Či je vašim cieľom helikoptéra alebo jazdené auto, mali by ste najprv vedieť, koľko času máte do jeho dosiahnutia. Až potom môžete začať zisťovať, či je cieľ vzhľadom na dostupný čas reálny, alebo ho treba upraviť. A potom príde pravdepodobne dilema, či upraviť cieľ alebo čas.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ambiciózne ciele vyžadujú vytrvalosť, disciplínu, odhodlanie a obetu. Toto všetko sa skrýva v pravidelnom investovaní.

Malé ciele sú spojené s nízkymi príspevkami a krátkymi sporiacimi horizontmi. Vysoké ciele vyžadujú dlhý čas a vysoké príspevky.

Dá sa vlastne našetriť s 20 eurami mesačne zaujímavá suma? Samozrejme, dá. Obzvlášť vtedy, ak máte tuhý korienok.
 

Po koľkých rokoch sa dá dosiahnuť cieľ, ak si mesačne sporíte 20 eur?

cieľ/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 000 € 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
50 000 € 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46,0 roka 36,0 roka
100 000 € 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka

Z tabuľky je zrejmé, že viacgeneračné odkladanie 20 eur mesačne síce vedie k naplneniu stanoveného cieľa, avšak k naplneniu relevantných cieľov už nie. Za desiatky rokov sa síce stav účtu zvýši z nuly na požadovanú úroveň, no ťažko si za tieto peniaze bude človek môcť kúpiť niečo, čo si zaumienil na začiatku sporenia.

Inflácia je príčina, prečo je potrebné nezohľadňovať súčasné ale budúce potreby a ceny. Napríklad za 25 rokov sa ceny pri 2-percentnej inflácii zvýšia o 66 %. Inak povedané, kúpna sila peňazí sa zníži o 40 %. Pri 36 ročnom trvaní sa ceny zvýšia o 104 %, resp. kúpna sila sa zníži o 51 %. A pri 44-ročnom horizonte treba počítať s nárastom cien o 141 % a poklesom kúpnej sily o 58 %.

Čítajte viac >>> Vizuálny umelec Ašot Haas: „Diváka sa snažím mierne vykoľajiť a ponúknuť mu iný uhol pohľadu“

Obranou pred nepredvídateľnou infláciou je nasporiť si cieľovú sumu tak rýchlo, aby z nej inflácia veľa neubrala. Prípadne postupne zvyšovať pravidelný príspevok a tak skracovať predpokladané trvanie sporenia či zrýchliť rast hodnoty svojho účtu.

Ako to teda vyzerá s dostupnosťou helikoptéry? Napríklad vlastník takého Robinson R44 z roku 2013 pýta 290-tisíc dolárov. Ako rýchlo sa dá táto suma nasporiť s rôznymi mesačnými príspevkami, ukazuje nasledujúca tabuľka.
 

Koľko rokov treba pravidelne investovať na dosiahnutie 290 000 eur?

vklad/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 € 257,2 roka 137,8 roka 97,6 roka 76,7 roka 57,5 roka
100 € 122,9 roka 78,2 roka 59,3 roka 48,5 roka 37,8 roka
500 € 39,4 roka 31,7 roka 26,9 roka 23,6 roka 19,8 roka
2000 € 11,4 roka 10,6 roka 9,9 roka 9,3 roka 8,5 roka

Ak je predsa len 300-tisícový vrtuľník príliš ambiciózny cieľ, skúste sa poobzerať po vyhliadkovom lete alebo kurze pilotovania. 20-minútový let stojí približne 300 eur a výcvik 15 000 eur. To už je podstatne bližšie k splneniu cieľa a životu podľa vlastných predstáv aj pre bežného človeka.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej