Oblastný riaditeľ spoločnosti Swiss Life Select Slovensko s tímom 20 aktívnych spolupracovníkov absolvoval počas náročného roka 2020 cestu karavanom po Slovensku a popri tom naďalej naplno pracoval. Viedol tím. Staral sa o klientov. V rozhovore vám Erik Eliáš prezradí, ako sa dá pracovať a žiť podľa vlastných predstáv.

Erik, dopočuli sme sa, že ste prežili leto v karavane. Ako vznikol tento nápad?

Minulý rok na Silvestra som si položil jednoduchú otázku: Erik, čo by si urobil, keby si sa nebál? Prvé slovo, ktoré mi blyslo hlavou bolo dobrodružstvo. Nebolo to novoročné predsavzatie, len chuť a túžba. Keďže som strelený strelec túžiaci po slobode, napadlo mi kúpiť si karavan. Už dávno som mal chuť urobiť si výlet po Slovensku. Úprimne priznávam, že aj keď som hrdý Slovák, vôbec som jeho krásy nepoznal. Vedel som však, že ak si to dobre naplánujem (osobné aj pracovné záležitosti), moje malé dobrodružstvo bude reálne. 

Mali ste presný plán cesty?

(smiech) Vôbec nie. Keď som 19. júna odchádzal z domu, videl som to tak na týždeň. Po týždni som zistil, že som toho veľa nevidel, tak som si to predĺžil o ďalší týždeň. Až z toho bolo 97 dní. Šiel som podľa pocitov a počasia. V skutočnosti som žiadny plán nemal. Práve toto bolo pre mňa veľkým zážitkom, lebo som veľmi neriešil, kde sa druhý deň zobudím. Vždy som sa pozrel do mapy, vyhľadal som zaujímavosti o kraji, v ktorom sa nachádzam. Pýtal som sa ľudí a bol som v pohybe. Cieľom bola cesta.

200725_Sninský kameň 2
Pripadalo mi zábavné pozerať na okoloidúcich, ako sa čudujú, že na vrcholku hory alebo v hlbokej štôlni niekto pije originálne presso.

Ako sa vám podarilo skĺbiť prácu s dovolenkou?

V prvom rade som si zadefinoval, že moja cesta nesmie byť na úkor práce. Nebola to teda dovolenka v pravom slova zmysle, ale skôr práca v mobilnej kancelárii. Táto definícia bola nesmierne dôležitá a zároveň z pohľadu sebadisciplíny nevyhnutná. Ako Oblastný riaditeľ, a najmä ako človek, cítim veľkú zodpovednosť voči kolegom aj klientom. Vytvoril som si teda pravidelný týždeň, ktorý sa mi podarilo vštepiť aj kolegom. Dôležitú úlohu zohrali videohovory, telefón, inovácie a podpora z dielne Swiss Life Select a špičková odborná asistentka. Bez pochopenia mojich kolegov a ich prajnosti by to tiež nešlo. Svoju neprítomnosť som im vynahrádzal častými pracovnými videoaktivitami. (smiech) 

Ako teda vyzeral váš pravidelný týždeň?

Tak napríklad v pondelok so mával porady a školenia, v utorok, vo štvrtok a v piatok som sa venoval klientom. Samozrejme, nevynechával som ani špeciálne manažérske školenia či tímové aktivity. Bez veľkého dátového paušálu by to ale nikdy nebolo realizovateľné. Priemerne som mesačne spotreboval (na videohovory a prácu na internete) okolo 170 GB dát. Vďaka výberu správneho operátora ma to stálo len 14 eur mesačne, čo mi nesmierne pomohlo v realizácii mojej cesty.

Zasiahla vaše plány epidemiologická situácia na Slovensku?

Mám paradoxne pocit, že situácia ohľadom pandémie mojej ceste veľmi pomohla. Vnímam obrovské posuny v elektronickej komunikácii všetkého druhu a najmä v jej akceptácii zo strany kolegov i klientov. 

Koľko času ste trávili prácou, koľko šoférovaním a koľko výletmi?

Priemerne som menil destinácie každé tri dni. Autom som prešiel okolo 2 500 km a navštívil som 49 miest, kde som si dal presso time. Vytvoril som si zvyk - vždy, keď som prišiel do cieľa mojej túry alebo cesty, tak som si tam pripravil originálne presso z turistického presso stroja. Pripadalo mi zábavné pozerať sa na okoloidúcich, ako sa čudujú, že na vrcholku hory alebo v hlbokej štôlni niekto pije originálne presso. Myslím však, že je dôležité vedieť sa odmeniť. 

Myslíte si, že ak by ste pracovali z kancelárie mali by ste lepšie výsledky? Inými slovami, ovplyvnila práca z karavanu váš pracovný výkon?

Nemyslím si, že by ho negatívne ovplyvnila. Je to dôsledok systematickej pravidelnej práce, osobnej aj tímovej, počas mojej cesty. 

200704_Lomnický štít
Mám paradoxne pocit, že situácia ohľadom pandémie mojej ceste veľmi pomohla.

Čo bolo najťažšie riešiť na diaľku?

Niekedy bolo zložité zorganizovať podpisy zmlúv a dodanie potrebných podkladov k čerpaniu do nemenovanej banky na Slovensku. V tejto veci nemôže pomôcť ani odborná asistentka a musel som žiadať o súčinnosť klientov. Nič iné nebol nikdy problém, len toto. 

Ktoré online nástroje vám umožnili pracovať z karavanu?

Myslíte z mojej „kancelárie na kolieskach“? Milujem FinAnalytics, FinPlan, FiLiPa, FinData. Kolegovia z digitálneho oddelenia robia úžasnú prácu. Naozaj som to ocenil najmä vtedy, keď som bol odrezaný uprostred pustatiny s minimálnym signálom a úspešne som zrealizoval investíciu pre klientov. Alebo keď som si behom chvíle uzavrel poistenie na hory, lebo som si uprostred pralesa uvedomil, že ho nemám. Google kalendár, Google meet... bez nich by to jednoznačne nešlo. 

Museli ste riešiť situáciu, ktorá by pri bežnej práci v kancelárii nenastala?

Áno. Na túre som stretol medveďa. To sa mi v kancelárii nestáva. (smiech) Po pracovnej stránke... niekedy bolo ťažšie nájsť stabilný signál.

Pridajte sa k profesionálom a začnite žiť život podľa vlastných predstáv

Kliknite a skúste nezáväzný online pracovný pohovor

Mali ste počas tohto obdobia zaujímavý prípad klienta, ktorý ste museli riešiť?

Žiaľ, mal som počas mojej 16-ročnej kariéry prvé úmrtie klienta. Bol to blízky človek a z úcty k nemu som svoje putovanie po Slovensku ukončil. Veci s tým súvisiace som riešil už osobne. 

Čo vám toto dobrodružstvo prinieslo? 

Úžasný pocit, že všetko je možné. Dá sa pracovať a zároveň zažiť dobrodružstvo. Dá sa žiť život podľa vlastných predstáv. Skutočne áno. 

Ktoré zaujímavé miesta ste navštívili?

Slovensko je prekrásne. Skutočné skvosty sa dajú nájsť vo všetkých jeho kútoch. Je jedno, či ste vo výšavách, nížinách, na východe alebo juhu. Stretal som skvelých ľudí, úžasné miesta sú aj tam, kde isté indivíduá hovoria, že nič nie je. Skvelý dojem som mal zo skanzenov, pralesov, skál i vodopádov. Príroda má obrovskú energiu. Ako potomkovi partizána vo mne hlbokú stopu zanechala Dukla. Ešte dnes ma z nej mrazí. 

Vybrali by ste sa znovu na takúto cestu? 

Jednoznačne áno. Je veľa miest, ktoré som stále nevidel.

Family with small children gardening on farm, growing organic vegetables.

Blogy

Každý deň môžete žiť udržateľne. Vďaka 13 užitočným radám

V čase, keď je donáška jedla a online nakupovanie mimoriadne populárne sú plasty na každom kroku a to aj napriek tomu, že nie je až také ťažké sa vyhnúť im. Prinášame vám tipy, ktoré spôsobia len malé zmeny vo vašom živote, ale zároveň bude váš život udržateľnejší.

Čítať ďalej
SLS01754

Životné témy

Katka Hutyrová z NOSENE: Nie som ekologický maniak, prinášam alternatívu

Jej šatník tvorí z 99 % oblečenie z druhej ruky a má tiež pravidlo - koľko vešiakov, toľko kusov. Ak si donesie jedny nové šaty, iné musia preč. Katarína Hutyrová - zakladateľka konceptu NOSENE - si myslí, že dnes je už secondhand miestom, kam sa netreba hanbiť vojsť.

Čítať ďalej
Nicolas_Maury_Aufmacher

Životné témy

Nicolas Maury: „Je ťažké stať sa človekom schopným sebarealizácie“

Francúz Nicolas Maury je jednou z vychádzajúcich hviezd európskeho filmu. So svojimi jemnými spôsobmi a tým, ako prejavuje city, stelesňuje novú mužnosť. Porozprávali sme sa s ním o jeho boji za život podľa vlastných predstáv aj o sile kinematografie.

Čítať ďalej
fincentrum-34

Blogy

Všetko o refinancovaní hypotéky

Hypotekárny úver býva najväčšou záťažou rozpočtu slovenských domácností. Preto každé usporené percento z úrokovej sadzby môže zavážiť a pomôcť na ceste k finančnej slobode. Nemusíte poznať aktuálne trhové podmienky na to, aby ste vedeli, či sa vám pôžičku oplatí refinancovať. Tieto starosti nechajte na odborníkov zo Swiss Life Select Slovensko. Ak vás zaujíma ako proces refinancovania prebieha, radi vám ho v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Čítať ďalej
shutterstock_626698784 (1)

Blogy

Ako si zvýšiť bonitu pri žiadosti o úver na bývanie

Vaša schopnosť úver riadne splácať je kľúčovým kritériom, ktoré banka pri žiadosti o pôžičku preveruje. „Aby ste si mohli kúpiť bývanie podľa vlastných predstáv, prečítajte si pár rád, ktoré vám môžu zlepšiť bonitu a dorovnať aj pár eur, ktoré vám zoberie zvýšenie životného minima, platné od 1. júla 2021,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička Swiss Life Select.

Čítať ďalej
poistenie nehnutelnosti

Blogy

Tornádo preverilo poistenie nehnuteľností a domácností. Neoplatí sa ho podceňovať

Včerajšie tornádo blízko našich hraníc ukazuje, aké dôležité je kvalitné poistenie majetku. Spozornieť by ste však mali aj v prípade, že poistení už ste. Riziko víchrice je síce štandardným poistným rizikom zahrnutým v poistnom krytí, no náhrada škody nemusí byť dostatočná, ak váš dom alebo byt nemáte poistený na jeho reálnu hodnotu.

Čítať ďalej