Ponuka investičných produktov je nesmierne široká. Bežný klient sa v nich nemá šancu zorientovať. Pri výbere sa však stačí pridržiavať niekoľkých zásad, ktoré poslúžia ako kompas v mori ponúk.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa čoho správne porovnávať investičné produkty? Ako ubezpečiť investora, že ponúkané riešenie je pre neho vhodnejšie, prípadne aspoň také dobré, ako konkurenčná ponuka? Základom porovnania sú tri slová: riziko, výnos a likvidita. K nim sa môžu pridať pojmy ako poplatky, daňové povinnosti, regulácia, dohľad a marketing.

Zabudnite na vysoký výnos s nulovým rizikom. Čokoľvek, čo ponúka výnos vyšší ako je úrok na termínovanom účte, je spojené s pravdepodobnosťou, že môže byť aj záporný. Čím vyšší rozdiel ponuky od banky, tým vyššia pravdepodobnosť neúspechu.

Close up of diverse businesspeople working on project startup presentation in team, comparing statistic data, studying values on graph diagrams, analyzing trends patterns, making notes on paper sheets

Stačí si položiť otázku: Ak banky chcú za hypotéku úrok tri percentá, prečo si firma, ktorá ponúka extra výhodné zhodnotenie vkladu, radšej nepožičia od nej a vyšlo by ju to lacnejšie? Odpoveď je zrejmá: banka by jej projekt vyhodnotila za veľmi rizikový a úver naň by neposkytla. Myslíte si, že by banka s oddelením analytikov a právnikov považovala niečo za rizikové (a nechcela na tom zarobiť), pričom v skutočnosti by to nenieslo žiadne riziko?

Pri lákavých ponukách buďte obozretný

Jedinečné a neopakovateľné príležitosti špeciálnych ponúk, ktoré v spoločnostiach dohliadaných Národnou bankou Slovenska nenájdete, neveštia úspešné rozhodnutie. Dohľad to nie je iba množstvo formulárov, ale aj možnosť sťažovať sa, že formuláre neboli vyplnené
 

Doctor holding medicine box and computer tablet for filling prescription in pharmacy drugstore.

Kto chce mať kvalitný liek, mal by ísť do lekárne a nekupovať ho na rohu ulice. Lekáreň spĺňa množstvo nariadení a preto sa na ňou ponúkané lieky dá spoľahnúť. Nehovoriac o tom, že oficiálny liek taktiež spĺňa prísne kritériá. To je regulácia. Kupovať neregulovaný produkt či službu sa nemusí vyplatiť. Bude to síce lacné, ale v prípade problémov to vyjde poriadne draho.

Reklám na investovanie je v poslednom čase neúrekom. Ak však nejakú vidíte výlučne na internete a ani nepoznáte názov propagovanej značky, mali by ste sa mať na pozore. Propagovať môže dnes skutočne hocikto a hocičo, ale v bežných médiách sa dlhodobo objavujú naozaj iba etablované značky.

Bežné investičné produkty sú transparentné, čo sa nedá povedať o tých pochybných. Sú dostupné informácie o ich zložení, nákladoch, bankových účtoch i predajných miestach. Nie je totiž dôvod niečo zatajovať. Ak predajca niečo zahmlieva, nevie či odmieta vysvetliť, je lepšie dať od neho ruky preč.

Oplatí sa zaujímať sa o detaily
Legislatíva je oblasť, o ktorú sa klient začne zaujímať iba v prípade vzniku problémov. Dôležité je preto sa vopred oboznámiť, akými zákonmi a akej krajiny sa daný produkt riadi. Zahraničné produkty sa riadia zahraničnou legislatívou, s čím by mal slovenský klient počítať. Týka sa to aj spôsobu zdaňovania výnosov z investície. Daň môže zo sprvu zaujímavej investície spraviť nezaujímavú záležitosť.

Zaujímajte sa o podmienky likvidity, teda dostupnosti peňazí. Pri štandardných investičných nástrojov trvá najviac pár dní. Špecifické stratégie môžu mať likviditu dlhšiu (V súčasnosti napríklad investície do ruských cenných papierov. Opäť sa tak ukázalo, že dostatočná diverzifikácia je pri investovaní nevyhnutnosťou.)
Štandardné investičné nástroje dostupné širokej verejnosti nie sú bez rizika, ale nenesú napríklad vysoké reputačné riziko. Toto riziko sa dá eliminovať práve dodržiavaním regulačných opatrení, ktoré vyžaduje legislatíva.

Národná banka Slovenska pravidelne informuje o spoločnostiach, ktoré neoprávnene podnikajú na kapitálovom trhu. Ak je ponuka príliš lákavá, určite sa oplatí pozrieť si názvy spoločností zo zoznamu na stránke národnej banky. Ak ju tam nájdete, ponúkaný produkt radšej ignorujte.

Vysoký výnos s nulovou likviditou neexistuje
Rizík pri investovaní je množstvo a vynechanie či minimalizovanie aspoň niekoľkých z nich, je určite v prospech klienta. Snaha o obídenie vyžadovanej ochrany s veľkou pravdepodobnosťou skončí spoznaním dovtedy nepoznaného rizika.

Ak sa chcete vyhnúť sklamaniam a investovať rozumne, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio podľa vašich predstáv.
 

Zdá sa vám to zložité?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Busy young modern man in formalwear checking the time while sitting in the office

Tlačové správy

Správna investícia? Čím dlhšia, tým výnosnejšia

Kto začal s investovaním pred rokom, je v strate. Kto s tým začal pred piatimi rokmi, je v zisku. Investovanie je však určené na obdobie dlhšie ako desať rokov. Ako sú na tom dlhodobí investori dnes a ako na tom boli v minulosti?

Čítať ďalej
Enjoying time together. Young loving father carrying his smiling daughter and kissing his wife while spending free time outdoors

Aj vy môžete rozumne zhodnotiť svoje peniaze

Ak očakávate rady, ako zbohatnúť za noc, asi vás sklameme. Zaručene rýchle ani zázračné riešenia totiž neexistujú. Ak však dáte šancu rozumnému investovaniu vašich peňazí, vykročíte na istú cestu za bohatstvom.

Čítať ďalej
A7401095

Životné témy

Matej Hliničan: „O svoju bedmintonovú kariéru som sa od pätnástich staral sám“

S bedmintonom začínal ako osemročný. K najrýchlejšiemu športu na svete, ktorý hrával 16 rokov, ho priviedla náhoda. S ľahkou raketou v ruke a „opereným“ košíkom večne vo vzduchu, sa na ihrisku naučil bleskurýchle rozhodovať. Túto skúsenosť využíva aj v novej kariére vo finančnom sektore. Ako produktový manažér v spoločnosti Swiss Life Select, má na starosti vývoj Financial Life Planner teda FiLiPa, komplexného klientskeho finančného portálu na správu peňazí a majetku.

Čítať ďalej
Young couple meeting financial advisor for home investment

Tlačové správy

Prečo nehnuteľnosti neboli, nie sú ani nebudú investičná istota

Nehnuteľnosti považujú Slováci za bezpečnú investíciu. V čase inflácie je to podľa nich dokonca jeden z mála nástrojov, ktorý so znehodnocovaním dokáže bojovať. Mnohí investori do nehnuteľností sa utešujú minulými výnosmi. Minulosť si však pamätá naozaj veľa a ak sa zopakuje, mnohí investori môžu byť nemilo prekvapení.

Čítať ďalej
Small girl daughter and her young father putting money to the moneybox piggy bank. Personal Savings. Saving money concept. For future, mortgage loan savings home in crisis coronavirus concept.

Tlačové správy

Peniaze v banke sú v bezpečí, ale ani investície nie sú bez ochrany

Je všeobecne známe, že peniaze v banke sú chránené. Ak má človek na účte menej ako 100 000 eur, nemusí sa obávať, že o ne príde. Chybou pri uložení úspor na dlhý čas je požiadavka na takúto ochranu vkladu aj pri investičných produktoch. Neznamená to však, že investície chránené nie sú.

Čítať ďalej
Serious man and woman calculating bills, using calculator and laptop, online banking services, family discussing and planning budget, focused wife and husband checking finances together

Tlačové správy

Banky ďalej zvyšujú úroky. Oplatí sa poponáhľať so žiadosťou o úver?

Banky postupne zvyšujú úrokové sadzby na hypotékach. Kým jedna banka zvýšila sadzbu mierne, iná pristúpila k razantnejšiemu zvyšovaniu. Oplatí sa poponáhľať a stihnúť hraničný dátum na podanie žiadosti o úver na bývanie?

Čítať ďalej