Máte sen? Alebo si len chcete vytvoriť finančnú rezervu? Existujú viaceré spôsoby, ako to dosiahnuť. Niektoré sú efektívnejšie ako iné. Ako je to možné?

Možností, kam si odkladať peniaze je niekoľko. Niekto využíva bežný účet, iný peniaze rád drží na sporiacom účte. Ďalší ich nechávajú na termínovanom účte, prípadne ich investujú. Nájdu sa však aj takí, ktorí bankám proste neveria a držia radšej všetko v hotovosti doma. Ktoré z týchto riešení je skutočne výhodné?

Peniaze, ktoré máte na účte v banke sú chránené, keďže existujú zákony, ktoré garantujú vklady. Existuje Fond na ochranu vkladov, do ktorého banky prispievajú, aby v prípade problémov niektorej z nich, fond vklady ľuďom vrátil. Je dôležité vedieť, že takto je chránených prvých 100-tisíc eur. Ak máte viac peňazí a chcete ich mať chránené, existujú riešenia, ktoré vám môžem predstaviť na osobnom stretnutí.

Ak však máte peniaze doma a vykradnú vás, prípadne vám skrýšu zničí požiar, peniaze vám nikto nevráti.

Úroky na bežnom či sporiacom účte nie sú veľmi vysoké, takže vaše peniaze v banke takmer nič nezarobia. V banke je dobré odložiť si iba rezervu výške 3 až 6 mesačných výdavkov. Všetko ostatné je lepšie investovať prostredníctvom nástrojov, ktoré vám peniaze zhodnotia.

Likvidita alebo ako rýchlo viete mať peniaze k dispozícii?
Ak sa rozhodnete peniaze umiestniť do štandardných investičných nástrojov, tak v prípade potreby viete mať svoje investované peniaze na účte do pár dní, často aj skôr. Ak sa však rozhodnete kúpiť napríklad investičnú nehnuteľnosť, musíte počítať s tým, že budete čakať minimálne mesiac. Často je to aj dlhšie, pretože musíte najprv nájsť kupca, ktorý si zrejme bude potrebovať vybaviť úveru, čo trvá dlhšie ako len pár dní.

Prečo by ste mali svoje peniaze zhodnocovať?
Nárast cien potravín, tovarov a služieb si všimne vždy každý z nás. To, čo si však málokto uvedomuje peniaze, ktoré nezarábajú, znehodnocuje inflácia. Je to dobre ukrytá krádež, pretože si ju často všimente, až keď si za nasporené peniaze chete niečo kúpiť. Na účte síce máte stále toľko peňazí, ako ste naň vložili, ale kúpiť si za ne môžete menej. Ak by ste mali napríklad v banke 100 eur a rozhodnete sa za ne kúpiť si nanuky, ktoré dnes stoja 1 euro, kúpite si 100 kusov. Ak by ste to však urobili o 5 rokov, môže sa stať, že jeden nanuk už nebude stáť 1 euro, ale 2 eurá. Takže si za svojich 100 eur kúpite už iba 50 nanukov. Za nárast ceny je totižto zodpovedná inflácia, ktorá vám v tomto prípade zobrala z vášho reálnych peňazí 50 %, hoci bankomat vám vydal bankovku v hodnote 100 eur.

Kde dokážete peniaze ukryť pred infláciou?
Ako som písal vyššie, platí pravidlo, že čím skôr potrebujete peniaze k dispozícii, tým vám spravidla zarobia menej. Najmenej teda zarobia na bežnom účte, na ktorom sa peniaze vôbec nezhodnocujú. Rovnako je to aj s peniazmi, ktoré máte uložené doma.

Sporiaci účet môže už ponúka zhodnotenie, ktoré je stále nižie ako cieľová inflácia 3 % a určite nižšie ako je tá aktuálna. Čiže držať väčší objem peňazí na bežnom účte nemá zmysel.

Termínované účty sú zvláštnym hybridom, ktorý síce občas dokáže infláciu pokoriť, no z dlhodobého hľadiska sa im to tiež zvyčajne nedarí. Môžu za to aj poplatky, ktoré sú spravidla väčšie ako sľubované zhodnotenie.

Ak teda peniaze nepotrebujete mať k dispozícii dlhšiu dobu, najvhodnejším riešením je investovať ich. Investície dokážu vaše peniaze zhodnotiť aj o desiatky percent ročne, z krátkodobého hľadiska však dokážu pri poklese trhov ísť aj do červených čísiel. Práve preto sú investície vhodné pre dosahovanie dlhodobých cieľov. Totiž obdobia, v ktorých je zhodnotenie nadpriemerné, dokážu vykryť prípadné straty z období, kedy došlo k poklesom.

Poplatky
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek investičný nástroj, je potrebné spomenúť, že s jednotlivými možnosťami sú spojené aj poplatky. Ak si nedáte pozor, môžete na poplatkoch nakoniec zaplatiť viac, ako získate zhodnotením.

Buďte teda pri výbere investičných nástrojoch pozorní, alebo sa poraďte s odborníkom. Okrem dlhoročných skúseností mám aj licenciu od Národnej banky Slovenska, ktorá vyžaduje neustále vzdelávanie sa v danej oblasti. Ak si teda chcete sporiť, prípadne chcete investovať, kontaktujte ma. Zanalyzujem vašu situáciu a bezplatne navrhnem riešenia, z ktorých si vyberiete to, ktoré vám vyhovuje najviac.

Chcete výhodné sporenie?

Dôverujte odborníkom. Radi vám pomôžeme. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa vrátite na profil, kde nájdete všetky potrebné kontaktné údaje.

Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí žijú život podľa vlastných predstáv

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej