Veľa ľudí sa zatiaľ nevie stať potravinovo sebestačnými - často im chýba priestor, čas alebo know-how. Táto potreba ale u mnohých narastá. Trend mikrozáhradiek môže túto potrebu uspokojiť, pretože na malom priestore si viete aj vy vypestovať vlastnú zeleninu.

Najmä v mestách je prístup k potravinám priamo z poľa obmedzený. Len veľmi málo ľudí tu má záhradky a najbližšia farma je zvyčajne mimo dosahu verejnej dopravy. Aké úžasné by bolo, keby ste si mohli vypestovať vlastnú zeleninu? Mikrozáhradka vám to umožní.

Čo je mikrozáhradka?

Možno si ešte spomínate na svoje detstvo, keď ste spolu s rodičmi alebo v škole zasadili hrášok, aby ste o pár týždňov mohli ochutnať sladké plody. To bolo niečo ako mikrozáhradkarčenie.

Vďaka komunitným záhradám objavili ľudia v mestách spôsob, ako pestovať čerstvé potraviny na malých plochách a dopriať si cenné živiny. Ďalšou úrovňou je mikrozáhradka. Potraviny sa pestujú na najmenších miestach, niekedy dokonca bez klasickej pôdy.

Mikrozáhradky sú navrhnuté tak, aby boli vysoko produktívne. Sú energeticky a priestorovo úsporné, udržateľné a cenovo dostupné. Plodiny v nich rastú v zdravej pôde alebo v substráte. A tí, ktorí sa rozhodnú používať organické semená a hnojivá si v nich môžu vypestovať vlastné bioprodukty.
 

shutterstock_1130988092 (1)

Koľko miesta potrebuje mikrozáhradka?

Mikrozáhradka môže zaberať len niekoľko centimetrov štvorcových a to v prípade ak je založená v malej miske, miniskleníku alebo v kvetináčoch na parapete. Pokiaľ máte viac miesta, môžete samozrejme vytvoriť celé záhony a to na niekoľkých metroch štvorcových alebo rozšíriť plochy pre výsadbu smerom hore. Obvykle to skvelo funguje s paletami. Trubky alebo závesné kvetináče tiež poskytujú priestor pre vertikálne záhradkárčenie.
 

Ktoré rastliny sú vhodné?

Ak si chcete mikrozáhradku len vyskúšať, klíčky sú pre vás správnou voľbou. Sú veľmi zdravé, majú vysoký obsah bielkovín, vitamínov, minerálov a vlákniny. Môžete ich pestovať z rôznych semienok. Stačí vám na to len plytká nádoba s vlhkou kuchynskou utierkou alebo iná nádobka zvlhčená vodou (napr. pohár s viečkom). Rastliny vhodné na klíčenie:

  • lucerna siata
  • senovka grécka
  • brokolica
  • cícer baraní
  • žerucha
  • šošovica
  • mungo fazule
  • reďkovka
  • rukola
  • pšenica

a mnohé ďalšie.
 

shutterstock_1928011295 (1)

Používať by ste mali neošetrované ekologické semená. Najprv klíčky namočte na 8 hodín do vody, potom vodu vylejte. Klíčky pestované v zvlhčených nádobách je potrebné 2-krát denne kropiť čerstvou vodou. Prebytočná vody by mala mať priestor odtiecť, aby sa zabránilo hromadeniu veľkého množstva baktérií. Nádoby by ste mali pred každým novým výsevom dôkladne očistiť. Ak nemáte špeciálnu nádobu na klíčenie, môžete tiež navŕtať otvory do viečka na zaváraninovom pohári.

Reďkovky, šalát, koriander, hrášok, slnečnice alebo kapucínky sa v mikrozáhradkách pestujú v zemine. Použiť môžete kvetináč alebo inú veľkú plochú nádobu. Semená zasejte husto a opatrne ich popritláčajte. Potom ich navlhčite vodou z rozprašovača. Podľa toho, o aké semená ide ich ne/pokryte vrstvou zeminy. Tieto rastliny najlepšie vyklíčia na svetlom a teplom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Dôležité je, aby vám podklad nevyschol. Prvé zelené výrastky sa zvyčajné dajú „zbierať“ už po týždni.
 

Zasaďte si bylinky a zeleninu

shutterstock_625754105 (1)

Tí, ktorí si v záhradkárčení veria viac, môžu sa rovno pustiť do pestovania byliniek a zeleniny v kvetináčoch alebo iných nádobách. Treba si však na to vybrať vhodné semená. Ak ste netrpezlivý, môžete si zaobstarať miniskleník na predklíčenie. Alebo si ho môžete postaviť svojpomocne. Budú sa vám na to hodiť plastové tašky či plastové nádoby na potraviny. Alebo môžete použiť udržateľnejšie výrobky, ako napríklad veľké sklenené nádoby. Najlepšie je vyrobiť si ho z dreva a skla.

Skúsite vypestovať šalát v kvetináči? Starostlivosť oň je pomerne jednoduchá, rastie rýchlo a vysádzať ho môžete zas a zas. Šalát je úžasným doplnkom jedál. Samozrejme môžete z neho vykúzliť aj plnohodnotné jedlo a to pridaním vlastnoručne vypestovaných cherry paradajok, paprík a byliniek. Kreativite sa medze nekladú.

Celoročne rodiace jahody sú tiež ideálne na pestovanie v kvetináčoch či už v byte alebo na balkóne. Vedia sa pekne rozrásť a plody dávajú niekoľko mesiacov v roku (zvyčajne od júna do októbra). Môžete si ich vychutnať s müsli, pridať do smoothie, alebo ich zjesť len tak.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

shutterstock_1879572979 (1)

Regrowing (znovu rastúce)

Regrowing je veľmi praktický tip, ako záhradkárčiť udržateľne. Potraviny sa totiž nepestujú zo semien ale z kuchynských zbytkov. Všetko, čo potrebujete, je stonka zeleru, spodná časť cibule alebo zemiak, ktorý začal klíčiť v najvzdialenejšom rohu zásuvky na zeleninu. Šalát, cibuľa, jarná cibuľa, pór, mrkva, fenykel či zeler môžete znovu vypestovať v plytkých nádobách alebo v skleníkoch s trochou vody. Predpokladom pre úspešný regrowing je dostatonče veľká stonka - približne 3 až 5 centimetrov v závislosti od zeleniny. Korene by mali byť ponorené do vody, ale zvyšok zeleniny by z nej mal vyčnievať. Zemiaky môžete zasadiť do špeciálnych nádob alebo košov naplnených slamou. Akonáhle pozostatok z kuchyne, z ktorého vám vyrástla nová zelenia zvädne, treba zbierať úrodu.

Máte semienka? Pusťte sa do toho!

Nezáleží na tom, či si vyberiete záhradkárčenie v mikro alebo v makro štýle, vnútorné alebo vonkajšie. Je úžasné sledovať, ako rastliny rastú a potom zbierať vlastnú úrodu. Vďaka tomu viete, odkiaľ klíčky, bylinky alebo zelenina pochádzajú. Jedlo na váš stôl prekoná extrémne krátku vzdialenosť a tak ho môžete mať vždy 100 percentne čerstvé.
Pokiaľ chcete ísť ešte o krok ďalej, môžete si vyrobiť aj vlastný kompost. Každá domácnosť produkuje organický odpad, ktorý si s minikompostérmi alebo s vermikompostrérmi (kompostér so živými dážďovkami, ktoré kompostujú odpad) môžete premeniť na výživný kompost pre vaše rastliny a to aj v tých najmenších bytoch. Tak na čo ešte čakáte?!

Veríme, že sa vám bude v mikrozáhradkárčení dariť a že vám záhradkárčenie vyjde podľa vašich predstáv!
 

Dean_Schneider_Bild_1

Životné témy

Dean Schneider: „Sebarealizácia je vášeň“

Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Čítať ďalej
Business woman working in office with documents

Blogy

Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100-tisíc eur a začínate od nuly?

Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Čítať ďalej
DSC05113

Blogy

Stefanie Weber: Klasickí manažéri sú „out“

Stefanie Weber, šéfka personálneho oddelenia v Swiss Life, v rozhovore vysvetlila, v čom vidí dnešnú úlohu manažérov, aký vplyv má koronavírus na svet práce a ako zmeny v profesijnom smerovaní formovali jej vlastnú kariéru.

Čítať ďalej
Peoples raised fist air fighting and sunlight effect, Competition, teamwork concept, background space for text.

Blogy

Konečne slobodní! Kvíz: Čo viete o politickej slobode?

Politická sloboda občanov a národov je historickou samozrejmosťou. V posledných storočiach však oň museli ľudia tvrdo bojovať. Čo ale viete o tejto dôležitej téme vy?

Čítať ďalej
COOL TREAT

Blogy

Zmrzlina za 1 korunu, mlieko za 2 koruny. Spomínate na staré dobré časy?

Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Pretty young strong sporty fitness woman wearing pink tracksuit doing yoga exercises using laptop mobile phone hold credit bank card showing thumb up sitting stretching on mat floor at home indoor

Tlačové správy

Kde sa skrývajú vaši peňazožrúti a ako sa ich zbavíte?

Aj vy sa vyhovárate, že si nemôžete sporiť a investovať, lebo na to skrátka nemáte? A to aj napriek tomu, že minimálna výška príspevku je 10 eur mesačne? Nájdite vo svojom rozpočte peňazožrútov, a zvýšte túto sumu tak, aby vám priniesla zaujímavý výnos, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej