Či je vašim cieľom helikoptéra alebo jazdené auto, mali by ste najprv vedieť, koľko času máte do jeho dosiahnutia. Až potom môžete začať zisťovať, či je cieľ vzhľadom na dostupný čas reálny, alebo ho treba upraviť. A potom príde pravdepodobne dilema, či upraviť cieľ alebo čas.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ambiciózne ciele vyžadujú vytrvalosť, disciplínu, odhodlanie a obetu. Toto všetko sa skrýva v pravidelnom investovaní.

Malé ciele sú spojené s nízkymi príspevkami a krátkymi sporiacimi horizontmi. Vysoké ciele vyžadujú dlhý čas a vysoké príspevky.

Dá sa vlastne našetriť s 20 eurami mesačne zaujímavá suma? Samozrejme, dá. Obzvlášť vtedy, ak máte tuhý korienok.
 

Po koľkých rokoch sa dá dosiahnuť cieľ, ak si mesačne sporíte 20 eur?

cieľ/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 000 € 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
50 000 € 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46,0 roka 36,0 roka
100 000 € 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka

Z tabuľky je zrejmé, že viacgeneračné odkladanie 20 eur mesačne síce vedie k naplneniu stanoveného cieľa, avšak k naplneniu relevantných cieľov už nie. Za desiatky rokov sa síce stav účtu zvýši z nuly na požadovanú úroveň, no ťažko si za tieto peniaze bude človek môcť kúpiť niečo, čo si zaumienil na začiatku sporenia.

Inflácia je príčina, prečo je potrebné nezohľadňovať súčasné ale budúce potreby a ceny. Napríklad za 25 rokov sa ceny pri 2-percentnej inflácii zvýšia o 66 %. Inak povedané, kúpna sila peňazí sa zníži o 40 %. Pri 36 ročnom trvaní sa ceny zvýšia o 104 %, resp. kúpna sila sa zníži o 51 %. A pri 44-ročnom horizonte treba počítať s nárastom cien o 141 % a poklesom kúpnej sily o 58 %.

Čítajte viac >>> Vizuálny umelec Ašot Haas: „Diváka sa snažím mierne vykoľajiť a ponúknuť mu iný uhol pohľadu“

Obranou pred nepredvídateľnou infláciou je nasporiť si cieľovú sumu tak rýchlo, aby z nej inflácia veľa neubrala. Prípadne postupne zvyšovať pravidelný príspevok a tak skracovať predpokladané trvanie sporenia či zrýchliť rast hodnoty svojho účtu.

Ako to teda vyzerá s dostupnosťou helikoptéry? Napríklad vlastník takého Robinson R44 z roku 2013 pýta 290-tisíc dolárov. Ako rýchlo sa dá táto suma nasporiť s rôznymi mesačnými príspevkami, ukazuje nasledujúca tabuľka.
 

Koľko rokov treba pravidelne investovať na dosiahnutie 290 000 eur?

vklad/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 € 257,2 roka 137,8 roka 97,6 roka 76,7 roka 57,5 roka
100 € 122,9 roka 78,2 roka 59,3 roka 48,5 roka 37,8 roka
500 € 39,4 roka 31,7 roka 26,9 roka 23,6 roka 19,8 roka
2000 € 11,4 roka 10,6 roka 9,9 roka 9,3 roka 8,5 roka

Ak je predsa len 300-tisícový vrtuľník príliš ambiciózny cieľ, skúste sa poobzerať po vyhliadkovom lete alebo kurze pilotovania. 20-minútový let stojí približne 300 eur a výcvik 15 000 eur. To už je podstatne bližšie k splneniu cieľa a životu podľa vlastných predstáv aj pre bežného človeka.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej