Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Keď ste mali 24 rokov, vzdali ste sa finančno-poradenskej spoločnosti, ktorá mala 45 zamestnancov, aby ste vytvorili rezerváciu divokej zveri v juhoafrickej buši. Ako k tomu došlo?
Svet zvierat ma fascinoval už od malička. Vždy sme mali doma veľa domácich zvieratiek a keď som mal šesť rokov, sledoval som programy o divokej prírode legendárneho „Lovca krokodílov“ Steva Irwina. Divé zvieratá ma očarili - či už veľké alebo malé, neškodné alebo nebezpečné.

Ale nestali ste sa veterinárom ani ošetrovateľom v ZOO. Stali ste sa finančným poradcom.
Áno. Hnali ma peniaze. Založil som si vlastnú firmu. Dosiahol som všetko, po čom ľudia v modernej spoločnosti túžia: úspech, kariéru, peniaze - dokonca aj Ferrari a Maserati. Ale nadšenie čoskoro vyprchalo a tak som hľadal niečo čo by ma viac uspokojilo citovo. Chcel som robiť niečo, čo by ma osobne napĺňalo.

Ako ukázal prieskum spoločnosti Swiss Life, väčšina ľudí sníva o tom, že bude žiť život podľa vlastných predstáv. Vy ste kde našli odvahu žiť svoj sen?
Sebarealizácia je vlastne vášeň. To, čo prebudilo vášeň vo mne, bola služobná cesta do Južnej Afriky. Tam som prvýkrát videl divé zvieratá zblízka. Keď som sa prvýkrát dotkol leva, stalo sa niečo, čo neviem slovami opísať. Počas letu späť do betónovej džungle v Zürichu som sa cítil nesvoj a zrazu som mal slzy v očiach. Uvedomil som si, že život mám len jeden. Že chcem využiť čas tým najlepším možným spôsobom a že chcem vložiť energiu do niečoho, čomu naozaj verím. O dva roky neskôr som sa vzdal života vo Švajčiarsku a založil som vlastnú divokú rezerváciu v Južnej Afrike.
 

Dean_Schneider_Bild_5
Keď som sa prvýkrát dotkol leva, stalo sa niečo, čo neviem slovami opísať.

Ako zareagovali ľudia okolo vás?
Boli zmätení. Ale samozrejme teraz, keď je to úspech, každý to predpokladal už na začiatku (smiech).

Od roku 2017 žijete vo svojej rezervácii „Hakuna Mipaka Oasis“ s niekoľkými tisíckami zvierat vrátane impal, kudu, zebier, hyen, hadov a veľkých mačkovitých šeliem. Je možné nadviazať sociálny kontakt so všetkými zvieratami?
Existujú druhy, s ktorými je to veľmi ťažké. V zásade zvieratá, ktoré sú lovené, ako napríklad surikaty, sú viac nervózne ako lovci. Ale aj medzi lovcami sú veľké rozdiely. Napríklad, leopardy alebo samice geparda sú veľmi samotárske zvieratá. Bližšie vzťahy je možné nadviazať so zvieratami, ktoré žijú v spoločenstvách, ako sú napríklad opice, hyeny či levy. Avšak sociálne správanie hyen je oveľa zložitejšie ako správanie levov. Ťažko si niekto dovolí vyrušovať kráľa zvierat.

Ako ste sa naučili komunikovať so šiestimi levmi, ktoré máte vo svojej rezervácii?
Na to neexistuje žiadna príručka, učíte sa to za pochodu. Pozoroval som levy a naučil som sa reč ich tela. Mám s nimi niečo, čomu ja hovorím vzťah zviera-zviera. Komunikujem a správam sa ako oni. Nesprávam sa ako človek. Aby som ich pozdravil, kľaknem si na kolená a pritlačím si vlastnú hlavu k tej ich.
 

Dean_Schneider_Bild_8
Ak by na mňa levy zaútočili, bola by to moja vina. Nepočúval som ich poriadne.

Čo ste pre levy - priateľ, otec alebo vodca?
Úloha vodcu prislúcha najsilnejšiemu levovi a tým je Dexter. Keď boli levy malé, bol som skôr otec, teraz ma už pravdepodobne považujú za brata. Ale stále sa ku mne nesprávajú úplne rovnako ako k svojmu vlastnému druhu. Napríklad pri boji používajú iba 50 % svojej sily a ich pazúry zostávajú našťastie väčšinou zatiahnuté.

Niektoré vaše virálne videá doslova vyrážajú dych. Napríklad to, v ktorom na vás skočí 200-kilový lev. Ako reagujete v rizikových situáciách?
Občas ma chcú levy len otestovať, aby zistili, ako ďaleko zájdem. Alebo či ma vtiahnu do boja. Ale zvyčajne je nebezpečenstvo zjavné, pretože levy stále komunikujú - každým zvukom, každým gestom a každým pohľadom. V závislosti od situácie buď utečiem, alebo zvukom signalizujem, že zašli priďalekom. Ale niekedy sa musím brániť aj fyzicky, že im dám facku, alebo ich odstrčím.

Váš vzor z detstva, Steve Irwin, zomrel v roku 2006 po tom, čo ho pri nakrúcaní pod vodou bodla raja. Nosíte zbraň pre prípad núdze?
Nie, prečo by som mal? Ak by ma chceli zabiť, aj tak by sa to stalo príliš rýchlo. A nedá sa to veľmi porovnávať: Steve nepatril do rodiny rají, ale ja som člen svorky. Moje zvieratá by ma nikdy bezdôvodne nenapadli. Ak by sa to stalo a levy by ma zabili, bola by to moja vina - lebo som ich nepočúval alebo som nesprávne interpretoval ich signály.
 

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Cookie settings

Vaše fascinujúce fotografie a videá sú hitom na sociálnych sieťach. Na Instagrame máte dokonca viac sledovateľov ako Roger Federer. Ako si to vysvetľujete?
Som autentický, ukazujem svoj skutočný život, nie hranie. Som mladý a nesnažím sa pôsobiť príliš vážne či výchovne. Pre mňa je to len o dosiahnutí rovnováhy medzi zábavou a zdieľaním vedomostí. Neukazujem len videá s maznaním, ale aj kŕmenie, keď levy zožerú celú zebru. Snažím sa ľudí vzdelávať o zvieratách a ich schopnostiach, zvyšujem povedomie ľudí o vymierajúcich druhoch aj o podmienkach, v akých zvieratá žijú. Aby som oslovil ešte väčšie publikum, momentálne produkujem mini-sériu o svojom živote.

Nedávno ste boli hosťom slávnej americkej talkshow Ellen DeGeneres, ktorá vám venovala šek na 10-tisíc dolárov.
Bolo to skvelé, ale môj život to nezmenilo. Je naivné si myslieť si, že vás môžu presláviť iné celebrity. Dobrý obsah je oveľa dôležitejší. S dobrým videom môžem cez noc získať aj 40-tisíc nových sledovateľov.

Je rezervácia financovaná výlučne prostredníctvom sociálnych médií?
Nie. Na Instagrame nezarobím ani cent, pretože nerobím obchody so značkami, ako influenceri. Na kanáli YouTube zarábam niekoľko tisíc frankov mesačne v závislosti od počtu kliknutí. Ale mojím hlavným zdrojom príjmu na krmivo pre zvieratá a na mzdy 14 zamestnancov sú dary. Bohužiaľ, v súčasnosti pociťujeme dôsledky pandémie, keďže ľudia majú menej peňazí nazvyš.
 

Dean_Schneider_Bild_6
Život so zvieratami ma naučil prijímať ľudí takých, akí sú - nie takých, akých by som ich chcel mať.

Tak prečo neponúkate safari?
Pretože týchto 400 hektárov pôdy patrí len zvieratám. Je to oáza, ktorá im poskytuje krásny domov na celý život. Časť rezervácie je určená pre zvieratá narodené v zajatí, ktoré sme vyslobodili z hrozných podmienok. Zvyšok pozemku je pre voľne žijúce zvieratá.

Čo hovoríte na kritiku, že „humanizujete“ svoje zvieratá?
Kritici sa vždy nájdu, najmä na internete. Ale mám podozrenie, že väčšina z nich sa ešte nikdy nestretla s levom. Namiesto toho, aby som odpovedal na tieto smiešne obvinenia, radšej venujem svoj čas a energiu svojmu poslaniu.

Ako vás zmenil život medzi zvieratami?
Odkedy trávim toľko času vonku, cítim sa zdravšie. Potrebujem oveľa menej spánku, pretože som duševne aj fyzicky vo svojom živle a konečne robím niečo, čomu verím. A napokon, život so zvieratami ma naučil vidieť ľudí ich očami. Prijať ich takých, akí sú - nie takých, akých by som ich chcel mať.
---
Rezervácia „Hakuna Mipaka Oasis“ je financovaná Nadáciou Deana Schneidera. Jej cieľom je zdôrazniť dôležitosť zdravého ekosystému a zvýšiť povedomie o prírode a divočine. Viac informácií na možnosť prispieť nájdete TU.
 

Autor všetkých fotografií: Dean Schneider

Dean_Schneider_Bild_3
Dean Schneider

Dean Schneider (29) vyrastal v Dübendorfe pri Zürichu a vo veku 20 rokov založil úspešnú finančno-poradenskú spoločnosť. V roku 2017 firmu predal, aby v Juhoafrickej republike vytvoril prírodnú rezerváciu „Hakuna Mipaka Oasis“. Na 400 hektároch pôdy žije niekoľko tisíc zvierat a viac ako 250 rôznych druhov. Dean Schneider dokumentuje svoj život so zvieratami na sociálnych sieťach fascinujúcimi obrázkami a videami, pre ktoré sa stal známym na celom svete. S 9,9 miliónmi sledovateľov na Instagrame dokonca porazil Rogera Federera (8,8 milióna), čím sa stal najúspešnejšou osobnosťou sociálnych médií.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

SLS01098

Životné témy

Strategička Monika Farkašová: Na Slovensku sa robí rovnako dobrá reklama ako v New Yorku

Ešte nemá ani tridsať rokov, a už pracovala pre reklamné agentúry v New Yorku, v Miláne a vyhrala hneď niekoľko ocenení v súťažiach pre mladých kreatívcov. „Keby som svoj život nežila podľa vlastných predstáv, robila by som všetko preto, aby sa to zmenilo,“ hovorí Monika Farkašová z agentúry dotcom advertising. Porozprávala o živote v New Yorku, pre ktorý sa rozhodla zo dňa na deň, o tom, čo ju motivuje aj o chýbajúcej inšpirácii na Slovensku.

Čítať ďalej
Side back view focused skilled young 30s male marketing specialist in suit analyzing graphs and charts in electronic research report on computer, developing sales growth strategy alone in office.

Tlačové správy

Sedem rád ako sa dnes stať rozumným investorom

Svetové akcie merané indexom S&P 500 alebo MSCI World majú v porovnaní so začiatkom roka o 22 % nižšiu cenu. Druhý júnový týždeň sa na tomto poklese podieľal polovicou. Čo to znamená pre bežného investora? Je to hrozba alebo príležitosť?

Čítať ďalej
SL_CC_Businessman_PEO_19_7L6B8646_3c_300dpi

Tlačové správy

Makro komentár 06/2022: USA zrejme čaká mierna recesia, úroky v Európe porastú rýchlejšie

Náš strednodobý základný scenár zahŕňa začiatok miernej recesie v USA v budúcom roku. Očakávané upustenie Číny od politiky nulového covidu od roku 2023 je dobrou správou pre Európu a Japonsko. Inflácia pravdepodobne dosiahla vrchol v USA, Európa bude nasledovať s časovým oneskorením v 3. štvrťroku.

Čítať ďalej
A7403342

Životné témy

Gabriela Končitíková: „Baťa tvrdí, že pracovať nadčasy je neschopnosť uvedomiť si vlastnú hodnotu“

Jesť primerane výdatne, či dostatočne spať, nie sú rozhodnutia žiť zdravo, je to povinnosť každého, kto pracuje s inou ľudskou bytosťou. Hovorieval Tomáš Baťa a dnes to hovorí aj Gabriela Končitíková - projektová manažérka Nadácie Tomáša Baťu v Zlíne. Píše knihy, prednáša princípy baťovskej filozofie, učí firmy aj jednotlivcov, ako žiť podľa takzvaných Baťovín, ktoré jej vraj zmenili život.

Čítať ďalej
Side view image of young happy family sitting in consulting office, making property purchase. Mature realtor helping business couple do financial investment. Installment payment, mortgage loan concept

Tlačové správy

Ceny nehnuteľností rastú. Ako sa na nich skutočne zarába

Ceny nehnuteľností rastú nevídaným tempom. Je to dôvod na investovanie do realít? Veľmi záleží, aký je cieľ takéhoto investovania. Ak je cieľom udržanie kúpnej sily peňazí na zabezpečenie si bývania, zmysel to dáva. Ak je cieľom poraziť infláciu, tak už nie.

Čítať ďalej
shutterstock_1399348895_16k9

Tlačové správy

Investovanie: Udržateľné výnosy sľubuje do budúcnosti najmä segment ESG

Ak chcete žiť život podľa vlastných predstáv a dosiahnuť raz finančnú nezávislosť, je pre vás pravidelné a dlhodobé investovanie mimoriadne dôležité. Pomáhame ľuďom k finančnej slobode aj tým, že sledujeme najnovšie investičné trendy. A jedným z tých kľúčových je trvalo udržateľné investovanie. Fondy označované ako ESG, budú hrať pri tvorbe stratégií stále významnejšiu rolu. A keďže aj my v Swiss Life Select cítime trvalú udržateľnosť ako silný záväzok, postupne zavádzame ESG investície aj do nášho portfólia.

Čítať ďalej