“Vidíme, že orgány dohľadu sa začínajú viac aktivizovať a sledovať dodržiavanie pravidiel. Menší hráči môžu mať problém držať krok s narastajúcou reguláciou a tlak na kvalitu nemusia prežiť,” hovorí vedúci právneho oddelenia a compliance Swiss Life Select Slovensko Juraj Jánošík.
Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.
Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.
Ako by ste opísali aktuálnu situáciu na trhu finančného sprostredkovania z pohľadu regulácie?
Regulatórny rámec finančného sprostredkovania sa neustále vyvíja, sprísňuje a dopĺňa. Prijatím zákona o finančnom sprostredkovaní v roku 2009 sa profesionalizácia sektora ešte len začala. Odvtedy museli finanční sprostredkovatelia implementovať zásadné zmeny v mnohých oblastiach - spomeniem napríklad prísnejšie pravidlá v rámci kapitálového trhu, distribúcie poistenia, ochrany osobných údajov alebo ochrany pred praním špinavých peňazí.
V ostatnom roku sme svedkami aktivizácie regulátorov na trhu. Len tento rok sprostredkovatelia museli odpovedať na množstvo otázok v rámci dohľadu asi v troch dotazníkoch - týkali sa napríklad procesov ochrany pred praním špinavých peňazí alebo riadenia produktov. To je jasný signál, že by sprostredkovatelia mali dávať väčší dôraz na svoje procesy. A mať istotu, že skutočne spĺňajú všetky pravidlá, pretože skôr či neskôr sa na ne regulátor pozrie.
Čo to pre trh a pre konkrétne firmy znamená?
Dodržiavanie regulatórnych požiadaviek (compliance) nie je jednoduchý proces a nie som jediný, kto hovorí, že na poctivé dodržiavanie regulácií musí finančný sprostredkovateľ disponovať dostatočnou ľudskou aj finančnou kapacitou. Dovolím si tvrdiť, že tie má na Slovensku len pár väčších hráčov. Tlak na profesionalizáciu bude narastať. Pre menšie firmy to môže byť ťažko riešiteľný problém. Preto môžeme očakávať ich spájania s väčšími spoločnosťami alebo odchod z trhu.
Ako sa s regulatórnymi požiadavkami vysporiadava Swiss Life Select Slovensko? Akú úlohu v tom zohráva zázemie švajčiarskej finančnej skupiny so 160-ročnou tradíciou?
Pre finančnú skupinu Swiss Life je dobré meno a ochrana značky kľúčová. Aj preto disponuje potrebnými compliance kapacitami a promptne reaguje na nové regulatórne výzvy. Oproti iným spoločnostiam na trhu tak máme veľkú výhodu - silnú podporu švajčiarskeho akcionára, ktorý nám s implementáciou pomáha a vytvára riešenia, z ktorých benefitujú všetky divízie skupiny Swiss Life. Za neoceniteľnú považujem aj možnosť vymienať si skúsenosti a čerpať inšpiráciu od kolegov zo všetkých trhov, na ktorých skupina Swiss Life pôsobí v globálnom meradle.
Ste čerstvým členom predsedníctva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP). Ako vnímate svoju úlohu na tejto pozícii?
Som rád, že moja doterajšia aktivita v rámci asociácie zarezonovala vo vedení a ponuku na členstvo v predsedníctve som bez váhania prijal. AFISP vnímam ako dôležitého hráča, ktorý má svoju váhu pri formovaní regulatórneho rámca nášho sektora, a preto som začal komunikovať s AFISP prakticky ihneď od môjho príchodu do Swiss Life Select Slovensko. Členstvo v predsedníctve znamená šancu zapojiť sa do strategického rozhodovania, v ktorom mám možnosť využiť nielen moje doterajšie skúsenosti z tvorby finančnej legislatívy a z diskusií s regulátormi, ale aj profesionálnu podporu od kolegov zo skupiny Swiss Life.
Netreba zabúdať, že rovnako dôležité, ako vyvíjať činnosť v prospech celého sektora v AFISP, je dôležité aj adekvátne využívanie poznatkov a informácií, ktoré mám možnosť získať takpovediac priamo z prvej ruky. Je to symbiotický vzťah, ktorý je obojstranne prospešný.
Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch
Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.