Dres vymenil za oblek. Vratislav Gajdoš hrával futbal v reprezentácii do 21 rokov a vo viacerých slovenských kluboch. Po ukončení profesionálnej kariéry sa však od športu presunul do oblasti financií a už celé desaťročie sa snaží poskytovať ten najlepší servis svojim klientom, medzi ktorými sú aj športovci. Práve tých sa snaží viesť k finančnej zodpovednosti.

Kedy ste si uvedomili, že chcete byť profesionálnym futbalistom?
Otec je tiež bývalý profi futbalista, čiže ma odmalička viedol k tomuto športu. Chvíľu som aj váhal, či hrať hokej alebo futbal, ale aj na základe otcových presviedčaní vyhral futbal.
Pri paneláku kde sme bývali, bola kotolňa, o ktorú sme si vždy kopali loptu. Kotolník nás chodil vyháňať a otec sa nás potom zastával. Aj s otcom sme si kopávali loptu a cibrili techniku. Čím silnejšie kopneš loptu do múru, tým viac citu musíš vynaložiť, aby si ju spracoval. To si držím v hlave odmalička.

Synovia slávnych futbalistov majú často ambíciu nasledovať otcov, nie vždy sa im to však musí podariť. Kedy u vás bolo jasné, že naozaj máte na profesionálnu dráhu?
Zlom nastal, keď som išiel do Bratislavy na športové gymnázium. Vtedy som prestúpil z nitrianskeho klubu do Slovana Bratislava. Už som cítil, že chcem vo futbale preraziť. Podarilo sa mi dostať sa hneď do reprezentácie. Od sedemnástky do dvadsať jednotky som bol v reprezentácii a už vtedy sa hovorilo, že som talent a mal by som sa niekam posunúť. Až vtedy som to začal brať vážne, dovtedy to bola iba zábava.

Cítili ste sa v takom mladom veku ako hviezda?
Určite sme si chvíľkami o sebe mysleli, že sme niečo viac. Ego k športu patrí. Pokiaľ človek nemá sebavedomie, nevie sa v športe presadiť. Bolo to však aj ťažké. V pondelok o 5:30 ráno som pešo vyrazil s dvadsaťkilovým batohom na autobusovú stanicu v Nitre. Cesta trvala pol hodiny, potom som sa „na stojáka“ hodinu viezol na tréning. Dve hodiny tréning, škola, poobede po škole tréning a potom večer na intrák a odznova. To bol môj týždenný proces. Vynaložil som toľko energie a disciplíny, že som to určite chcel niekam dotiahnuť.
 

Od 17 do 21 rokov ste boli v reprezentácii. Aký bol ďalší postup vo vašej kariére?
V Slovane, kde som vtedy pôsobil, nastali nejaké problémy. Začal sa o mňa zaujímať tréner Vladimír Weiss a stiahol ma do Petržalky. V Petržalke som zažil aj to krásne obdobie, keď sme hrali Ligu majstrov. Aj keď som veľa nehral v skupinách, v predkolách som si zahral. Na to veľmi rád spomínam.

V Artmedii som v osemnástich rokoch podpísal svoju prvú profesionálnu zmluvu. Bol som tam do 21 rokov, potom som odišiel na tri roky do Banskej Bystrice. Bol tam veľmi dobrý tréner Jankech, ktorý mi sadol a dostal zo mňa maximum. Potom som bol pol roka v Senici, ale to bol nevydarený angažmán, a po polroku som sa vrátil do Nitry. Tam som bol tiež tri roky a potom som už s futbalom skončil.

Mali ste priestor na voľný čas mimo štadiónov a trávnikov? Ako ste ho trávili?
V príprave sa od rána do večera nezastavíte. Cez sezónu bolo veľa voľného času, lebo vtedy sa toľko netrénuje. Keď tak na to spomínam, mal som začať na sebe pracovať aj v iných oblastiach, lebo to bol vyslovene nevyužitý čas. Skrátka sme sa celé dni flákali. Možno som sa mal viac venovať cudzím jazykom alebo niečomu, čo by som mohol využiť po kariére. Myšlienky na to, čo bude potom veľa športovcov odsúva, lebo to v tej chvíli nie je priorita. Ale na prechod je veľmi dôležité myslieť.

Kedy ste ukončili kariéru?
Kariéru som ukončil asi okolo 28. roku. Nastali problémy s peniazmi a posledný rok som si popri profi kariére futbalistu zarábal „civilnou“ robotou. Začal som v robiť „poisťováka“ v lokálnej firme a popri futbale som robil životné poistky. Boli to ťažké začiatky.
 

DSC04025
Zarábal som dosť veľké peniaze. Moja mamina zarábala vtedy 7–8-tisíc korún, ja som zarábal 35-tisíc. Nebolo to na tú dobu málo peňazí. Lenže všetko sa bez finančného plánu nejako rozkotúľalo.

Aké sny ste si splnili počas futbalovej kariéry a aké ste si mohli splniť až potom, keď ste kariéru ukončili?
Počas futbalovej kariéry som bol dvakrát majster Slovenska v doraste, potom som bol dvakrát majster Slovenska aj medzi mužmi. Nedostal som sa do „áčkovej reprezentácie“. To ma mrzí, lebo to bol môj sen. Ale taký je život a nie vždy sa nám všetko podarí. A po kariére mám cieľ mať životný balans. Chcem mať čas aj na rodinu, aj na koníčky, a to sa mi darí.

Aké máte koníčky?
Keď som skončil s futbalom, prepadol som boxu. Ísť si zaboxovať je pre mňa relax. Mal som aj jeden amatérsky zápas v boxe, takže mám za sebou aj túto životnú métu.

Mali ste po ukončení kariéry finančnú rezervu?
Keby som mal tento rozum v dvadsiatich rokoch, tak teraz by sme mali tri byty plus rodinný dom. Zarábal som dosť veľké peniaze. Moja mamina zarábala vtedy 7–8-tisíc korún, ja som zarábal 35-tisíc. Nebolo to na tú dobu málo peňazí. Lenže všetko sa bez finančného plánu nejako rozkotúľalo. Začal som nad tým uvažovať dosť neskoro. Ako športovci máme možno 10– 15 rokov. Keby som tie roky využil a bol finančne disciplinovaný, mal by som prechod do civilného života omnoho jednoduchší.

Prečo vám chýbala finančná disciplína?
Nevyučuje sa to v škole. Pokiaľ mladý človek vyslovene nemá rodičov, ktorí ho k tomu vedú, vie sa to len veľmi ťažko naučiť, pretože ľudia sú emočné bytosti. Keď vidíme vysnívané auto, chceme si ho kúpiť. Ale to, že si máme odkladať na prechod do života alebo na dôchodok, to reálne nevieme uchopiť. Ľudí neteší, že si odkladajú 100 alebo 200 eur mesačne, aby sa potom mali lepšie. Nejde z toho taká silná emócia a v tom vidím problém.

Kedy ste si uvedomili, že ste s peniazmi nenarábali dobre?
Moja kariéra relatívne rýchlo smerovala ku koncu. Najprv som plánoval hrať do tridsaťpäťky, ale motivácia vyprchala tým, že vo futbale už nebolo toľko peňazí a výplaty chodili neskoro. Človek musel ťahať z rezerv, aby vedel zaplatiť hypotéku a postarať sa o rodinu. Keď som mal 27 – 28 rokov, vytriezvel som a uvedomil som si, že s peniazmi treba narábať opatrne.
 

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Cookie settings

Ako vyzeral váš prechod do poisťovníctva a finančnej oblasti?
Vo financiách som začal pracovať, keď som mal 28 rokov. Dostal som sa k tomu tak, že som potreboval vybaviť poistné plnenie za natiahnutý zadný stehenný sval. Finančný sprostredkovateľ mi ho reálne pomohol vyriešiť a prišli mi peniaze od poisťovne. Vtedy som uvidel pridanú hodnotu tejto práce. Keď sa to vo futbale uberalo smerom, ktorým som ďalej nechcel ísť, oslovil som ho, že by som aj ja chcel začať s touto prácou. Začiatky sú vždy ťažké, lebo nikto o vás nevie, no postupne sa mi zbierala klientela. Rozbeh bol už potom pre mňa jednoduchší, lebo som si vždy zakladal na servise. Keď sa niečo stalo, tak klient vždy volal mne, nikdy nevolal do poisťovne, a ja som sa o všetko postaral. Potom odo mňa ľudia chceli hypotéky, investície, chceli poisťovať aj autá. Tak som musel zmeniť firmu, ktorá mi toto portfólio vedela poskytnúť. Preto som sa posunul do Swiss Life Select.

Chcem sa dozvedieť viac o spolupráci so Swiss Life Select

Nechajte nám kontakt. Ozveme sa vám.

Ako dlho už pre túto spoločnosť pracujete?
Pre Swiss Life Select pracujem približne 6 rokov. Som v tejto firme veľmi spokojný, pretože mi dáva zázemie. Máme výbornú a nápomocnú centrálu a perfektné portfólio produktov. Zameriavame sa na správu majetku a investovanie. Myslím si, že v tom sme o level vyššie než všetky firmy na slovenskom trhu.

Čo vás na tomto povolaní najviac baví?
Vo financiách robím už približne 10 rokov a bolo veľmi veľa prípadov, keď som z nich mal veľmi dobrý pocit. Keď za vami príde človek, ktorý má rozhodené financie a vy mu ich dáte dokopy, on vám o rok príde poďakovať, že už je finančne v pohode a vie si postrážiť výdavky. Na tejto práci ma naozaj baví, že ľuďom reálne pomáhame. Nie je to iba o tom, že niekto vybaví hypotéku s najlepšou úrokovou sadzbou. Finančné plánovanie je omnoho dôležitejšie, ako vybavovanie produktov.
 

SLS02832
Športovcov sa snažím naučiť, aby boli finančne disciplinovaní. Aby to nerobili tak ako ja, keď som bol mladý. Hovorím to z prvej ruky, zo skúseností. Tí ľudia si to potom vážia a neskôr to ocenia.

Ako ste sa naučili byť dobrým finančným sprostredkovateľom?
Športovec je vynikajúci na tento druh biznisu, lebo v športe treba zamakať, byť disciplinovaný. A vie to preniesť aj do tejto práce. Dobrým finančným sprostredkovateľom som sa stal iba tak, že som vždy chcel pre klienta to najlepšie. To ma motivovalo vzdelávať sa, či už cez firemné vzdelávanie, alebo som si zaplatil ešte osobitné vzdelávanie mimo firmy, aby som o produktoch vedel čo najviac.

Sú vašimi klientmi aj športovci? Snažíte sa ich aj finančne vzdelávať?
Mám medzi klientmi veľa športovcov aj futbalistov, aktívnych i už neaktívnych. Športovcov sa snažím naučiť, aby boli finančne disciplinovaní. Aby to nerobili tak ako ja, keď som bol mladý. Hovorím to z prvej ruky, zo skúseností. Tí ľudia si to potom vážia a neskôr to ocenia.

Našli ste v práci s financiami pre Swiss Life Select pocit sebarealizácie?
Určite áno. Je to vyslovene na mne, čo s klientom nastavíme. Nemám nad sebou nejakého šéfa, ktorý by mi hovoril, čo musím robiť. Toto na svojej práci veľmi oceňujem.

Žijete svoj život podľa vlastných predstáv?
Myslím si, že áno, pretože mám veľa času na svoje koníčky, na svoju rodinu a stíham popritom zarábať slušné peniaze. Čiže som so svojím životom vyslovene spokojný.
 

Povedzte nám, ako by mala vyzerať vaša práca snov

Naši spolupracovníci sú progresívni ľudia, ktorí sa pozerajú do budúcnosti, majú radi výzvy a sú orientovaní na výsledky. Baví ich práca s ľuďmi a pre ľudí, ktorým každý deň pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv. Pridajte sa k Swiss Life Select aj vy a vybudujte si kariéru s budúcnosťou.

Séria portrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Focused smart millennial woman in eyeglasses busy with financial paperwork, calculating utility bills or taxes, managing monthly household budget or planning expenditures, bookkeeping concept.

Tlačové správy

Pre vyššie úroky môžete dostať menšiu hypotéku

Historicky najnižším sadzbám hypotekárnych úverov sa každým dňom vzďaľujeme. Snaha o získanie úveru ešte aspoň pri súčasných úrovniach má pôvod v preplatenosti. Ak je možnosť vrátiť banke menej, je dobré to využiť. Sadzba má však vplyv nielen na výšku pravidelnej splátky.

Čítať ďalej
Rockefeller Family

Životné témy

Pravnučka Rockefellerovcov: Prečo sme sa zriekli toho, čo stálo pri zrode dynastie: ropy?

Nikdy predtým nebolo toľko majetku odovzdávaného z jednej generácie na druhú ako je tomu dnes. Preto sa začína hovoriť o "Generácii E" (Z anglického slova Entitled - oprávnený. Často označuje ľudí, ktorí bez veľkého úsilia zdedili značný majetok). Patrí sem aj Valerie Rockefeller, pra pravnučka prvého miliardára na svete Johna D. Rockefellera. Novodobá filantropka predsedá Rockefeller Brothers Fund. Nadácia s hodnotou 1,3 miliardy dolárov zaujala, keď sa zriekla toho, čo stálo pri zrode dynastie pred 150 rokmi: ropy.

Čítať ďalej
Real estate agent shows the development to his client.

Tlačové správy

Čo zvyšuje ceny nehnuteľností?

Rast úrokových sadzieb na úveroch na bývanie znamená, že budú o čosi nedostupnejšie. Nedostupnosť sa týka predovšetkým ľudí z nižších príjmových skupín. Bonitným ich možnosti zadlženia sa v podstate nezmenia, okrem toho, že budú platiť vyššiu splátku.

Čítať ďalej
Concentrated young male project manager software developer standing by desk at workplace in office involved in paperwork, checking comparing data in hardcopy and on laptop screen, making notes changes

Blogy

Neinvestujete, lebo sa chcete vyhnúť chybám? Chyba!

Nikto nie je neomylný. Chyby pri investovaní nerobia iba bežní investori ale aj dlhoroční profesionáli. Je chyba dôvodom, prečo by sme nemali investovať? Určite nie. Veď ani profesionáli neprestanú s investíciami, ak urobia chybu. Mimochodom, čím skôr chybu spravíte, tým viac času budete mať na jej nápravu.

Čítať ďalej
Simon Sicko_ttl

Životné témy

Šimon Šicko: Herný priemysel je o hľadaní balansu medzi dátami a emóciami

Keď chcel zažať pracovať v hernom priemysle, musel si založiť vlastnú firmu. Z biznisu, ktorý Šimon Šicko spolu s troma spoluzakladateľmi buduje od roku 2007, je dnes jedno z najväčších a najúspešnejších herných štúdií v regióne. Za svoje biznisové úspechy získal viaceré ocenenia, medzi inými aj EY Podnikateľ roka 2018. Z riaditeľskej stoličky však v marci 2021 zosadol, aby seba aj firmu posunul ďalej.

Čítať ďalej
Worried Barista Using Digital Tablet in a Cafe.

Tlačové správy

Makro komentár 05/2022: Globálna ekonomika čelí protivetru

Vojna v Európe, obmedzenia v dodávateľskom reťazci a sprísnenie monetárnej politiky. Kľúčové faktory, ktoré významne vplývajú na svetovú ekonomiku. Mierny pokles cien energií by mal viesť k zmierneniu inflácie. Robustný lokálny dopyt v Európe tlmí okamžitú hrozbu recesie.

Čítať ďalej