Komiksy, nové hračky alebo sladkosti - to sú veci, na ktoré deti radi minú svoje vreckové. Koľko peňazí im dať? A prečo je vreckové také dôležité z hľadiska vzdelávania? Všetko podstatné sme pre vás spísali do deviatich užitočných rád.

Vreckové je na jednej strane prostriedok na plnenie detských snov. Znamená to ale aj vzdelanie, pretože váš potomok sa naučí narábať s peniazmi. Vreckové pripravuje deti a mladých ľudí na výzvu súčasnej spoločnosti a na to, ako sa vysporiadať so súkromným zabezpečením.

Správny spôsob narábania s peniazmi by sa však nemal začať až s prvou výplatou pripísanou na účte. Je dôležité naučiť narábať s peniazmi už malé deti. Koľko si musia odložiť, aby sa splnili sny? Ako dlho trvá, kým si môžu dovoliť kúpiť novú počítačovú hru? Ako dlho si musia odkladať, aby si vo vyššom veku mohli vyraziť na krátky výlet alebo aby si mohli zariadiť svoj prvý byt?

Aby si to deti a mladí ľudia dokázali uvedomiť, prinášame vám deväť užitočných rád o vreckovom.

1. rada: Dajte im primeranú sumu
V zásade by mala byť výška vreckového závislá od rodinného rozpočtu a veku detí. Nasledujúci prehľad spoločnosti Budget Advice Switzerland vám pomôže zorientovať sa v tejto téme.

Aké vreckové dať deťom podľa veku:

6 rokov 1 € /
týždeň
 
7
rokov
2 € /
týždeň
 
8 rokov 3 € /
týždeň
 
9 rokov 4 € / týždeň  
od 10 do 11 rokov od 25
do 30 € / mesačne
 
od 12 do 14 rokov od 30
do 50 € / mesačne
 
od 15 rokov od 50
do 80 € / mesačne
 

2. rada: Začnite čo najskôr
Annamaria Lusardi, riaditeľka Global Financial Literacy Excellence Center na Univerzite Georgea Wahingtona radí: „Začnite deti finančne vzdelávať čím skôr. Najneskôr však vtedy, keď vaše dieťa vloží pod vankúš prvý mliečny zub a bude mať radosť z pár mincí, ktoré mu priniesla zúbková víla. V opačnom prípade sa môže stať, že vaše ratolesti peniaze utratia skôr, ako pochopia všetko dôležité o svete financií.“

3. rada: Rozprávajte sa o vreckovom
Deti a mladí ľudia by mali pochopiť, že vreckové nie je iba „prostriedok na plnenie želaní“. Preto sa s nimi pravidelne rozprávajte, prečo by sa mali starať o svoje peniaze. Prečo je niekedy lepšie šetriť, ako minúť všetko okamžite? Ukážte im, ako si šetriť na vodičský preukaz alebo svoje vlastné vzdelanie. Ujasnite si, že aj vy musíte šetriť, aby ste si mohli niečo dovoliť.

4. rada: Ukážte deťom dôležitosť sporenia
Zdôrazňujte deťom dôležitosť sporenia. Motivujte potomkov tým, že im dáte extra vreckové, ak v sporení dosiahnu dohodnutý cieľ. Toto im pomôže pochopiť princíp zloženého úročenia.
 

shutterstock_1330231166 (1)

Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio?

Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

5. rada: Odmeňte domáce práce
Bez práce nie sú koláče. Peniaze nepadávajú z bankomatu len stlačením tlačidla. Musíte mať mzdu, aby ste si mali čo vybrať. A toto je to, čo musia deti pochopiť. Malú časť vreckového môže tvoriť „mzda“ za menšie domáce práce, ako napríklad umývanie riadu či vynášanie odpadkov. Takto deti pochopia, že práca si vyžaduje disciplínu, ale vďaka mzde sa to oplatí.

6. rada: Jednoznačné rozdelenie nákladov
Dohodnite sa s deťmi, čo si musia z vreckového platiť sami. Takýmto spôsobom ich naučíte rozdeliť si peniaze, aby si časť mohli šetriť na to, aby mohli svoj detský život žiť podľa vlastných predstáv. Je ale mimoriadne dôležité, aby ste vreckové platili včas a pravidelne, aby sa na peniaze od vás mohli potomkovia spoľahnúť.

7. rada: Nevyplatenie vreckového nepoužívajte ako trest
Vďaka pravidelne vyplácanému vreckovému, by sa mali deti naučiť vystačiť si s pevným rozpočtom a dobre si ho rozdeliť. Ak nemôžu spoľahlivo disponovať so svojimi peniazmi, bude to kontraproduktívne. Nevyplatenie vreckového by ste preto nemali používať ako trest.
 

Motivujte potomkov tým, že im dáte extra vreckové, ak v sporení dosiahnu dohodnutý cieľ. Toto im pomôže pochopiť princíp zloženého úročenia.

8. rada: Neplaťte zálohu
Dôležitou súčasťou finančného vzdelávania je aj časť, v ktorej sa deti poučia zo svojich chýb. Preto im neplaťte žiadne zálohy, radšej s nimi diskutujte o tom, čo sa stalo s plánovaním ich rozpočtu.

9. rada: Zaveďte mzdu pre mladých
Mzdu pre mladých zaveďte po 15. roku. S vyplatenou mesačnou sumou tak mladí preberú zodpovednosť za lístky na vlak, kaderníctvo, oblečenie a ďalšie náklady súvisiace s ich životom. Mladí sa tak naučia dobre rozdeľovať svoje peniaze.
 

Naplánujte si optimálny rodinný rozpočet

Deti môžu byť finančnou výzvou najmä pre rodiny s nízkym príjmom. Spájajú sa s nimi náklady na oblečenie, jedlo, osobnú hygienu, voľný čas či vreckové. Sú ale aj ďalšie výdavky - napríklad na koníčky a mobilné telefóny. Nenecháme vás v tom samých. Zanechajte nám svoj kontakt a my sa s vami spojíme a poradíme vám, ako si naplánovať optimálny rodinný rozpočet.

Focused smart millennial woman in eyeglasses busy with financial paperwork, calculating utility bills or taxes, managing monthly household budget or planning expenditures, bookkeeping concept.

Tlačové správy

Pre vyššie úroky môžete dostať menšiu hypotéku

Historicky najnižším sadzbám hypotekárnych úverov sa každým dňom vzďaľujeme. Snaha o získanie úveru ešte aspoň pri súčasných úrovniach má pôvod v preplatenosti. Ak je možnosť vrátiť banke menej, je dobré to využiť. Sadzba má však vplyv nielen na výšku pravidelnej splátky.

Čítať ďalej
Rockefeller Family

Životné témy

Pravnučka Rockefellerovcov: Prečo sme sa zriekli toho, čo stálo pri zrode dynastie: ropy?

Nikdy predtým nebolo toľko majetku odovzdávaného z jednej generácie na druhú ako je tomu dnes. Preto sa začína hovoriť o "Generácii E" (Z anglického slova Entitled - oprávnený. Často označuje ľudí, ktorí bez veľkého úsilia zdedili značný majetok). Patrí sem aj Valerie Rockefeller, pra pravnučka prvého miliardára na svete Johna D. Rockefellera. Novodobá filantropka predsedá Rockefeller Brothers Fund. Nadácia s hodnotou 1,3 miliardy dolárov zaujala, keď sa zriekla toho, čo stálo pri zrode dynastie pred 150 rokmi: ropy.

Čítať ďalej
Real estate agent shows the development to his client.

Tlačové správy

Čo zvyšuje ceny nehnuteľností?

Rast úrokových sadzieb na úveroch na bývanie znamená, že budú o čosi nedostupnejšie. Nedostupnosť sa týka predovšetkým ľudí z nižších príjmových skupín. Bonitným ich možnosti zadlženia sa v podstate nezmenia, okrem toho, že budú platiť vyššiu splátku.

Čítať ďalej
Concentrated young male project manager software developer standing by desk at workplace in office involved in paperwork, checking comparing data in hardcopy and on laptop screen, making notes changes

Blogy

Neinvestujete, lebo sa chcete vyhnúť chybám? Chyba!

Nikto nie je neomylný. Chyby pri investovaní nerobia iba bežní investori ale aj dlhoroční profesionáli. Je chyba dôvodom, prečo by sme nemali investovať? Určite nie. Veď ani profesionáli neprestanú s investíciami, ak urobia chybu. Mimochodom, čím skôr chybu spravíte, tým viac času budete mať na jej nápravu.

Čítať ďalej
Simon Sicko_ttl

Životné témy

Šimon Šicko: Herný priemysel je o hľadaní balansu medzi dátami a emóciami

Keď chcel zažať pracovať v hernom priemysle, musel si založiť vlastnú firmu. Z biznisu, ktorý Šimon Šicko spolu s troma spoluzakladateľmi buduje od roku 2007, je dnes jedno z najväčších a najúspešnejších herných štúdií v regióne. Za svoje biznisové úspechy získal viaceré ocenenia, medzi inými aj EY Podnikateľ roka 2018. Z riaditeľskej stoličky však v marci 2021 zosadol, aby seba aj firmu posunul ďalej.

Čítať ďalej
Worried Barista Using Digital Tablet in a Cafe.

Tlačové správy

Makro komentár 05/2022: Globálna ekonomika čelí protivetru

Vojna v Európe, obmedzenia v dodávateľskom reťazci a sprísnenie monetárnej politiky. Kľúčové faktory, ktoré významne vplývajú na svetovú ekonomiku. Mierny pokles cien energií by mal viesť k zmierneniu inflácie. Robustný lokálny dopyt v Európe tlmí okamžitú hrozbu recesie.

Čítať ďalej