Trhy za posledný týždeň zaznamenali najväčší pokles od marca. Zajtra si Američania volia nového prezidenta a neistota na trhoch rastie. Americká ekonomika za posledný kvartál zaznamenala najväčší nárast v histórií, no stále nedovŕšila predpandemické hodnoty. Príjmy firiem v treťom kvartáli prekonali očakávania.

Ťažký týždeň pre akciové trhy

Uplynulý týždeň bol pre americké akciové trhy náročný. Akciové indexy zažili najväčšie prepady od marca, kedy sme mohli vidieť S&P 500 prepadnúť sa o 36 %. Navzdory celosvetovej expanzie pandémie je od začiatku roku hlavný americký index S&P 500 v pozitívnych číslach, konkrétne o 1,2 % vyššie. Za týmto výkonom sa skrývajú už dobre známi technologickí giganti. Práve tieto spoločnosti mali najväčší úžitok z toho, ako celý svet prešiel z každodenného dochádzania do práce na prácu z domu. Výsledkom toho je, že päť najväčších mien indexu S&P 500 od začiatku roku prispelo 38,6 %, kým akcie ostatných spoločností klesli o 4,8 %. Napriek poklesom z posledného týždňa (pokles o 6 %) sa index stále drží nad hranicou 3200 dolárov, ktorá hrala v predchádzajúcich mesiacoch pomyselný míľnik, kde sa trend vývoja pozastavil alebo sa na určitý čas otočil.

stiahnuť

Index S&P 500

Perfektné podmienky pre volatilitu

Americké prezidentské voľby sú každé 4 roky jednou z najdiskutovanejších udalostí vo svete financií. Svoje volebné hlasy začnú Američania zasielať už o pár desiatok hodín, kým pandémia stále naberá na obrátkach a debaty o ďalšom fiškálnom stimule sú stále otvorené. Toto všetko iba prispieva k neistote na trhoch. V uplynulom týždni vyskočila volatilita na trhoch o takmer 40 % oproti úrovniam z predchádzajúcich týždňov.

Nárast HDP prepísal rekordy

Americká ekonomika prešla dlhú cestu, aby sa vyhrabala zo svojho prudkého poklesu v druhom kvartáli, keď prepuknutie korona vírusu prerástlo do pandémie. Americká vláda odhaduje, že ekonomika rástla v treťom kvartáli tempom 33,1 % v porovnaní s poklesom o 31,4 % v predošlých troch mesiacoch. Síce je to rekordný nárast, no na kompletné zotavenie to nestačí. Pre porovnanie, obnovenie v takomto objeme z finančnej krízy z 2008-09 trvalo štyrikrát dlhšie.

Ropa stráca hodnotu

Miera infekcie stále rastie na rekordné úrovne. Nové obmedzenia, ktoré sú zavedené vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a po celej Európe, spojené s neistotou a obavami investorov sa odzrkadľujú na cene ropy. Podľa posledných správ nemusí OPEC v budúcom roku udržiavať znižovanie produkcie ropy, čo by pri malom dopyte mohlo viesť k ďalšiemu poklesu cien.

Prekonali očakávania

Vďaka kvartálnym príjmom takmer od dvoch tretín spoločností v indexe S&P 500 bol počet spoločností, ktoré prekonali očakávania, na rekordnej úrovni. Neuveriteľných 86 % spoločností, ktoré vykázali výsledky za tretí kvartál, prekročilo predpovede analytikov. Je to výrazný nárast oproti priemeru 73 % za predchádzajúce päťročné obdobie.

Dôležité udalosti tento týždeň

Týždeň bude nabitý udalosťami. Prvá sa bude konať v utorok, kedy si Američania oficiálne budú voliť prezidenta. Ďalej sa očakáva, že Federálna rezervná banka USA vo štvrtok ponechá úrokové sadzby nezmenené. Následne piatok prinesie ostro sledovanú mesačnú správu o vývoji pracovných miest a nezamestnanosti v USA.

Portfóliá

Vývoj od začiatku roka:

S&P 500: 1,2 %
NASDAQ: 21,6 %
MSCI EAFE: - 12,19 %
Ropa: - 41,7 %
Zlato: 23,55 %
Striebro: 32,47 %