Sú investície podľa vás len pre bohatých? Máme pre vás dobrú správu. V dnešnej dobe dokážete investovať aj vy a pritom nemusíte mať k dispozícii tisícky eur. Pýtate sa, ako na to? To vám radi zodpovieme.

Neustále sa stretávam s tým, že investovanie je iba pre bohatých. Väčšina ľudí si myslí, že musia byť milionári, ak chcú investovať a výhodne zhodnotiť svoje peniaze. Investovať však viete aj z bežného príjmu.

Investície by sme totižto podľa frekvencie mohli rozdeliť na 2 druhy. Na jednorazové a pravidelné. Jednorazové sú spojené s jednorazovým vkladom, za ktorý sa nakúpia aktíva a postupom času sa manažujú. Pravidelné investície sú však pre veľkú časť obyvateľstva omnoho zaujímavejšie a dostupnejšie. Princíp je podobný, ako pri sporení - každý mesiac posielate na investičný účet určitú čiastku, ktorá sa vám pripíše k už investovanej sume. Za danú čiastku si dokúpite ďalšie aktíva a takto si postupne vytvárate finančnú rezeru, ktorá sa zhodnocuje vďaka efektu zloženého úročenia.

Aká je najväčšia výhoda investícií oproti sporeniu?
Sporiť si viete zväčša na bežnom, sporiacom či termínovanom účte (prípadne „do ponožky“). Ich spoločným menovateľom je však žiadny, prípadne veľmi malý výnos, ktorý zväčša nedokáže poraziť infláciu. A vďaka inflácii preto vami nasporené peniaze strácajú na hodnote (o rok si za ne kúpite menej, ako by ste si kúpili za rovnakú čiastku dnes).

Naproti tomu vám investície dokážu z dlhodobého hľadiska zarobiť podstatne viac a tým poraziť aj infláciu.
Nominálna i reálna hodnota spravidla s pribúdajúcimi rokmi stúpa. Vaše peniaze sú tak z dlhodobého hľadiska chránené voči inflácií. Po rokoch z investície vyberiete podstatne viac, ako ste vložili.

Ak očakávete rýchle zhodnotenie svojich úspor vďaka investovaniu, musím vás sklamať. V rôznych časových intervaloch totižto môže na trhoch dochádzať k výkyvom a môže sa stať, že krátkodobým výsledkom bude strata na vašom investičnom účte. Práve preto je vhodné investovať na čo najdlhšie obdobie (minimálne na 5 rokov), aby sa prípadné straty vymazali v obdobiach, ktoré vaše úspory zhodnotia nadpriemerne.

Chcete výhodne investovať?

Dôverujte odborníkom. Radi vám pomôžeme. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa vrátite na profil, kde nájdete všetky potrebné kontaktné údaje.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí žijú život podľa vlastných predstáv

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej