierne vykoľajiť a ponúknuť mu iný uhol pohľadu“

Obranou pred nepredvídateľnou infláciou je nasporiť si cieľovú sumu tak rýchlo, aby z nej inflácia veľa neubrala. Prípadne postupne zvyšovať pravidelný príspevok a tak skracovať predpokladané trvanie sporenia či zrýchliť rast hodnoty svojho účtu.

Ako to teda vyzerá s dostupnosťou helikoptéry? Napríklad vlastník takého Robinson R44 z roku 2013 pýta 290-tisíc dolárov. Ako rýchlo sa dá táto suma nasporiť s rôznymi mesačnými príspevkami, ukazuje nasledujúca tabuľka.
 

Koľko rokov treba pravidelne investovať na dosiahnutie 290 000 eur?

vklad/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 € 257,2 roka 137,8 roka 97,6 roka 76,7 roka 57,5 roka
100 € 122,9 roka 78,2 roka 59,3 roka 48,5 roka 37,8 roka
500 € 39,4 roka 31,7 roka 26,9 roka 23,6 roka 19,8 roka
2000 € 11,4 roka 10,6 roka 9,9 roka 9,3 roka 8,5 roka

Ak je predsa len 300-tisícový vrtuľník príliš ambiciózny cieľ, skúste sa poobzerať po vyhliadkovom lete alebo kurze pilotovania. 20-minútový let stojí približne 300 eur a výcvik 15 000 eur. To už je podstatne bližšie k splneniu cieľa a životu podľa vlastných predstáv aj pre bežného človeka.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej