Počas Black Friday môžete nakupovať s mimoriadnymi zľavami. Vy ale čakáte na 13. plat či vianočné odmeny? „Toto je ten správny čas, kedy môžete využiť flexibilné riešenia a siahnuť po kreditnej karte či povolenom prečerpaní,“ radí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Čím viac nakupujete, tým viac šetríte. Aj takto by sa dal charakterizovať nákupný sviatok Black Friday. Zľavneným ponukám sa dá len ťažko odolať, nehovoriac o tom, že Vianoce klopú na dvere. Ak máte na vašom bežnom na účte málo peňazí, pomôcť by vám mohla práve kreditná karta, alebo povolené prečerpanie k účtu. „Zvážte a použite ich iba v prípade, ak ste si vedomý, že peniaze budete vedieť v dohľadnom čase vrátiť, ak napríklad v najbližšej výplate dostanete vianočnú odmenu alebo 13. plat,“ vysvetľuje Zuzana Šimonová.

Ešte nemáte kreditnú kartu?
Pri nákupe priamo u obchodníka alebo v e-shope použite kreditnú kartu. Ak ste požiadali o hypotéku, banka vám ju už pravdepodobne odporúčala aj s jej prípadnými benefitmi. Stále častejšie ju totiž banky ponúkajú ako určitú formu odmeny klientovi za vernosť. Požiadať o kreditnú kartu môžete kedykoľvek a v ktoromkoľvek finančnom dome. Vyberte si tú banku, ktorá vám vyhovuje najviac, keďže kreditná karta nie je viazaná na bežný účet a ani na iný bankový produkt. Potom ju už stačí iba aktivovať a používať ju môžete okamžite.

Simonova_0284
Zvážte a použite kreditku či povolené prečerpanie iba v prípade, ak ste si vedomý, že peniaze budete vedieť v dohľadnom čase vrátiť.

Ako fungujú nákupy kreditnou kartou
Nemali by ste si ju však zamieňať s platobnou kartou, s ktorou sa dostanete k vlastným peniazom na bežnom účte. „Kreditka je platobná karta, ktorá vám umožní čerpať bankou schválený úverový limit, pričom maximálna výška čerpanej sumy je ohraničená denným limitom. Finančné prostriedky z nej však budete musieť banke vrátiť. Môžete sa rozhodnúť, či jednorazovo vyplatíte celú výšku požičanej sumy, alebo jej časť. Upozorňujem však, že bankou stanovená minimálna splátka je povinná, v opačnom prípade skĺznete so splácaním do omeškania, čo má za následok negatívny záznam v úverovom registri,“ hovorí Zuzana Šimonová.

Bezúročne si môžete požičať peniaze po dobu 40 až 55 dní, v závislosti od finančného domu, ktorý vám kartu poskytol. „V prípade, ak nestihnete vrátiť požičanú sumu v čase bezúročného obdobia, ste povinný zaplatiť v stanovenom termíne minimálnu čiastku. Za ostatné požičané peniaze zaplatíte úrok, ktorý sa v bankách pohybuje v rozmedzí od 16,9 až 21 % p.a. Splácate ich potom podľa svojich možností, zároveň aspoň v minimálnej výške splátky,“ uvádza úverová analytička Swiss Life Select. Ak z rôznych dôvodov nie ste schopný úver vôbec splácať, komunikujte s bankou. Predídete tak sankčným úrokom, ktoré by váš dlh zbytočne navýšili. Pri opakovanom omeškaní so splátkou, banka môže kreditnú kartu zablokovať.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Výhody, ktoré sú spojené s kreditkou
„Ak vyčerpané finančné prostriedky vrátite v čase bezúročného obdobia, môže vás banka odmeniť napríklad tým, že vám vráti poplatok za vedenie kartového účtu, ktorého výška sa pohybuje od 2,50 eura mesačne. S kreditnou kartou môžete získať aj účet zadarmo. Za pravidelné používanie kreditky tiež môžete získať zľavy na nákupy. Ďalšou výhodou karty je jej opakované čerpanie, to znamená, že keď uhradíte požičanú čiastku, tak máte peniaze opakovane k dispozícii vo výške úverového limitu. Alebo vám banka môže ľahšie schváliť hypotéku či spotrebný úver,“ hovorí Zuzana Šimonová. Ku kreditnej karte máte možnosť si zvoliť cestovné poistenie ako doplnkovú službu. Môže sa vám hodiť napríklad v čase, keď vycestujete iba za nákupmi k našim susedom.

Hotovosť a kreditka nejdú dohromady
Najväčším úskalím kreditnej karty je výber hotovosti. „Nevyberajte z kreditky peniaze z bankomatu. Za tento úkon si banky účtujú poplatok približne 1% z vyberanej čiastky. Bankové inštitúcie si navyše stanovujú minimálne sumy za tieto poplatky, čo môže byť až 6 eur,“ varuje analytička. Navyše na výbery z bankomatov sa väčšinou nevzťahuje bezúročné obdobie. Bankové inštitúcie takto požičanú sumu úročia okamžite.

 

Simonova_0284
Kreditka je platobná karta, ktorá vám umožní čerpať bankou schválený úverový limit, pričom maximálna výška čerpanej sumy je ohraničená denným limitom.

Povolené prečerpanie je poistka
Dočasný nedostatok finančných prostriedkov môžete vyriešiť aj tým, že požiadate svoju banku o povolené prečerpanie k účtu . To znamená, že na vašom bežnom účte môžete ísť do mínusu, ak už nemáte vlastné peniaze. Myslite ale na to, že za požičané peniaze zaplatíte úrok od 17 % p.a. „Odporúčam, nastaviť si menšie povolené prečerpanie, ako rezervu. Limit môžete využiť, ak potrebujete súrne hotovosť, ktorá je vyššia ako váš zostatok na účte. Ale aj vtedy, keď máte neplánované výdavky, ako napríklad nedoplatok na ročnom zúčtovaní za bývanie. Povolené prečerpanie vám môže pomôcť aj vtedy, ak vám z nejakého dôvodu nezostane na splátku úveru, či vyplatenie energií. V tomto prípade je určite výhodnejšie zbehnúť na účte do mínusu, ako byť v omeškaní so splátkou,“ upozorňuje analytička.

Pozor na málo známe nepovolené prečerpanie
Ak zrealizujete v krátkej dobe viacero väčších platieb, ktoré presiahnu aj limit vášho povoleného prečerpania, dostanete sa do nepovoleného prečerpania. A to vám už banka dá poriadne pocítiť. „Za každé požičané euro zaplatíte ešte vyšší úrok a banka bude žiadať vyrovnať celú dlžnú sumu a zároveň povolené prečerpanie k účtu zablokuje. Navyše vám už povolené prečerpanie pri opakovanej žiadosti neschváli,“ uzatvára Zuzana Šimonová zo spoločnosti Swiss Life Select.

„Odporúčam, aby ste kreditnú kartu, ako aj povolené prečerpanie k účtu používali zodpovedne, v opačnom prípade budú tieto úvery pre vás drahými pôžičkami,“ dodáva na záver analytička.

 

Potrebujete si rozumne požičať?

Zanechajte nám svoj kontakt a krátku správu. My sa s vami spojíme a nájdeme pre vás flexibilné riešenie.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej