Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Je logické, že aj odkladaním 20 eur mesačne sa dá nasporiť 100 000 eur. Otázne je, či sa človek nasporenia tejto sumy dožije. Ak by ste si úspory odkladali v banke, ktorá vklady úročí 1 až 2 %, trvalo by to viac ako sto rokov. Pri investovaní by to bolo o čosi kratšie, no stále v horizonte desiatok rokov.

Ak sa rozhodnete pre pravidelné investovanie, môžete cieľ 100 000 eur dosiahnuť o 44 rokov. Tu totiž môžete vidieť čaro zloženého úročenia, keď napríklad našetrenie polovičnej sumy pri nezmenenej výške príspevku trvá 36 rokov. Na druhej strane inflácia počas takto dlhého obdobia znižuje kúpnu silu úspor. Pri 44 ročnom trvaní o 60 % a pri 36 ročnom trvaní o 51 %.

Jedinou obranou pri budovaní finančnej rezervy proti inflácii je postupné zvyšovanie pravidelného príspevku. Samozrejme alternatívou budovania úspor je život na dlh. Avšak musíte počítať so všetkými rizikami a negatívnymi zákutiami.
 

Koľko trvá, kým si nasporíte 50 000 eur?

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46 rokov 36 rokov
50 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
100 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
200 eur/mesačne 18,9 roka 16,8 roka 15,2 roka 13,9 roka 12,3 roka
500 eur/mesačne 8 rokov 7,6 roka 7,2 roka 6,9 roka 6,4 roka

Koľko trvá, kým si nasporíte 100 000 eur

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka
50 eur/mesačne 98,1 roka 65,8 roka 51,0 roka 42,3 roka 33,4 roka
100 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
200 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
500 eur/mesačne 15,4 roka 13,9 roka 12,8 roka 11,9 roka 10,6 roka

Vybudovanie finančnej rezervy je dôležité. Ak totiž náhle potrebujete peniaze, tak sú rýchle riešenia buď drahé alebo nemožné. Práve finančná rezerva umožní alebo aspoň zlacní riešenie. Na jej vybudovanie podľa vlastných predstáv je potrebný čas a vhodné nástroje. S časom vám nik (okrem nezištnej rady, že čím skôr začnete, tým lepšie) nepomôže. S výberom vhodných nástrojov už áno. Nechajte si vypracovať ponuku od nezávislého finančného sprostredkovateľa a pouvažujte, koľko peňazí potrebujete mať v budúcnosti na konkrétne ciele.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej