Nikto nie je neomylný. Chyby pri investovaní nerobia iba bežní investori ale aj dlhoroční profesionáli. Je chyba dôvodom, prečo by sme nemali investovať? Určite nie. Veď ani profesionáli neprestanú s investíciami, ak urobia chybu. Mimochodom, čím skôr chybu spravíte, tým viac času budete mať na jej nápravu.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ako sa hovorí, kto nič nerobí, nič nepokazí a preto by mal byť odmenený. Pri investovaní to však neplatí. Kto neinvestuje, nechá tak svoje rezervy pohltiť infláciou a namiesto odmeny bude potrestaný tým, že si zo svojich úspor nebude môcť dovoliť kúpiť toľko ako dnes.

Robiť chyby je síce ľudské, no pri investovaní sa im dá vyhnúť. Dá sa totiž poučiť na chybách iných investorov, keďže nie sú vôbec tajné.
 

1. (najväčšia) investičná chyba: Neinvestovať

Nechať úspory na bežnom účte či pod vankúšom je síce bezpečné, no iba z pohľadu dneška. V horizonte rokov je to zlé riešenie, keďže inflácia zvyšuje ceny tovarov a služieb rýchlejšie, než sa zvyšuje objem úspor. Ideálne je, ak tempo rastu úspor prevyšuje tempo zvyšovania cien. Preto sa v dnešných dňoch čoraz častejšie skloňuje pojem investovanie.
 

2. investičná chyba: Snaha rýchlo všetko napraviť

Okamžitý presun peňazí z banky či vankúša je jednou z bežných chýb. Človek sa vystavuje riziku, že krátko po investovaní sa trhy prepadnú. Vhodnejšie je preto rozložiť investíciu v čase, teda investovať postupne, napríklad raz či dva razy do mesiaca. Potom sa aj dobre sleduje, aký efekt to má na vývoj investície.

3. investičná chyba: Prílišná snaha

Sledovať vývoj investície je žiaduce, no aj tu platí, že všetko s mierou. Príliš časté nahliadanie môže viesť k častej snahe reagovať na vývoj. Investícia je v prvom rade dlhodobá záležitosť a frekventované zmeny v nej sú spojené s poplatkami, ktoré znížia výnos. Časovať kúpu či predaj tak, aby z toho plynul zisk, a navyše to dokázať dlhodobo, je nereálne. Investícia totiž nie je špekulácia.

4. investičná chyba: Chýbajúci cieľ

Kým špekulácia je dobré hobby alebo náplň práce, investovanie je spojené s budovaním finančného majetku. Ten môže byť krátkodobý i dlhodobý. Má plniť určitú úlohu, ktorá má svoje miesto vo finančnom pláne, aby sa naplnil cieľ investora. Bezpečnostná rezerva má iné zloženie i vývoj ako rezerva na dôchodok. Kým v jednej je dočasná strata neprípustná, pri budovaní dôchodku je dôležitý stav na konci investičného horizontu.

5. investičná chyba: Panika

Strata v súvislosti s peniazmi má dve podoby. Prvou je nižší stav investičného účtu. Poklesy a nárasty sú bežné, ako choroby a uzdravenia počas života človeka. Väčšinou je však človek zdravý, podobne aj vývoj dostatočne diverzifikovaného portfólia je rastúci. Snaha o rýchle ukončenie nepriaznivého stavu znamená nezvratnú stratu. Druhou podobou je strata kúpnej sily. Po desiatkach rokoch sporenia sila jedného eura nebude taká, ako dnes. Cieľom dlhodobého investovania nie je ochrániť sa pred poklesom, ale zabezpečiť financie na život podľa vlastných predstáv v budúcnosti.

6. investičná chyba: Hľadanie ideálu

Iba kombináciou rôznych investičných nástrojov sa dajú splniť krátkodobé i dlhodobé ciele súčasne. Plniť cieľ jedným investičným nástrojom znamená, že treba niekde z kombinácie riziko-výnos-likvidita ubrať či pridať, čo môže znepríjemniť život v krajných situáciách. Skrátka niečo také, ako je garancia vkladu i zhodnotenia, ochrana pred infláciou a okamžitá dostupnosť v jednom investičnom produkte, neexistuje.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.