Očakávate, že na dôchodku, budete mať príjem v rovnakej výške ako dnes? Nechcem vás sklamať, no veľmi pravdepodobne to tak nebude. Väčšina ľudí totižto nevyužíva možnosti, ktoré sú k dispozícii. Pritom aj malými zmenami môžu ovplyvniť výšku svojho budúceho dôchodku.

Počuli ste už o „päťpilierovom dôchodku“? O riešení, s ktorým máte dôchodok zabezpečený nie z jedného, ale rovno z piatich rôznych zdrojov. 

Súčasťou sú aj riešenia, ktoré vám môžu priniesť okamžité zvýšenie vášho príjmu a zároveň si dokážete šetriť na dôchodok. Princíp spočíva v daňovej povinnosti, keďže niektoré dôchodkové riešenia vám dokážu znížiť daň z príjmu, ktorú dnes odvádzate štátu.

Prvý pilier. Iba?
Väčšina ľudí pozná iba tzv. „prvý“ a „druhý pilier“. Prvý pilier je ten, ktorý je vyplácaný Sociálnou poisťovňou a do ktorého sa s väčšou časťou z našich dôchodkových odvodov skladáme všetci. Peniaze z tohto piliera sa však nikde neodkladajú pre vás, ale štát ich používa na výplaty dôchodkov súčasným seniorom. Je to teda solidárny pilier, prostredníctvom ktorého všetci, ktorí platíme odvody. Pomáhame tak dôchodcom v nádeji, že nám sa na penziu bude skladať ďalšia generácia.

Funkčnosť tohoto pilieru však ovplyvňuje možstvo aktívnych pracujúcich a demografický vývoj predpovedý starnutie generácie, teda stále menej pracujúcich, ktorí sa budú skladať na dôchodky. Kým dnes sa na dôchodok jedného dôchodcu skladajú takmer 4 pracujúci, o 15 rokov to už bude iba 2,5 človeka. O necelých 50 rokov sa na dôchodok jedného dôchodcu bude skladať už iba 1,5 pracujúceho človeka. Vďaka starnutiu populácie bude dôchodcov výrazne viac a súčasne sa množstvo peňazí, ktoré pritekajú do prvého piliera výrazne zníži. Výsledkom teda bude, že z prvého piliera bude každý dôchodca dostávať menej.

Druhý a tretí pilier?
Preto štát prišiel s ďalšími možnosťami ako je druhý a tretí pilier. Druhý pilier má v súčasnosti veľkú výhodu v tom, že peniaze, ktoré si v ňom nasporíte sú vašim majetko a ak ich na dôchodku neminiete stanú sa predmetom dedičského konania. V neprospech tohto piliera však hovorí fakt, že minulé vlády výrazne obmedzili možstvo peňazí, ktoré vám z dôchodkových odvodov smerujú práve do tohto piliera.

Tretí pilier je dobrovoľný. Ale ak vám doň zamestnávateľ prispieva, oplatí sa ho využiť. Pretože ak si tam budete posielať rovnakú súmu, akú vám prispieva zamestnanec, budete mať rovno 100 % zhodnotenie svojho vkladu.

Druhý a tretí pilier majú ešte jednu výhodu. Dajú sa v nich zvoliť dynamické stratégie, ktoré sú síce rizikovejšie, avšak z dlhodobého hľadiska aj omnoho výnosnejšie, ako konzervatívne stratégie.

Štvrtý a piaty pilier
Štvrtý a piaty pilier je vlastne investovanie do rôznych investičných nástrojov, ktoré môžu byť oslobodené od dane. Myslite však na to, že rovnako ako pri predchádzajúcich pilieroch platí, že sa sú to nástroje určené na dlhodobé investovanie a je veľmi dôležité nastaviť ich správne, aby ste sa vyhli neočakávaným stratám.

Regulácia
Veľkou výhodou je, že všetky dôchodkové piliere podliehajú prísnej regulácií zo strany Národnej banky Slovenska. Je to práve preto, aby boli vaše peniaze v bezpečí. 

Zdá sa vám to zložité? Nechajte si poradiť
Keďže riešení a stratégií je veľa, zanalyzovať všetky, vrátane legislatívnych regulácií, to si vyžaduje množstvo času. Ponúkam vám preto svoju pomoc, keďže sa dlhodobo tejto téme venujem, mám prehľad o tom, čo je aktuálne platné, ako aj aké zmeny sa pripravujú. Pomôžem vám nastaviť či upraviť dôchodkovú stratégiu. Dohodnime si stretnutie, na ktorom zanalyzujem vaše možnosti a bezplatne vám navrhnem riešenia vám na mieru.

 

Chcete mať lepší dôchodok?

Dôverujte odborníkom. Radi vám pomôžeme. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa vrátite na profil, kde nájdete všetky potrebné kontaktné údaje.

Inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí žijú život podľa vlastných predstáv

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej