“Vidíme, že orgány dohľadu sa začínajú viac aktivizovať a sledovať dodržiavanie pravidiel. Menší hráči môžu mať problém držať krok s narastajúcou reguláciou a tlak na kvalitu nemusia prežiť,” hovorí vedúci právneho oddelenia a compliance Swiss Life Select Slovensko Juraj Jánošík.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ako by ste opísali aktuálnu situáciu na trhu finančného sprostredkovania z pohľadu regulácie?
Regulatórny rámec finančného sprostredkovania sa neustále vyvíja, sprísňuje a dopĺňa. Prijatím zákona o finančnom sprostredkovaní v roku 2009 sa profesionalizácia sektora ešte len začala. Odvtedy museli finanční sprostredkovatelia implementovať zásadné zmeny v mnohých oblastiach - spomeniem napríklad prísnejšie pravidlá v rámci kapitálového trhu, distribúcie poistenia, ochrany osobných údajov alebo ochrany pred praním špinavých peňazí.

V ostatnom roku sme svedkami aktivizácie regulátorov na trhu. Len tento rok sprostredkovatelia museli odpovedať na množstvo otázok v rámci dohľadu asi v troch dotazníkoch - týkali sa napríklad procesov ochrany pred praním špinavých peňazí alebo riadenia produktov. To je jasný signál, že by sprostredkovatelia mali dávať väčší dôraz na svoje procesy. A mať istotu, že skutočne spĺňajú všetky pravidlá, pretože skôr či neskôr sa na ne regulátor pozrie.

Čo to pre trh a pre konkrétne firmy znamená?
Dodržiavanie regulatórnych požiadaviek (compliance) nie je jednoduchý proces a nie som jediný, kto hovorí, že na poctivé dodržiavanie regulácií musí finančný sprostredkovateľ disponovať dostatočnou ľudskou aj finančnou kapacitou. Dovolím si tvrdiť, že tie má na Slovensku len pár väčších hráčov. Tlak na profesionalizáciu bude narastať. Pre menšie firmy to môže byť ťažko riešiteľný problém. Preto môžeme očakávať ich spájania s väčšími spoločnosťami alebo odchod z trhu.
 

Juraj Jánošík
Členstvo v predsedníctve AFISP znamená šancu zapojiť sa do strategického rozhodovania, v ktorom mám možnosť využiť nielen moje doterajšie skúsenosti z tvorby finančnej legislatívy a z diskusií s regulátormi, ale aj profesionálnu podporu od kolegov zo skupiny Swiss Life.

Ako sa s regulatórnymi požiadavkami vysporiadava Swiss Life Select Slovensko? Akú úlohu v tom zohráva zázemie švajčiarskej finančnej skupiny so 160-ročnou tradíciou?
Pre finančnú skupinu Swiss Life je dobré meno a ochrana značky kľúčová. Aj preto disponuje potrebnými compliance kapacitami a promptne reaguje na nové regulatórne výzvy. Oproti iným spoločnostiam na trhu tak máme veľkú výhodu - silnú podporu švajčiarskeho akcionára, ktorý nám s implementáciou pomáha a vytvára riešenia, z ktorých benefitujú všetky divízie skupiny Swiss Life. Za neoceniteľnú považujem aj možnosť vymienať si skúsenosti a čerpať inšpiráciu od kolegov zo všetkých trhov, na ktorých skupina Swiss Life pôsobí v globálnom meradle.

Ste čerstvým členom predsedníctva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP). Ako vnímate svoju úlohu na tejto pozícii?
Som rád, že moja doterajšia aktivita v rámci asociácie zarezonovala vo vedení a ponuku na členstvo v predsedníctve som bez váhania prijal. AFISP vnímam ako dôležitého hráča, ktorý má svoju váhu pri formovaní regulatórneho rámca nášho sektora, a preto som začal komunikovať s AFISP prakticky ihneď od môjho príchodu do Swiss Life Select Slovensko. Členstvo v predsedníctve znamená šancu zapojiť sa do strategického rozhodovania, v ktorom mám možnosť využiť nielen moje doterajšie skúsenosti z tvorby finančnej legislatívy a z diskusií s regulátormi, ale aj profesionálnu podporu od kolegov zo skupiny Swiss Life.

Netreba zabúdať, že rovnako dôležité, ako vyvíjať činnosť v prospech celého sektora v AFISP, je dôležité aj adekvátne využívanie poznatkov a informácií, ktoré mám možnosť získať takpovediac priamo z prvej ruky. Je to symbiotický vzťah, ktorý je obojstranne prospešný.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej