Viete, ako by ste naložili s väčším obnosom peňazí? Nemusí to byť akurát 59 miliónová výhra, ale napríklad dedičstvo či peniaze z predaja nehnuteľnosti. Mnohí už vidia luxusné kabelky či luxusné autá v garáži. „Existuje veľa príkladov z histórie, keď rekordné výhry skončili rekordnými dlhmi, psychickými problémami, závislosťou a bezdomovectvom,“ upozorňuje Peter Világi, hlavný analytik Swiss Life Select.

Hospodáriť s väčším množstvom peňazí nemusí byť také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Jednoduché to nebude mať ani Slovák, ktorý vyhral 59 miliónov eur. Väčšie množstvo eur pravdepodobne väčšina ľudí bezhlavo minie. „Nákup domov, jácht, drahých áut či helikoptéry nie je investíciou, ale nákupom takzvaných pasív, teda vecí, ktoré budú peniaze neustále pojedať, nie ich vytvárať. Čím väčší dom, tým väčšie náklady na údržbu. Čím drahšie auto, tým nákladnejší servis,“ vysvetľuje Peter Világi, hlavný analytik Swiss Life Select.

20200821_SwissLife-Peter-Vilagi-065_RGB-3000x1996px
Správne nastavená investícia bude vytvárať rozprávkový príjem v podobe doživotnej renty, a pritom sa nikdy neminie.

Investícia nemusí byť riziková
Práve takýmto spôsobom sa ľudia dokážu pomerne rýchlo pripraviť o veľkú výhru či dedičstvo. Pritom by stačilo, keby peniaze investovali do takzvaných aktív, ktoré mu budú vytvárať ďalšie výnosy. „Pritom nemusí ísť o nič rizikové. Veď napríklad jediné percento úroku z 58 miliónov znamená kapitálový výnos 580-tisíc eur ročne, čo je príjem vyše 48-tisíc eur mesačne,“ tvrdí Peter Világi.

Renta, ktorá sa nikdy neminie
Človek si tak môže dopriať luxus, ale dôležité je, aby na jeho financovanie postačovali dosahované investičné výnosy. „Správne nastavená investícia bude vytvárať rozprávkový príjem v podobe doživotnej renty, a pritom sa nikdy neminie. Potom je to už len technická záležitosť výberu správnych vkladov a investícií,“ uzatvára hlavný analytik Swiss Life Select.
 

Chcem vedieť, ako si vytvoriť doživotnú rentu, ktorá sa neminie