Ponuka investičných produktov je nesmierne široká. Bežný klient sa v nich nemá šancu zorientovať. Pri výbere sa však stačí pridržiavať niekoľkých zásad, ktoré poslúžia ako kompas v mori ponúk.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa čoho správne porovnávať investičné produkty? Ako ubezpečiť investora, že ponúkané riešenie je pre neho vhodnejšie, prípadne aspoň také dobré, ako konkurenčná ponuka? Základom porovnania sú tri slová: riziko, výnos a likvidita. K nim sa môžu pridať pojmy ako poplatky, daňové povinnosti, regulácia, dohľad a marketing.

Zabudnite na vysoký výnos s nulovým rizikom. Čokoľvek, čo ponúka výnos vyšší ako je úrok na termínovanom účte, je spojené s pravdepodobnosťou, že môže byť aj záporný. Čím vyšší rozdiel ponuky od banky, tým vyššia pravdepodobnosť neúspechu.

Stačí si položiť otázku: Ak banky chcú za hypotéku úrok tri percentá, prečo si firma, ktorá ponúka extra výhodné zhodnotenie vkladu, radšej nepožičia od nej a vyšlo by ju to lacnejšie? Odpoveď je zrejmá: banka by jej projekt vyhodnotila za veľmi rizikový a úver naň by neposkytla. Myslíte si, že by banka s oddelením analytikov a právnikov považovala niečo za rizikové (a nechcela na tom zarobiť), pričom v skutočnosti by to nenieslo žiadne riziko?

Pri lákavých ponukách buďte obozretný

Jedinečné a neopakovateľné príležitosti špeciálnych ponúk, ktoré v spoločnostiach dohliadaných Národnou bankou Slovenska nenájdete, neveštia úspešné rozhodnutie. Dohľad to nie je iba množstvo formulárov, ale aj možnosť sťažovať sa, že formuláre neboli vyplnené
 

Kto chce mať kvalitný liek, mal by ísť do lekárne a nekupovať ho na rohu ulice. Lekáreň spĺňa množstvo nariadení a preto sa na ňou ponúkané lieky dá spoľahnúť. Nehovoriac o tom, že oficiálny liek taktiež spĺňa prísne kritériá. To je regulácia. Kupovať neregulovaný produkt či službu sa nemusí vyplatiť. Bude to síce lacné, ale v prípade problémov to vyjde poriadne draho.

Reklám na investovanie je v poslednom čase neúrekom. Ak však nejakú vidíte výlučne na internete a ani nepoznáte názov propagovanej značky, mali by ste sa mať na pozore. Propagovať môže dnes skutočne hocikto a hocičo, ale v bežných médiách sa dlhodobo objavujú naozaj iba etablované značky.

Bežné investičné produkty sú transparentné, čo sa nedá povedať o tých pochybných. Sú dostupné informácie o ich zložení, nákladoch, bankových účtoch i predajných miestach. Nie je totiž dôvod niečo zatajovať. Ak predajca niečo zahmlieva, nevie či odmieta vysvetliť, je lepšie dať od neho ruky preč.

Oplatí sa zaujímať sa o detaily
Legislatíva je oblasť, o ktorú sa klient začne zaujímať iba v prípade vzniku problémov. Dôležité je preto sa vopred oboznámiť, akými zákonmi a akej krajiny sa daný produkt riadi. Zahraničné produkty sa riadia zahraničnou legislatívou, s čím by mal slovenský klient počítať. Týka sa to aj spôsobu zdaňovania výnosov z investície. Daň môže zo sprvu zaujímavej investície spraviť nezaujímavú záležitosť.

Zaujímajte sa o podmienky likvidity, teda dostupnosti peňazí. Pri štandardných investičných nástrojov trvá najviac pár dní. Špecifické stratégie môžu mať likviditu dlhšiu (V súčasnosti napríklad investície do ruských cenných papierov. Opäť sa tak ukázalo, že dostatočná diverzifikácia je pri investovaní nevyhnutnosťou.)
Štandardné investičné nástroje dostupné širokej verejnosti nie sú bez rizika, ale nenesú napríklad vysoké reputačné riziko. Toto riziko sa dá eliminovať práve dodržiavaním regulačných opatrení, ktoré vyžaduje legislatíva.

Národná banka Slovenska pravidelne informuje o spoločnostiach, ktoré neoprávnene podnikajú na kapitálovom trhu. Ak je ponuka príliš lákavá, určite sa oplatí pozrieť si názvy spoločností zo zoznamu na stránke národnej banky. Ak ju tam nájdete, ponúkaný produkt radšej ignorujte.

Vysoký výnos s nulovou likviditou neexistuje
Rizík pri investovaní je množstvo a vynechanie či minimalizovanie aspoň niekoľkých z nich, je určite v prospech klienta. Snaha o obídenie vyžadovanej ochrany s veľkou pravdepodobnosťou skončí spoznaním dovtedy nepoznaného rizika.

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej