Máte sen? Alebo si len chcete vytvoriť finančnú rezervu? Existujú viaceré spôsoby, ako to dosiahnuť. Niektoré sú efektívnejšie ako iné. Ako je to možné?

Možností, kam si odkladať peniaze je niekoľko. Niekto využíva bežný účet, iný peniaze rád drží na sporiacom účte. Ďalší ich nechávajú na termínovanom účte, prípadne ich investujú. Nájdu sa však aj takí, ktorí bankám proste neveria a držia radšej všetko v hotovosti doma. Ktoré z týchto riešení je skutočne výhodné?

Peniaze, ktoré máte na účte v banke sú chránené, keďže existujú zákony, ktoré garantujú vklady. Existuje Fond na ochranu vkladov, do ktorého banky prispievajú, aby v prípade problémov niektorej z nich, fond vklady ľuďom vrátil. Je dôležité vedieť, že takto je chránených prvých 100-tisíc eur. Ak máte viac peňazí a chcete ich mať chránené, existujú riešenia, ktoré vám môžem predstaviť na osobnom stretnutí.

Ak však máte peniaze doma a vykradnú vás, prípadne vám skrýšu zničí požiar, peniaze vám nikto nevráti.

Úroky na bežnom či sporiacom účte nie sú veľmi vysoké, takže vaše peniaze v banke takmer nič nezarobia. V banke je dobré odložiť si iba rezervu výške 3 až 6 mesačných výdavkov. Všetko ostatné je lepšie investovať prostredníctvom nástrojov, ktoré vám peniaze zhodnotia.

Likvidita alebo ako rýchlo viete mať peniaze k dispozícii?
Ak sa rozhodnete peniaze umiestniť do štandardných investičných nástrojov, tak v prípade potreby viete mať svoje investované peniaze na účte do pár dní, často aj skôr. Ak sa však rozhodnete kúpiť napríklad investičnú nehnuteľnosť, musíte počítať s tým, že budete čakať minimálne mesiac. Často je to aj dlhšie, pretože musíte najprv nájsť kupca, ktorý si zrejme bude potrebovať vybaviť úveru, čo trvá dlhšie ako len pár dní.

Prečo by ste mali svoje peniaze zhodnocovať?
Nárast cien potravín, tovarov a služieb si všimne vždy každý z nás. To, čo si však málokto uvedomuje peniaze, ktoré nezarábajú, znehodnocuje inflácia. Je to dobre ukrytá krádež, pretože si ju často všimente, až keď si za nasporené peniaze chete niečo kúpiť. Na účte síce máte stále toľko peňazí, ako ste naň vložili, ale kúpiť si za ne môžete menej. Ak by ste mali napríklad v banke 100 eur a rozhodnete sa za ne kúpiť si nanuky, ktoré dnes stoja 1 euro, kúpite si 100 kusov. Ak by ste to však urobili o 5 rokov, môže sa stať, že jeden nanuk už nebude stáť 1 euro, ale 2 eurá. Takže si za svojich 100 eur kúpite už iba 50 nanukov. Za nárast ceny je totižto zodpovedná inflácia, ktorá vám v tomto prípade zobrala z vášho reálnych peňazí 50 %, hoci bankomat vám vydal bankovku v hodnote 100 eur.

Kde dokážete peniaze ukryť pred infláciou?
Ako som písal vyššie, platí pravidlo, že čím skôr potrebujete peniaze k dispozícii, tým vám spravidla zarobia menej. Najmenej teda zarobia na bežnom účte, na ktorom sa peniaze vôbec nezhodnocujú. Rovnako je to aj s peniazmi, ktoré máte uložené doma.

Sporiaci účet môže už ponúka zhodnotenie, ktoré je stále nižie ako cieľová inflácia 3 % a určite nižšie ako je tá aktuálna. Čiže držať väčší objem peňazí na bežnom účte nemá zmysel.

Termínované účty sú zvláštnym hybridom, ktorý síce občas dokáže infláciu pokoriť, no z dlhodobého hľadiska sa im to tiež zvyčajne nedarí. Môžu za to aj poplatky, ktoré sú spravidla väčšie ako sľubované zhodnotenie.

Ak teda peniaze nepotrebujete mať k dispozícii dlhšiu dobu, najvhodnejším riešením je investovať ich. Investície dokážu vaše peniaze zhodnotiť aj o desiatky percent ročne, z krátkodobého hľadiska však dokážu pri poklese trhov ísť aj do červených čísiel. Práve preto sú investície vhodné pre dosahovanie dlhodobých cieľov. Totiž obdobia, v ktorých je zhodnotenie nadpriemerné, dokážu vykryť prípadné straty z období, kedy došlo k poklesom.

Poplatky
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek investičný nástroj, je potrebné spomenúť, že s jednotlivými možnosťami sú spojené aj poplatky. Ak si nedáte pozor, môžete na poplatkoch nakoniec zaplatiť viac, ako získate zhodnotením.

Buďte teda pri výbere investičných nástrojoch pozorní, alebo sa poraďte s odborníkom. Okrem dlhoročných skúseností mám aj licenciu od Národnej banky Slovenska, ktorá vyžaduje neustále vzdelávanie sa v danej oblasti. Ak si teda chcete sporiť, prípadne chcete investovať, kontaktujte ma. Zanalyzujem vašu situáciu a bezplatne navrhnem riešenia, z ktorých si vyberiete to, ktoré vám vyhovuje najviac.

Chcete výhodné sporenie?

Dôverujte odborníkom. Radi vám pomôžeme. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa vrátite na profil, kde nájdete všetky potrebné kontaktné údaje.

Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí žijú život podľa vlastných predstáv

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej