Skĺbiť prácu z domu so starostlivosťou o deti je v súčasnosti hlavnou výzvou pre mnohých rodičov. S našimi tipmi si môžete stále udržať rovnováhu medzi rodinou a zamestnaním. Dozviete sa aj to, ako vďaka úrazovému poisteniu môžete mať aspoň o jednu starosť menej.

Čoraz menej mladých žien má možnosť úplne sa vzdať práce v prospech svojich detí. Najmä podnikateľky nemajú príliš na výber a plnohodnotnú materskú dovolenku si ani nemôžu dovoliť, ak má ich firma či živnosť ďalej prosperovať. 

Tento problém ešte viac zvýraznila práve koronavírusová kríza, ktorá zatvorila školy aj škôlky. A tak aj rodičia, ktorí už nie sú zvyknutí mať deti doma celý deň, sa musia vysporiadať s novou situáciou. 

Bremeno v časoch pandémie

Okrem detí si vyžaduje vašu plnú pozornosť práca a sledovanie potomka je ešte ťažšie. Stačí krátke rozptýlenie a vaše dieťa sa vydá na objaviteľskú cestu, ktorá za určitých okolností môže viesť k viac či menej vážnej nehode.

Práve domáce prostredie je najčastejším miestom detských úrazov – viac ako tretina z nich sa stáva práve doma. Aj keď poistenie takýmto situáciám nedokáže zabrániť, môže aspoň zmierniť finančné následky takýchto udalostí. Tie sú totiž zvyčajne spojené so zvýšenými výdavkami na liečbu a výpadkom príjmu rodiča.

Neváhajte nás kontaktovať

Poraďte sa s odborníkmi Swiss Life Select Slovensko o riešeniach, ktoré budú najviac vyhovovať vám a vašej rodine. Radi vás podporíme v živote podľa vlastných predstáv.

Vybalansovanie rodiny a práce je skutočnou výzvou a každodenný život s prácou a malým dieťaťom je vyčerpávajúci, a to aj za normálnych okolností. Pomôžu hlavne jasné dohody, spoľahlivá sieť priateľov a dobrý manažment času. Veríme, že našich pár tipov vám pomôže aj po skončení pandémie. 

Efektívne riadenie času: Najskôr si upracte povinnosti

Efektívny manažment času zaberá takmer vždy. Z tohto dôvodu je vhodné spísať si zoznam úloh ráno alebo dokonca pred spaním. Takže viete, čo vás môže nasledujúci deň čakať, môžete si určiť priority, zlúčiť rovnaké úlohy a pokojnejšie spať. Spísaním zoznamu sa vaše vnútorné napätie automaticky zníži.

Konkrétne plánovanie pomáha udržiavať prehľad a identifikovať úlohy, ktoré môžete delegovať - na kolegov, manžela alebo manželku. Platí to tak o pracovných povinnostiach ako aj o činnostiach, ktoré vás čakajú doma. Nasledujúci večer potom porovnajte svoje úlohy, preneste nedokončené úlohy do nového plánu a znova určte priority. 

Viac perspektívy: Svedomité riadenie kalendára

Pamätáte si všetky svoje plánované schôdzky či video hovory - z práce či súkromia? To málokto. Udržiavaný kalendár je preto popri zozname úloh vaším najlepším priateľom. Použite rôzne farby pre rôzne schôdzky, aby ste vytvorili čo najväčšiu štruktúru svojho kalendára. Pripomienky v smartfóne vám môžu pomôcť, aby ste nič dôležité nezmeškali. Koniec koncov, dnes už mobilný telefón máme prakticky neustále pri sebe.

Dostatok času pre každého vďaka time managementu

Bez ohľadu na to, ako si vy a váš partner rozdelíte platenú prácu a prácu v rodine, dvojité úsilie je často vyčerpávajúce. Pracujúci rodinní manažéri by preto nemali plánovať deň do poslednej minúty, ale mali by vždy počítať s dostatočnou časovou rezervou medzi jednotlivými úlohami. Potom sa tak rýchlo nedostanete pod tlak, ak zmeškáte autobus, nenájdete parkovacie miesto alebo budete musieť dlho čakať. Ak kalendár pretečie, mali by ste schôdzky skrátiť. Plánovanie môže pomôcť aj starostlivosti o vaše deti. Najmä tie mladšie totiž tiež potrebujú odpočinok a spoľahlivé rituály.

SL_PC_Patients_PEO_16_SP1A8436_3c_300dpi.tif
Najväčšia výzva je necítiť sa vinný. Každý deň zo seba dávate maximum, ale nie vždy sa všetko podarí. Ste predsa človek. Dôležité je popasovať sa s tým, inak sa stres stane neúnosným.

Spoľahlivá sieť priateľov pomáha

Dobrá správa: Bez ohľadu na to, či ste pracujúca mama alebo otec - pre mladých rodičov je relatívne ľahké nadviazať nové kontakty: škôlka, skupina batoliat, detské ihrisko, susedstvo alebo sociálne médiá. Stačí byť otvorení iným ľuďom. Spoľahliví priatelia, ktorí sa delia o rovnaké starosti a radosti, často dokážu jeden druhému pomôcť. Alebo - v čase lockdownu aspoň morálne podporiť.

Výchova k samostatnosti

Ak obaja rodičia idú do práce, deti majú dobrú šancu na rýchlejšiu samostatnosť. Využite to! Dospelí často nedôverujú svojim deťom, ale prekvapiť nás môžu aj naši potomkovia. Preto začleňte svoje deti skoro do všetkého, čo je ľahké. Zahrňte ich do každodenného života a pochváľte každú pomoc.

Samozrejme, aktivity závisia aj od veku detí. Ale už aj tí najmenší zvládnu prestrieť stôl alebo si vziať niečo na pitie. Vysvetlite svojim deťom, aké dôležité je pomôcť všetkým: čím viac členov rodiny je zapojených, tým rýchlejšie sú všetky úlohy dokončené a tým viac času zostáva na zábavné časti rodinného života. Vaše deti navyše získajú väčšie sebavedomie, keď budú robiť úlohy ako dospelí.

Necítiť sa vinný: Najťažšia úloha zo všetkých

Najťažšou úlohou pre pracujúcich rodičov je necítiť sa neustále vinný, pretože to automaticky prináša množstvo stresu. Každý deň zo seba dávate maximum, ale nie vždy sa všetko podarí. Ste predsa človek. Dôležité je, ako sa s tým popasujete.

Nedokážete dodržať príslušný termín v práci? Porozprávajte sa s nadriadeným v pravý čas a zvážte spolu s ním a svojimi kolegami, ako môžete stále dokončiť prácu včas. Tímová práca funguje. Zmeškali ste dôležitý turnaj svojho dieťa, pretože ste boli v práci urgentne potrebný? Potom mu navrhnite, že mu to vynahradíte spoločne stráveným časom. 

Neváhajte nás kontaktovať

Poraďte sa s odborníkmi Swiss Life Select Slovensko o riešeniach, ktoré budú najviac vyhovovať vám a vašej rodine. Radi vás podporíme v živote podľa vlastných predstáv.

Family with small children gardening on farm, growing organic vegetables.

Blogy

Každý deň môžete žiť udržateľne. Vďaka 13 užitočným radám

V čase, keď je donáška jedla a online nakupovanie mimoriadne populárne sú plasty na každom kroku a to aj napriek tomu, že nie je až také ťažké sa vyhnúť im. Prinášame vám tipy, ktoré spôsobia len malé zmeny vo vašom živote, ale zároveň bude váš život udržateľnejší.

Čítať ďalej
SLS01754

Životné témy

Katka Hutyrová z NOSENE: Nie som ekologický maniak, prinášam alternatívu

Jej šatník tvorí z 99 % oblečenie z druhej ruky a má tiež pravidlo - koľko vešiakov, toľko kusov. Ak si donesie jedny nové šaty, iné musia preč. Katarína Hutyrová - zakladateľka konceptu NOSENE - si myslí, že dnes je už secondhand miestom, kam sa netreba hanbiť vojsť.

Čítať ďalej
Nicolas_Maury_Aufmacher

Životné témy

Nicolas Maury: „Je ťažké stať sa človekom schopným sebarealizácie“

Francúz Nicolas Maury je jednou z vychádzajúcich hviezd európskeho filmu. So svojimi jemnými spôsobmi a tým, ako prejavuje city, stelesňuje novú mužnosť. Porozprávali sme sa s ním o jeho boji za život podľa vlastných predstáv aj o sile kinematografie.

Čítať ďalej
fincentrum-34

Blogy

Všetko o refinancovaní hypotéky

Hypotekárny úver býva najväčšou záťažou rozpočtu slovenských domácností. Preto každé usporené percento z úrokovej sadzby môže zavážiť a pomôcť na ceste k finančnej slobode. Nemusíte poznať aktuálne trhové podmienky na to, aby ste vedeli, či sa vám pôžičku oplatí refinancovať. Tieto starosti nechajte na odborníkov zo Swiss Life Select Slovensko. Ak vás zaujíma ako proces refinancovania prebieha, radi vám ho v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Čítať ďalej
shutterstock_626698784 (1)

Blogy

Ako si zvýšiť bonitu pri žiadosti o úver na bývanie

Vaša schopnosť úver riadne splácať je kľúčovým kritériom, ktoré banka pri žiadosti o pôžičku preveruje. „Aby ste si mohli kúpiť bývanie podľa vlastných predstáv, prečítajte si pár rád, ktoré vám môžu zlepšiť bonitu a dorovnať aj pár eur, ktoré vám zoberie zvýšenie životného minima, platné od 1. júla 2021,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička Swiss Life Select.

Čítať ďalej
poistenie nehnutelnosti

Blogy

Tornádo preverilo poistenie nehnuteľností a domácností. Neoplatí sa ho podceňovať

Včerajšie tornádo blízko našich hraníc ukazuje, aké dôležité je kvalitné poistenie majetku. Spozornieť by ste však mali aj v prípade, že poistení už ste. Riziko víchrice je síce štandardným poistným rizikom zahrnutým v poistnom krytí, no náhrada škody nemusí byť dostatočná, ak váš dom alebo byt nemáte poistený na jeho reálnu hodnotu.

Čítať ďalej