Investícia do nehnuteľnosti je vraj investíciou na istotu. Nie je niečím imaginárnym či nepredstaviteľným. Dá sa na ňu pozerať, ohmatať i vstúpiť do nej. Nehnuteľnosti vraj nemajú dôvod strácať na cene a to z nich má robiť ideálnu úschovňu úspor. Prečo potom vznikajú otázky, či sa do nich dnes oplatí ešte investovať?

Inflácia podnecuje ľudí k hľadaniu odpovede na otázku, kam umiestniť úspory. Znehodnotenie o viac ako 13 % za rok už je viditeľné i citeľné. Nehnuteľnosti so zhodnotením 25 % za rovnako dlhé obdobie preto upriamujú na seba pozornosť tých, ktorí hľadajú nástroj na boj s infláciou.

Investovanie do nehnuteľností je vďaka medializácií takýchto čísiel veľmi lákavé. Zhodnotenie sa však týka iba cien nehnuteľností na bývanie. Okrem toho, nie každý dom či byt sa môže popýšiť takto vysokým zhodnotením. Rozdiely sú v lokalite, veku, dispozícii i ďalších parametroch.

Bežného človeka najčastejšie od investovania do nehnuteľnosti odradí iba jeden parameter – vstupná investícia. Ak vo svojom zámere zotrvá a bude hľadať alternatívy, skôr či neskôr nájde realitné fondy. Tých je v ponuke skutočne dostatok a ponúkajú rôzne investičné príležitosti.

Na Slovensku najznámejšie realitné fondy ponúkajú spolupodieľanie sa na prenájme nehnuteľností predovšetkým na Slovensku a sčasti v Česku, Poľsku a Maďarsku. Ani jeden fond však nie je zameraný na nehnuteľnosti určené na bývanie. Ak aj áno, tak iba okrajovo. V hľadáčiku majú predovšetkým nákupné a biznis centrá, logistiku, rekreáciu a priemysel.

Investíciou do realitného fondu sa dá spolupodieľať na vývoji cien nehnuteľností, aj keď nie práve tých, ktoré sú súčasťou večerných správ. Zameranie na rezidenčné nehnuteľnosti nájdeme skôr pri zahraničných fondoch. Tie vlastnia bytové jednotky v Nemecku, Švédsku, Rakúsku, Švajčiarsku alebo v USA. Počet nehnuteľností v týchto fondoch sa nepočíta v jednotkách či desiatkach, ale v tisícoch, desiatkach i stovkách tisícov.
 

Pavel Skriniar (10)
Nehnuteľnosti sú veľmi široký pojem a to, že bývanie je pre zvyšujúce sa ceny čoraz drahšie, neznamená, že sa automaticky oplatí investovať do realitného fondu.

Čím pestrejší je majetok realitného fondu, tým menšie riziko podstupuje investor. A to sa týka nielen typov nehnuteľností ale aj ich lokalít. Zahraničné fondy zvyknú investovať v určitom regióne pozostávajúceho z niekoľkých krajín, prípadne do určitého typu nehnuteľností v rámci desiatok krajín i viacerých svetadielov.

Nehnuteľnosti sú veľmi široký pojem a to, že bývanie je pre zvyšujúce sa ceny čoraz drahšie, neznamená, že sa automaticky oplatí investovať do realitného fondu. Koniec koncov, stačí malé porovnanie výkonností. V čase, keď ceny bytov a domov medziročne vzrástli o 25 %, realitné fondy domácich správcov zmenili svoju cenu od -4,78 % do +13,52 % a investori do fondov zahraničných správcov evidovali výsledky od poklesu o 56 % do zhodnotenia o 10 %. V súčasnosti, keď sa hovorí o medziročnom poklese cien nehnuteľností o približne 6,5 %, sa domáce fondy zhodnotili od 2 % do 22 % a výkonnosť zahraničných fondov sa pohybovala od -55 % do +50 %.

Investovanie do realít má teda nielen mnoho podôb, ale aj mnoho rizík a im zodpovedajúce zhodnotenia. Aj keď sa reality dá skutočne dotknúť a ohmatať ju, neznamená to, že jej cena sa bude v čase iba zvyšovať.
Z pohľadu dlhodobého investovania sú reality vhodným doplnkom k akciovej, dlhopisovej a peňažnej časti investičného majetku. Ďalšími doplnkami sú komoditné a alternatívne investície. Pestrosť pri investovaní nie je na škodu, skôr naopak. Vďaka nej sa znižuje investičné riziko a klientom sa zvyšuje príležitosť na život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej