Či je vašim cieľom helikoptéra alebo jazdené auto, mali by ste najprv vedieť, koľko času máte do jeho dosiahnutia. Až potom môžete začať zisťovať, či je cieľ vzhľadom na dostupný čas reálny, alebo ho treba upraviť. A potom príde pravdepodobne dilema, či upraviť cieľ alebo čas.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ambiciózne ciele vyžadujú vytrvalosť, disciplínu, odhodlanie a obetu. Toto všetko sa skrýva v pravidelnom investovaní.

Malé ciele sú spojené s nízkymi príspevkami a krátkymi sporiacimi horizontmi. Vysoké ciele vyžadujú dlhý čas a vysoké príspevky.

Dá sa vlastne našetriť s 20 eurami mesačne zaujímavá suma? Samozrejme, dá. Obzvlášť vtedy, ak máte tuhý korienok.
 

Po koľkých rokoch sa dá dosiahnuť cieľ, ak si mesačne sporíte 20 eur?

cieľ/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 000 € 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
50 000 € 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46,0 roka 36,0 roka
100 000 € 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka

Z tabuľky je zrejmé, že viacgeneračné odkladanie 20 eur mesačne síce vedie k naplneniu stanoveného cieľa, avšak k naplneniu relevantných cieľov už nie. Za desiatky rokov sa síce stav účtu zvýši z nuly na požadovanú úroveň, no ťažko si za tieto peniaze bude človek môcť kúpiť niečo, čo si zaumienil na začiatku sporenia.

Inflácia je príčina, prečo je potrebné nezohľadňovať súčasné ale budúce potreby a ceny. Napríklad za 25 rokov sa ceny pri 2-percentnej inflácii zvýšia o 66 %. Inak povedané, kúpna sila peňazí sa zníži o 40 %. Pri 36 ročnom trvaní sa ceny zvýšia o 104 %, resp. kúpna sila sa zníži o 51 %. A pri 44-ročnom horizonte treba počítať s nárastom cien o 141 % a poklesom kúpnej sily o 58 %.

Čítajte viac >>> Vizuálny umelec Ašot Haas: „Diváka sa snažím mierne vykoľajiť a ponúknuť mu iný uhol pohľadu“

Obranou pred nepredvídateľnou infláciou je nasporiť si cieľovú sumu tak rýchlo, aby z nej inflácia veľa neubrala. Prípadne postupne zvyšovať pravidelný príspevok a tak skracovať predpokladané trvanie sporenia či zrýchliť rast hodnoty svojho účtu.

Ako to teda vyzerá s dostupnosťou helikoptéry? Napríklad vlastník takého Robinson R44 z roku 2013 pýta 290-tisíc dolárov. Ako rýchlo sa dá táto suma nasporiť s rôznymi mesačnými príspevkami, ukazuje nasledujúca tabuľka.
 

Koľko rokov treba pravidelne investovať na dosiahnutie 290 000 eur?

vklad/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 € 257,2 roka 137,8 roka 97,6 roka 76,7 roka 57,5 roka
100 € 122,9 roka 78,2 roka 59,3 roka 48,5 roka 37,8 roka
500 € 39,4 roka 31,7 roka 26,9 roka 23,6 roka 19,8 roka
2000 € 11,4 roka 10,6 roka 9,9 roka 9,3 roka 8,5 roka

Ak je predsa len 300-tisícový vrtuľník príliš ambiciózny cieľ, skúste sa poobzerať po vyhliadkovom lete alebo kurze pilotovania. 20-minútový let stojí približne 300 eur a výcvik 15 000 eur. To už je podstatne bližšie k splneniu cieľa a životu podľa vlastných predstáv aj pre bežného človeka.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej