Ak chcete žiť život podľa vlastných predstáv a dosiahnuť raz finančnú nezávislosť, je pre vás pravidelné a dlhodobé investovanie mimoriadne dôležité. Pomáhame ľuďom k finančnej slobode aj tým, že sledujeme najnovšie investičné trendy. A jedným z tých kľúčových je trvalo udržateľné investovanie. Fondy označované ako ESG, budú hrať pri tvorbe stratégií stále významnejšiu rolu. A keďže aj my v Swiss Life Select cítime trvalú udržateľnosť ako silný záväzok, postupne zavádzame ESG investície aj do nášho portfólia.

Známy ekonóm Milton Friedman v roku 1970 povedal, že prioritnou zodpovednosťou firiem je maximalizovať hodnotu pre svojich akcionárov. Tento prístup – známy ako Friedmanova doktrína – ktorý velil vedeniu firiem maximalizovať zisk v zásade „za každú cenu“, odvtedy praktizovala väčšina firemných lídrov. V biznis modeli sa však začali objavovať prvé trhliny v posledných dvoch dekádach pre škandály, ktoré vyplynuli práve z bezohľadného podnikania. Bankrot energetického giganta Enron pre účtovné podvody v roku 2001, pád Lehman Brothers a nasledujúca finančná kríza aj nedávny emisný škandál Volkswagenu mali spoločného menovateľa – využiť akékoľvek prostriedky na zvýšenie ziskovosti firiem.

Ktoré investície sú ESG?
Avšak najzásadnejším signálom pre nástup spoločensky zodpovedného prístupu podľa environmentálnych, sociálnych a spoločenských (ESG) princípov bola zelená agenda. S nástupom diskusie o opatreniach na zmiernenie klimatickej krízy prišla nielen nová vlna regulácií, ale aj dobrovoľné záväzky firiem zmeniť svoje podnikanie na prijateľnejšie podľa princípov ESG. V neposlednom rade preto, že zákazníci očakávajú a oceňujú zodpovedný prístup značiek k okoliu.

Ako ESG sa označujú investície, ktoré aktívne prispievajú k udržateľnosti životného prostredia, nepodvádzajú zákazníkov a zamestnancov a rešpektujú pri svojom podnikaní ľudské práva. V princípe sa riadia heslom Henryho Forda „Žiadna firma neprežije, pokiaľ nedokáže generovať zisk, ak sa však pritom nesústredí výlučne na jeho generovanie.“ Najviditeľnejšie túto zmenu vidno pri módnom priemysle: kým štandardom pri výrobe textilu je ešte stále využívanie detskej práce a platová diskriminácia žien, prvé ESG lastovičky presúvajú výrobu do fabrík s kontrolovaným, férovým prístupom k ženám a súbežne sa snažia znižovať dopad na životné prostredie.

Toto sú príklady faktorov, ktoré vstupujú do hodnotenia ESG ratingu firiem. Zdroj: S&P Global

Kým zaviesť ESG zmeny v módnom priemysle je extrémne náročné (a zmeny postupujú zatiaľ pomaly), v ďalších sektoroch sa dejú oveľa rýchlejšie. ESG prístup pritom možno aplikovať v každom sektore. Príkladom sú nábytkárske firmy, ktoré prešli pri nákupe dreva na FSC štandard, ktorý zahŕňa zodpovedný manažment lesov vrátane ochrany vzácneho pralesného biotopu a práv zamestnancov. Alebo dopravné spoločnosti, ktoré menia svoje flotily za nízkoemisné, nasadením elektromobilov či výrobné firmy, ktoré sa zaväzujú k celej sérii zmien vedúcich ku klimatickej neutralite celého výrobného cyklus.

Výstrelok alebo reálna zmena?
Je ESG módnym výstrelkom alebo skutočnou zmenou, ktorú by ste mali zohľadniť pri investovaní? Viacero indikátorov podporuje druhú možnosť a poukazuje aj na dlhodobo vyšší ziskový potenciál týchto firiem.

Z toho, čo vieme o ESG firmách od roku 2005, keď sa začal používať tento termín, sa zdá, že majú všeobecne lepšie nastavené riadenie. Takto dokážu rýchlo a efektívne reagovať na meniace sa potreby na trhu v oblasti environmentálnej regulácie, ako aj spoločenského a politického prostredia. Schopnosť meniť environmentálne riadenie firmy pritom nesúvisí len s otázkou ochrany planéty, ale aj s kontrolou nákladov, príprave na možný pokles výnosov a nastavením pre udržanie ziskovej marže.

shutterstock_1399301306_
Je ESG módnym výstrelkom alebo skutočnou zmenou, ktorú by ste mali zohľadniť pri investovaní? Viacero indikátorov podporuje druhú možnosť a poukazuje aj na dlhodobo vyšší ziskový potenciál týchto firiem.

ESG spoločnosti cielene plánujú zavádzanie množstva zmien od efektívnejšieho hospodárenia s vodou cez úsporu energií až po väčšiu digitalizáciu. Vďaka poslednému bodu dokázali počas pandémie efektívnejšie prejsť na prácu z domu, a tým stlmiť ekonomický dopad prvej vlny na vlastné podnikanie. Podľa analýzy Fidelity Investments dokázali firmy s najvyšším ratingom ESG dosiahnuť počas prvých deviatich mesiacov roka 2020 priemerný zisk na úrovni 0,4 percenta, kým skupina firiem s najhoršou ESG známkou bola v strate 23 percent.

Segment ESG výrazne rastie
ESG firmy majú dlhodobý potenciál fungovať s nižšími nákladmi, a tým aj vykazovať lepšie finančné výsledky. Navyše pri ESG firmách je nízka pravdepodobnosť rizikových praktík. Je preto len logické, že investorov to k týmto investíciám ťahá stále viac. Čísla z finančných trhov hovoria jednoznačne. Podľa Credit Suisse vzrástol počet spoločností v indexe S&P 500, ktoré zverejňujú ESG informácie, od roku 2013 z 35 na 85 %. Len v roku 2020 vzniklo vyše 200 ETF fondov zameraných na ESG investície. A celková kapitalizácia ESG aktív by mohla do roku 2025 narásť až na 53 biliónov dolárov, čo môže predstavovať až tretinu globálnej trhovej kapitalizácie. Ešte ďalej by mohli byť európske aktíva, z ktorých má byť v rovnakom roku viac ako polovica trvalo udržateľná.

Sektor ESG aktív narástol z úrovne 22,8 bil. USD (2016) na 37,8 bil. USD (2020). Zdroj: Bloomberg

Spolu až 77 percent inštitucionálnych investorov v Európe deklaruje, že do piatich rokov prestanú nakupovať akcie a ďalšie cenné papiere firiem, ktoré neplnia ESG kritériá. To znamená jediné – vysoký dopyt po udržateľných riešeniach bude mať vplyv aj na ich pozitívnu výkonnosť. Je preto len logické, že aj bežných investorov to k týmto investíciám ťahá stále viac.

Podpora Európskej únie pre ESG investovanie
Udržateľné investovanie vo veľkom podporuje aj Európska únia. Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ musia mať správcovia aktív aj jednotlivé spoločnosti od 10. marca tohto roku na webe uvedené informácie o ich prístupe k udržateľnosti. Rovnako sprostredkovatelia sa zaväzujú klientom prezentovať, v akej miere je každá investícia trvalo udržateľná a spoločensky zodpovedná. S týmto postupom súhlasí 85 % Európanov, ktorí sa v prieskumoch vyslovili v prospech trvalo udržateľných investícií. Logickým krokom bude väčší tlak, aby správcovia aktívne ponúkali stále viac ESG titulov vo svojom portfóliu. Aj tieto kroky povedú k tomu, že sa rast ESG fondov ešte väčšmi podporí a vysoký dopyt zdvihne ceny aktív. Pritom už dnes je nárast hodnoty aktív porovnateľný s najlepšími titulmi. Stačí si porovnať klasický index S&P 500 s jeho mladším „zeleným“ bratom S&P 500 ESG Index.

Zhrnuté a podčiarknuté, keď budete s finančným sprostredkovateľom nabudúce riešiť svoj investičný plán, spýtajte sa ho aj na možnosť nasmerovať časť pravidelných investícií do ESG titulov. Je to krok, ktorý má vysoký potenciál priniesť vám pravidelné zhodnotenie.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Handsome young man with mustache and beautiful woman with long hair at table looking at documents in kitchen next to window

Blogy

Uvažujete ešte o refinancovaní hypotéky? Pozrite sa, kedy sa to stále oplatí

Sadzby hypoték sa postupne zvyšujú. Dlžníci sa rozhodujú, či splatiť úver s úrokom do jedného percenta a vziať nový úver so sadzbou okolo troch percent ročne. Druhou častou otázkou je, či je lepšie voľné peniaze zainvestovať alebo znížiť si záväzok voči banke.

Čítať ďalej
SLS00916

Životné témy

Šéfkuchár Michal Konrád odišiel z luxusnej ázijskej reštaurácie variť „na ulicu“

Varil na Cypre, v Londýne, ponúkli mu miesto v Kolíne, jeho kroky však nakoniec smerovali späť na Slovensko. Ako 26-ročný sa stal šéfkuchárom konceptovej pan-ázijskej reštaurácie Fou Zoo v bratislavskej Petržalke. Spolu s kamarátmi potom založil Bao Brothers a vymenil prostredie populárnej a luxusnej reštaurácie za pestrý život v street foode. Michal nám porozprával o svojich zážitkoch zo zahraničia, či mal niekedy chuť zavesiť varechu na klinec, a o tom, čo je preňho v gastre to najpodstatnejšie.

Čítať ďalej
Mature woman sit on couch in living room talk chat with grown-up adult daughter at home, millennial girl have pleasant conversation with elderly middle-aged mother, share secret, gossip indoors

Tlačové správy

22-eurový dôchodok z II. piliera? Nerobte rovnakú chybu ako vaši rodičia

Priemerný slovenský dôchodca dostáva necelých 600 eur mesačne a to aj v prípade, že si sporil v II. a III. pilier. Najväčší podiel jeho pravidelného príjmu však tvorí dôchodok zo Sociálnej poisťovne. To znamená, že súčasní dôchodcovia sú úplne závislí na štátnom dôchodku. Vy však máte šancu pripraviť sa na dôchodok lepšie. Nepremeškajte ju.

Čítať ďalej
A smiling family saves money with a piggy bank.

Tlačové správy

Pravidelné sporenie 6-krát inak. Porovnali sme obľúbené produkty

Zo všetkých strán počuť, že treba sporiť a vytvárať si finančné rezervy. Málokto však je konkrétny, kam ich treba nasmerovať, prípadne upriamuje pozornosť iba na produkty, ktoré sám ponúka. Ktoré sú tie najznámejšie produkty určené na pravidelné sporenie?

Čítať ďalej
apnoe_gallery2_16x9

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a okamžite zomriete

Anna von Boetticher sa naposledy zhlboka nadýchne. Osem dlhých sekúnd, kým jej pľúca nie sú naplnené vzduchom, ktorý potrebuje na prežitie. Potom zmizne do hlbín.

Čítať ďalej
Confident millennial indian female business analyst financial advisor preparing statistic report studying documents on work desk, browsing information online using pc, writing out notes on paper sheet

Tlačové správy

Ako odhaliť, že s ponúkanou investíciou nie je niečo v poriadku

Ponuka investičných produktov je nesmierne široká. Bežný klient sa v nich nemá šancu zorientovať. Pri výbere sa však stačí pridržiavať niekoľkých zásad, ktoré poslúžia ako kompas v mori ponúk.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.