Ponuka investičných produktov je nesmierne široká. Bežný klient sa v nich nemá šancu zorientovať. Pri výbere sa však stačí pridržiavať niekoľkých zásad, ktoré poslúžia ako kompas v mori ponúk.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa čoho správne porovnávať investičné produkty? Ako ubezpečiť investora, že ponúkané riešenie je pre neho vhodnejšie, prípadne aspoň také dobré, ako konkurenčná ponuka? Základom porovnania sú tri slová: riziko, výnos a likvidita. K nim sa môžu pridať pojmy ako poplatky, daňové povinnosti, regulácia, dohľad a marketing.

Zabudnite na vysoký výnos s nulovým rizikom. Čokoľvek, čo ponúka výnos vyšší ako je úrok na termínovanom účte, je spojené s pravdepodobnosťou, že môže byť aj záporný. Čím vyšší rozdiel ponuky od banky, tým vyššia pravdepodobnosť neúspechu.

Close up of diverse businesspeople working on project startup presentation in team, comparing statistic data, studying values on graph diagrams, analyzing trends patterns, making notes on paper sheets

Stačí si položiť otázku: Ak banky chcú za hypotéku úrok tri percentá, prečo si firma, ktorá ponúka extra výhodné zhodnotenie vkladu, radšej nepožičia od nej a vyšlo by ju to lacnejšie? Odpoveď je zrejmá: banka by jej projekt vyhodnotila za veľmi rizikový a úver naň by neposkytla. Myslíte si, že by banka s oddelením analytikov a právnikov považovala niečo za rizikové (a nechcela na tom zarobiť), pričom v skutočnosti by to nenieslo žiadne riziko?

Pri lákavých ponukách buďte obozretný

Jedinečné a neopakovateľné príležitosti špeciálnych ponúk, ktoré v spoločnostiach dohliadaných Národnou bankou Slovenska nenájdete, neveštia úspešné rozhodnutie. Dohľad to nie je iba množstvo formulárov, ale aj možnosť sťažovať sa, že formuláre neboli vyplnené
 

Doctor holding medicine box and computer tablet for filling prescription in pharmacy drugstore.

Kto chce mať kvalitný liek, mal by ísť do lekárne a nekupovať ho na rohu ulice. Lekáreň spĺňa množstvo nariadení a preto sa na ňou ponúkané lieky dá spoľahnúť. Nehovoriac o tom, že oficiálny liek taktiež spĺňa prísne kritériá. To je regulácia. Kupovať neregulovaný produkt či službu sa nemusí vyplatiť. Bude to síce lacné, ale v prípade problémov to vyjde poriadne draho.

Reklám na investovanie je v poslednom čase neúrekom. Ak však nejakú vidíte výlučne na internete a ani nepoznáte názov propagovanej značky, mali by ste sa mať na pozore. Propagovať môže dnes skutočne hocikto a hocičo, ale v bežných médiách sa dlhodobo objavujú naozaj iba etablované značky.

Bežné investičné produkty sú transparentné, čo sa nedá povedať o tých pochybných. Sú dostupné informácie o ich zložení, nákladoch, bankových účtoch i predajných miestach. Nie je totiž dôvod niečo zatajovať. Ak predajca niečo zahmlieva, nevie či odmieta vysvetliť, je lepšie dať od neho ruky preč.

Oplatí sa zaujímať sa o detaily
Legislatíva je oblasť, o ktorú sa klient začne zaujímať iba v prípade vzniku problémov. Dôležité je preto sa vopred oboznámiť, akými zákonmi a akej krajiny sa daný produkt riadi. Zahraničné produkty sa riadia zahraničnou legislatívou, s čím by mal slovenský klient počítať. Týka sa to aj spôsobu zdaňovania výnosov z investície. Daň môže zo sprvu zaujímavej investície spraviť nezaujímavú záležitosť.

Zaujímajte sa o podmienky likvidity, teda dostupnosti peňazí. Pri štandardných investičných nástrojov trvá najviac pár dní. Špecifické stratégie môžu mať likviditu dlhšiu (V súčasnosti napríklad investície do ruských cenných papierov. Opäť sa tak ukázalo, že dostatočná diverzifikácia je pri investovaní nevyhnutnosťou.)
Štandardné investičné nástroje dostupné širokej verejnosti nie sú bez rizika, ale nenesú napríklad vysoké reputačné riziko. Toto riziko sa dá eliminovať práve dodržiavaním regulačných opatrení, ktoré vyžaduje legislatíva.

Národná banka Slovenska pravidelne informuje o spoločnostiach, ktoré neoprávnene podnikajú na kapitálovom trhu. Ak je ponuka príliš lákavá, určite sa oplatí pozrieť si názvy spoločností zo zoznamu na stránke národnej banky. Ak ju tam nájdete, ponúkaný produkt radšej ignorujte.

Vysoký výnos s nulovou likviditou neexistuje
Rizík pri investovaní je množstvo a vynechanie či minimalizovanie aspoň niekoľkých z nich, je určite v prospech klienta. Snaha o obídenie vyžadovanej ochrany s veľkou pravdepodobnosťou skončí spoznaním dovtedy nepoznaného rizika.

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej