Dres vymenil za oblek. Vratislav Gajdoš hrával futbal v reprezentácii do 21 rokov a vo viacerých slovenských kluboch. Po ukončení profesionálnej kariéry sa však od športu presunul do oblasti financií a už celé desaťročie sa snaží poskytovať ten najlepší servis svojim klientom, medzi ktorými sú aj športovci. Práve tých sa snaží viesť k finančnej zodpovednosti.

Kedy ste si uvedomili, že chcete byť profesionálnym futbalistom?
Otec je tiež bývalý profi futbalista, čiže ma odmalička viedol k tomuto športu. Chvíľu som aj váhal, či hrať hokej alebo futbal, ale aj na základe otcových presviedčaní vyhral futbal.
Pri paneláku kde sme bývali, bola kotolňa, o ktorú sme si vždy kopali loptu. Kotolník nás chodil vyháňať a otec sa nás potom zastával. Aj s otcom sme si kopávali loptu a cibrili techniku. Čím silnejšie kopneš loptu do múru, tým viac citu musíš vynaložiť, aby si ju spracoval. To si držím v hlave odmalička.

Synovia slávnych futbalistov majú často ambíciu nasledovať otcov, nie vždy sa im to však musí podariť. Kedy u vás bolo jasné, že naozaj máte na profesionálnu dráhu?
Zlom nastal, keď som išiel do Bratislavy na športové gymnázium. Vtedy som prestúpil z nitrianskeho klubu do Slovana Bratislava. Už som cítil, že chcem vo futbale preraziť. Podarilo sa mi dostať sa hneď do reprezentácie. Od sedemnástky do dvadsať jednotky som bol v reprezentácii a už vtedy sa hovorilo, že som talent a mal by som sa niekam posunúť. Až vtedy som to začal brať vážne, dovtedy to bola iba zábava.

Cítili ste sa v takom mladom veku ako hviezda?
Určite sme si chvíľkami o sebe mysleli, že sme niečo viac. Ego k športu patrí. Pokiaľ človek nemá sebavedomie, nevie sa v športe presadiť. Bolo to však aj ťažké. V pondelok o 5:30 ráno som pešo vyrazil s dvadsaťkilovým batohom na autobusovú stanicu v Nitre. Cesta trvala pol hodiny, potom som sa „na stojáka“ hodinu viezol na tréning. Dve hodiny tréning, škola, poobede po škole tréning a potom večer na intrák a odznova. To bol môj týždenný proces. Vynaložil som toľko energie a disciplíny, že som to určite chcel niekam dotiahnuť.
 

Od 17 do 21 rokov ste boli v reprezentácii. Aký bol ďalší postup vo vašej kariére?
V Slovane, kde som vtedy pôsobil, nastali nejaké problémy. Začal sa o mňa zaujímať tréner Vladimír Weiss a stiahol ma do Petržalky. V Petržalke som zažil aj to krásne obdobie, keď sme hrali Ligu majstrov. Aj keď som veľa nehral v skupinách, v predkolách som si zahral. Na to veľmi rád spomínam.

V Artmedii som v osemnástich rokoch podpísal svoju prvú profesionálnu zmluvu. Bol som tam do 21 rokov, potom som odišiel na tri roky do Banskej Bystrice. Bol tam veľmi dobrý tréner Jankech, ktorý mi sadol a dostal zo mňa maximum. Potom som bol pol roka v Senici, ale to bol nevydarený angažmán, a po polroku som sa vrátil do Nitry. Tam som bol tiež tri roky a potom som už s futbalom skončil.

Mali ste priestor na voľný čas mimo štadiónov a trávnikov? Ako ste ho trávili?
V príprave sa od rána do večera nezastavíte. Cez sezónu bolo veľa voľného času, lebo vtedy sa toľko netrénuje. Keď tak na to spomínam, mal som začať na sebe pracovať aj v iných oblastiach, lebo to bol vyslovene nevyužitý čas. Skrátka sme sa celé dni flákali. Možno som sa mal viac venovať cudzím jazykom alebo niečomu, čo by som mohol využiť po kariére. Myšlienky na to, čo bude potom veľa športovcov odsúva, lebo to v tej chvíli nie je priorita. Ale na prechod je veľmi dôležité myslieť.

Kedy ste ukončili kariéru?
Kariéru som ukončil asi okolo 28. roku. Nastali problémy s peniazmi a posledný rok som si popri profi kariére futbalistu zarábal „civilnou“ robotou. Začal som v robiť „poisťováka“ v lokálnej firme a popri futbale som robil životné poistky. Boli to ťažké začiatky.
 

DSC04025
Zarábal som dosť veľké peniaze. Moja mamina zarábala vtedy 7–8-tisíc korún, ja som zarábal 35-tisíc. Nebolo to na tú dobu málo peňazí. Lenže všetko sa bez finančného plánu nejako rozkotúľalo.

Aké sny ste si splnili počas futbalovej kariéry a aké ste si mohli splniť až potom, keď ste kariéru ukončili?
Počas futbalovej kariéry som bol dvakrát majster Slovenska v doraste, potom som bol dvakrát majster Slovenska aj medzi mužmi. Nedostal som sa do „áčkovej reprezentácie“. To ma mrzí, lebo to bol môj sen. Ale taký je život a nie vždy sa nám všetko podarí. A po kariére mám cieľ mať životný balans. Chcem mať čas aj na rodinu, aj na koníčky, a to sa mi darí.

Aké máte koníčky?
Keď som skončil s futbalom, prepadol som boxu. Ísť si zaboxovať je pre mňa relax. Mal som aj jeden amatérsky zápas v boxe, takže mám za sebou aj túto životnú métu.

Mali ste po ukončení kariéry finančnú rezervu?
Keby som mal tento rozum v dvadsiatich rokoch, tak teraz by sme mali tri byty plus rodinný dom. Zarábal som dosť veľké peniaze. Moja mamina zarábala vtedy 7–8-tisíc korún, ja som zarábal 35-tisíc. Nebolo to na tú dobu málo peňazí. Lenže všetko sa bez finančného plánu nejako rozkotúľalo. Začal som nad tým uvažovať dosť neskoro. Ako športovci máme možno 10– 15 rokov. Keby som tie roky využil a bol finančne disciplinovaný, mal by som prechod do civilného života omnoho jednoduchší.

Prečo vám chýbala finančná disciplína?
Nevyučuje sa to v škole. Pokiaľ mladý človek vyslovene nemá rodičov, ktorí ho k tomu vedú, vie sa to len veľmi ťažko naučiť, pretože ľudia sú emočné bytosti. Keď vidíme vysnívané auto, chceme si ho kúpiť. Ale to, že si máme odkladať na prechod do života alebo na dôchodok, to reálne nevieme uchopiť. Ľudí neteší, že si odkladajú 100 alebo 200 eur mesačne, aby sa potom mali lepšie. Nejde z toho taká silná emócia a v tom vidím problém.

Kedy ste si uvedomili, že ste s peniazmi nenarábali dobre?
Moja kariéra relatívne rýchlo smerovala ku koncu. Najprv som plánoval hrať do tridsaťpäťky, ale motivácia vyprchala tým, že vo futbale už nebolo toľko peňazí a výplaty chodili neskoro. Človek musel ťahať z rezerv, aby vedel zaplatiť hypotéku a postarať sa o rodinu. Keď som mal 27 – 28 rokov, vytriezvel som a uvedomil som si, že s peniazmi treba narábať opatrne.
 

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Cookie settings

Ako vyzeral váš prechod do poisťovníctva a finančnej oblasti?
Vo financiách som začal pracovať, keď som mal 28 rokov. Dostal som sa k tomu tak, že som potreboval vybaviť poistné plnenie za natiahnutý zadný stehenný sval. Finančný sprostredkovateľ mi ho reálne pomohol vyriešiť a prišli mi peniaze od poisťovne. Vtedy som uvidel pridanú hodnotu tejto práce. Keď sa to vo futbale uberalo smerom, ktorým som ďalej nechcel ísť, oslovil som ho, že by som aj ja chcel začať s touto prácou. Začiatky sú vždy ťažké, lebo nikto o vás nevie, no postupne sa mi zbierala klientela. Rozbeh bol už potom pre mňa jednoduchší, lebo som si vždy zakladal na servise. Keď sa niečo stalo, tak klient vždy volal mne, nikdy nevolal do poisťovne, a ja som sa o všetko postaral. Potom odo mňa ľudia chceli hypotéky, investície, chceli poisťovať aj autá. Tak som musel zmeniť firmu, ktorá mi toto portfólio vedela poskytnúť. Preto som sa posunul do Swiss Life Select.

Chcem sa dozvedieť viac o spolupráci so Swiss Life Select

Nechajte nám kontakt. Ozveme sa vám.

Ako dlho už pre túto spoločnosť pracujete?
Pre Swiss Life Select pracujem približne 6 rokov. Som v tejto firme veľmi spokojný, pretože mi dáva zázemie. Máme výbornú a nápomocnú centrálu a perfektné portfólio produktov. Zameriavame sa na správu majetku a investovanie. Myslím si, že v tom sme o level vyššie než všetky firmy na slovenskom trhu.

Čo vás na tomto povolaní najviac baví?
Vo financiách robím už približne 10 rokov a bolo veľmi veľa prípadov, keď som z nich mal veľmi dobrý pocit. Keď za vami príde človek, ktorý má rozhodené financie a vy mu ich dáte dokopy, on vám o rok príde poďakovať, že už je finančne v pohode a vie si postrážiť výdavky. Na tejto práci ma naozaj baví, že ľuďom reálne pomáhame. Nie je to iba o tom, že niekto vybaví hypotéku s najlepšou úrokovou sadzbou. Finančné plánovanie je omnoho dôležitejšie, ako vybavovanie produktov.
 

SLS02832
Športovcov sa snažím naučiť, aby boli finančne disciplinovaní. Aby to nerobili tak ako ja, keď som bol mladý. Hovorím to z prvej ruky, zo skúseností. Tí ľudia si to potom vážia a neskôr to ocenia.

Ako ste sa naučili byť dobrým finančným sprostredkovateľom?
Športovec je vynikajúci na tento druh biznisu, lebo v športe treba zamakať, byť disciplinovaný. A vie to preniesť aj do tejto práce. Dobrým finančným sprostredkovateľom som sa stal iba tak, že som vždy chcel pre klienta to najlepšie. To ma motivovalo vzdelávať sa, či už cez firemné vzdelávanie, alebo som si zaplatil ešte osobitné vzdelávanie mimo firmy, aby som o produktoch vedel čo najviac.

Sú vašimi klientmi aj športovci? Snažíte sa ich aj finančne vzdelávať?
Mám medzi klientmi veľa športovcov aj futbalistov, aktívnych i už neaktívnych. Športovcov sa snažím naučiť, aby boli finančne disciplinovaní. Aby to nerobili tak ako ja, keď som bol mladý. Hovorím to z prvej ruky, zo skúseností. Tí ľudia si to potom vážia a neskôr to ocenia.

Našli ste v práci s financiami pre Swiss Life Select pocit sebarealizácie?
Určite áno. Je to vyslovene na mne, čo s klientom nastavíme. Nemám nad sebou nejakého šéfa, ktorý by mi hovoril, čo musím robiť. Toto na svojej práci veľmi oceňujem.

Žijete svoj život podľa vlastných predstáv?
Myslím si, že áno, pretože mám veľa času na svoje koníčky, na svoju rodinu a stíham popritom zarábať slušné peniaze. Čiže som so svojím životom vyslovene spokojný.
 

Povedzte nám, ako by mala vyzerať vaša práca snov

Naši spolupracovníci sú progresívni ľudia, ktorí sa pozerajú do budúcnosti, majú radi výzvy a sú orientovaní na výsledky. Baví ich práca s ľuďmi a pre ľudí, ktorým každý deň pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv. Pridajte sa k Swiss Life Select aj vy a vybudujte si kariéru s budúcnosťou.

Séria portrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Handsome young man with mustache and beautiful woman with long hair at table looking at documents in kitchen next to window

Blogy

Uvažujete ešte o refinancovaní hypotéky? Pozrite sa, kedy sa to stále oplatí

Sadzby hypoték sa postupne zvyšujú. Dlžníci sa rozhodujú, či splatiť úver s úrokom do jedného percenta a vziať nový úver so sadzbou okolo troch percent ročne. Druhou častou otázkou je, či je lepšie voľné peniaze zainvestovať alebo znížiť si záväzok voči banke.

Čítať ďalej
SLS00916

Životné témy

Šéfkuchár Michal Konrád odišiel z luxusnej ázijskej reštaurácie variť „na ulicu“

Varil na Cypre, v Londýne, ponúkli mu miesto v Kolíne, jeho kroky však nakoniec smerovali späť na Slovensko. Ako 26-ročný sa stal šéfkuchárom konceptovej pan-ázijskej reštaurácie Fou Zoo v bratislavskej Petržalke. Spolu s kamarátmi potom založil Bao Brothers a vymenil prostredie populárnej a luxusnej reštaurácie za pestrý život v street foode. Michal nám porozprával o svojich zážitkoch zo zahraničia, či mal niekedy chuť zavesiť varechu na klinec, a o tom, čo je preňho v gastre to najpodstatnejšie.

Čítať ďalej
Mature woman sit on couch in living room talk chat with grown-up adult daughter at home, millennial girl have pleasant conversation with elderly middle-aged mother, share secret, gossip indoors

Tlačové správy

22-eurový dôchodok z II. piliera? Nerobte rovnakú chybu ako vaši rodičia

Priemerný slovenský dôchodca dostáva necelých 600 eur mesačne a to aj v prípade, že si sporil v II. a III. pilier. Najväčší podiel jeho pravidelného príjmu však tvorí dôchodok zo Sociálnej poisťovne. To znamená, že súčasní dôchodcovia sú úplne závislí na štátnom dôchodku. Vy však máte šancu pripraviť sa na dôchodok lepšie. Nepremeškajte ju.

Čítať ďalej
A smiling family saves money with a piggy bank.

Tlačové správy

Pravidelné sporenie 6-krát inak. Porovnali sme obľúbené produkty

Zo všetkých strán počuť, že treba sporiť a vytvárať si finančné rezervy. Málokto však je konkrétny, kam ich treba nasmerovať, prípadne upriamuje pozornosť iba na produkty, ktoré sám ponúka. Ktoré sú tie najznámejšie produkty určené na pravidelné sporenie?

Čítať ďalej
apnoe_gallery2_16x9

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a okamžite zomriete

Anna von Boetticher sa naposledy zhlboka nadýchne. Osem dlhých sekúnd, kým jej pľúca nie sú naplnené vzduchom, ktorý potrebuje na prežitie. Potom zmizne do hlbín.

Čítať ďalej
Confident millennial indian female business analyst financial advisor preparing statistic report studying documents on work desk, browsing information online using pc, writing out notes on paper sheet

Tlačové správy

Ako odhaliť, že s ponúkanou investíciou nie je niečo v poriadku

Ponuka investičných produktov je nesmierne široká. Bežný klient sa v nich nemá šancu zorientovať. Pri výbere sa však stačí pridržiavať niekoľkých zásad, ktoré poslúžia ako kompas v mori ponúk.

Čítať ďalej