Sú investície podľa vás len pre bohatých? Máme pre vás dobrú správu. V dnešnej dobe dokážete investovať aj vy a pritom nemusíte mať k dispozícii tisícky eur. Pýtate sa, ako na to? To vám radi zodpovieme.

Neustále sa stretávam s tým, že investovanie je iba pre bohatých. Väčšina ľudí si myslí, že musia byť milionári, ak chcú investovať a výhodne zhodnotiť svoje peniaze. Investovať však viete aj z bežného príjmu.

Investície by sme totižto podľa frekvencie mohli rozdeliť na 2 druhy. Na jednorazové a pravidelné. Jednorazové sú spojené s jednorazovým vkladom, za ktorý sa nakúpia aktíva a postupom času sa manažujú. Pravidelné investície sú však pre veľkú časť obyvateľstva omnoho zaujímavejšie a dostupnejšie. Princíp je podobný, ako pri sporení - každý mesiac posielate na investičný účet určitú čiastku, ktorá sa vám pripíše k už investovanej sume. Za danú čiastku si dokúpite ďalšie aktíva a takto si postupne vytvárate finančnú rezeru, ktorá sa zhodnocuje vďaka efektu zloženého úročenia.

Aká je najväčšia výhoda investícií oproti sporeniu?
Sporiť si viete zväčša na bežnom, sporiacom či termínovanom účte (prípadne „do ponožky“). Ich spoločným menovateľom je však žiadny, prípadne veľmi malý výnos, ktorý zväčša nedokáže poraziť infláciu. A vďaka inflácii preto vami nasporené peniaze strácajú na hodnote (o rok si za ne kúpite menej, ako by ste si kúpili za rovnakú čiastku dnes).

Naproti tomu vám investície dokážu z dlhodobého hľadiska zarobiť podstatne viac a tým poraziť aj infláciu.
Nominálna i reálna hodnota spravidla s pribúdajúcimi rokmi stúpa. Vaše peniaze sú tak z dlhodobého hľadiska chránené voči inflácií. Po rokoch z investície vyberiete podstatne viac, ako ste vložili.

Ak očakávete rýchle zhodnotenie svojich úspor vďaka investovaniu, musím vás sklamať. V rôznych časových intervaloch totižto môže na trhoch dochádzať k výkyvom a môže sa stať, že krátkodobým výsledkom bude strata na vašom investičnom účte. Práve preto je vhodné investovať na čo najdlhšie obdobie (minimálne na 5 rokov), aby sa prípadné straty vymazali v obdobiach, ktoré vaše úspory zhodnotia nadpriemerne.

Chcete výhodne investovať?

Dôverujte odborníkom. Radi vám pomôžeme. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa vrátite na profil, kde nájdete všetky potrebné kontaktné údaje.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí žijú život podľa vlastných predstáv

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej