Dlhodobý rast cien domov a bytov, najmä v Bratislave a okolí, láka mnoho investorov k úvahám o kúpe investičnej nehnuteľnosti. Zámerom je zarobiť nielen na budúcom predaji, ale aj dlhodobom prenájme. Pritom verejnosť všeobecne považuje nehnuteľnosť za bezpečnú investíciu, ktorá nikdy nestratí hodnotu.

Prečo ceny rastú

Investícia do domu alebo bytu však nesie svoje riziká. Pod enormný rast cien bytov v Bratislave, ale aj iných veľkých mestách, sa podpisuje hlavne ich nedostatok. Druhým významným faktorom sú rekordne nízke úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré zvyšujú dostupnosť bývania a zabezpečujú dostatok kupcov. Ani jeden, ani druhý faktor však nemusia trvať večne.

Riziko kvality

Ďalším rizikom je kvalita aktuálnej výstavby. Ako vyzerajú 10-ročné novostavby dnes? Koľko musia ich majitelia investovať do opráv a údržby? A čo spraví s budúcimi cenami aktuálnej rýchlovýstavby prípadná požiadavka kupujúcich na vyššiu kvalitu prevedenia? Cenu nehnuteľnosti však nemusí ovplyvniť len samotný trh. Dramatický posun v hodnote môžu priniesť aj neprispôsobiví susedia, živelná výstavba v okolí či nepriaznivá zmena parkovacej a dopravnej politiky.

Príjem z prenájmu

Kapitolou samou o sebe sú príjmy z prenájmu. Okrem toho, že nájsť solídnych a pravidelne platiacich nájomníkov je často veľmi ťažké, podliehajú takéto príjmy daňovej povinnosti. Konečný zisk ovplyvňujú aj budúce nevyhnutné investície do opráv podľa stupňa opotrebenia, v ktorom nehnuteľnosť zanechajú nájomníci. A samozrejme, byt či dom, ktorý sa nedarí dlhodobo prenajať, sa stáva skôr pasívom, ktoré si peniaze pýta, nie zarába. O to viac, ak ho klient kupoval na hypotekárny úver.

Ťažšie speňaženie

Nevýhodou priamej investície do nehnuteľnosti je aj takzvaná nízka likvidita. Nehnuteľnosť totiž človek spravidla nedokáže zo dňa na deň speňažiť, ak to potrebuje. A predaj pod tlakom spravidla znamená predaj pod cenu.

Vhodná alternatíva

Aj pre tieto dôvody je pri realitných investíciách uvažovať nad realitnými podielovými fondami, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od jedného domu či bytu však majú v portfóliu nielen viacero nehnuteľností, ale aj viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa spravidla nevyvíjajú rovnako. Okrem rezidenčných aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov. A minimálna vstupná investícia začína na úrovni 20 eur.

Aj keď sa tento typ fondov v poslednom období teší veľkej obľube a má relatívne stabilné výnosy, odporúčaný podiel v dlhodobom portfóliu by mal byť niekde na úrovni 15 až 20 percent investície. 

Začnite investovať teraz


Vyplňte kontaktný formulár a my sa vám ozveme s riešením, ako si môžete splniť sny.

Ako darček vám na e-mail pošleme šikovný eBook o princípoch investovania: Ako sa stať milionárom.

Investujte a získajte hodnotný darček!

 

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej