Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

1. Stanoviť si cieľ
Absolútne prvou otázkou, ktorú si treba pred investovaním položiť nie je do čoho by ste mali vložiť peniaze, ale čo chcete investovaním dosiahnuť. Podľa cieľa viete následne určiť, aké zhodnotenie a k tomu prislúchajúce riziko chcete podstúpiť.

Napríklad, ak je váš cieľ dosiahnuť o 30 rokov pasívny príjem 1 000 eur mesačne a môcť si ho užívať 20 rokov, tak si pri očakávanom zhodnotení 5 % musíte odkladať aspoň 237 eur mesačne. A keďže 5-percentné zhodnotenie nezískate ani v banke, ani na dlhopisoch, musíte investovať do akcií – vďaka cieľu teda viete, do akých aktív investovať. „Môžete investovať aj konzervatívnejšie s očakávaním nižšieho zhodnotenia a nižšieho rizika, ale pri nezmenenom cieli to bude znamenať dlhší investičný horizont alebo vyššie pravidelné vklady. Dobrou správou je, že investícia sa vždy dá namodelovať na mieru a flexibilne prispôsobovať aktuálnej životnej situácii človeka kedykoľvek, keď je to potrebné,“ hovorí analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Világi.

Inak bude vaše portfólio vyzerať, ak už na začiatku máte kapitál, ktorý chcete investovať. V takom prípade býva cieľom investorov skôr udržiavanie hodnoty daného majetku a volia teda opatrnejšie, konzervatívnejšie investičné stratégie.
 

Investícia sa vždy dá namodelovať na mieru a flexibilne prispôsobovať aktuálnej životnej situácii človeka kedykoľvek, keď je to potrebné.

2. Zvoliť vhodnú kombináciu aktív
Toto je zrejme ten najzložitejší krok. Vo všeobecnosti však platí, že dobré portfólio by malo byť čo možno najviac diverzifikované, postavené na globálnych aktívach a malo by kopírovať indexy ako MSCI World Index v kombinácii napríklad s dlhopisovým Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Indexom. „Potom už len vhodne doplniť hotovostnú rezervu, investičné nehnuteľnosti a alternatívne investície a portfólio je na svete,“ vymenúva Peter Világi.

Základ je, aby ste obsiahli rôzne sektory a krajiny a vaša investícia teda bola do každého počasia. V opačnom prípade sa vám môže stať, že si vyberiete len sektor alebo región, ktoré síce historicky dosiahli nadštandardné zhodnotenie, ale zmenou nálady na trhu bublina praskne, cena aktív sa zreálni a vy budete v dlhodobom mínuse. „To je prípad japonského indexu Nikkei 225, ktorý sa na svoj vrchol z roku 1989 dodnes nedostal. Alebo veľmi obľúbených akcií strednej a východnej Európy, ktoré investorov pobláznili vysokými historickými zhodnoteniami a k maximu z roku 2007 sa stále nevrátili. A podobný scenár platí aj pre akcie európskeho bankového sektora. Príkladov je mnoho. Pritom široko diverzifikované indexy prekonávajú jedno maximum za druhým,“ upozorňuje analytik.

Aby sme ale nedávali iba všeobecné rady a priniesli aj nejaké čísla, môžete sa inšpirovať napríklad najbohatšími ľuďmi sveta. Dolároví milionári majú podľa správy World Wealth Report 2020 od spoločnosti Capgemnini svoje aktíva rozložené nasledovne:

30% - akcie
25% - hotovosť
17% - dlhopisy
15% - nehnuteľnosti
13% - alternatívne aktíva ako napr. kryptomeny, komodity, víno, umenie a podobne.

3. Potlačiť nutkanie a nezasahovať
Pre mnohých veľmi náročný, no potrebný krok. Ak už si svoje portfólio nastavíte, musíte ho nechať pracovať a nezasahovať doň príliš často – v opačnom prípade nikdy ani nezistíte, či by vám skutočne zarobilo. Ľudí však často láka reagovať na aktuálnu situáciu a snažiť sa z nej vyťažiť. Je to pochopiteľné, no štatistiky ukazujú, že najlepšie vždy obídu tí, ktorí sa nesnažia časovať trhy.

„Ako uvádza štatistika JP Morgan Asset Management, bežný investor zarobil v období od 1999 do 2019 len 2,5 percenta ročne, zatiaľ čo S&P 500 zhodnotil o 6,1 percenta ročne. Dôvodom je práve snaha vystihnúť najlepšiu príležitosť na nákup alebo predaj. Ale pravdou je, že väčšina investorov najviac zarobí, keď si uvedomí, že dobrá investícia je nuda, ktorá len kopíruje široko diverzifikovaný index,“ vysvetľuje Peter Világi.
 

Ak už si svoje portfólio nastavíte, musíte ho nechať pracovať a nezasahovať doň príliš často – v opačnom prípade nikdy ani nezistíte, či by vám skutočne zarobilo.

4. Nechať si poradiť
Ak si po prečítaní vyššie uvedených bodov vravíte, že aj tak úplne neviete, ako s investovaním začať a do čoho presne vložiť svoje úspory, nevadí. Investovanie je pomerne komplexná záležitosť a je vysoko rizikové staviť pri nej na začiatočnícke šťastie. Vždy sa môžete obrátiť na profesionálneho investičného poradcu Swiss Life Select, ktorý s vami prejde vaše ciele, potreby, možnosti a na základe nich spolu s vami zostaví vhodné portfólio.

Treba však myslieť na to, že dobré a stabilné investovanie je dlhodobou aktivitou, ktorá je podobná ako podnikanie – ani od novozaloženej firmy nemôžete očakávať obrovské výnosy hneď po prvom roku. Ak chcete dosiahnuť život podľa vlastných predstáv, musíte vedieť ako na to (či už vy alebo váš investičný poradca) a byť trpezlivý.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.