Každý z nás má inú predstavu o tom, ako chce začať napĺňať svoje vytýčené ciele. Demokratizácia technológií uľahčila prístup k rôznym typom investičných príležitostí, ktoré ľuďom umožňujú budovať svoje vysnívané portfólio. Správne nastavená investičná stratégia môže zahŕňať aj rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie startupov, ktoré sú pre mnohých lákadlom na vstup do sveta investovania. Nemali by však tvoriť dominantnú časť finančného majetku. Riziko bankrotu začínajúcich firiem je totiž príliš veľké a často sa aj naplní.

Synonymom úspešnej budúcnosti sú bezpochyby inovatívne firmy. Pridať sa k nadšeným akcionárom však nebolo vždy jednoduché. Komplikované právne procesy a vysoké náklady boli v minulosti hlavným dôvodom, prečo boli investície do súkromných startupov výsadou malého percenta úspešných manažérov a podnikateľov. Dôležitým momentom pre americkú startupovú scénu bolo prijatie zákona Jumpstart Our Business Startups Act, ktorý podpísal bývalý prezident USA Barack Obama v roku 2012.

Táto zmena legislatívy otvorila firmám prístup k novému mechanizmu finančného zabezpečenia – crowdfundingu. K akciám spoločností sa tak môže dostať každý, kto má záujem investovať. Prudký nárast využívania smartfónov vytvoril dokonalé prostredie pre vznik digitálnych investičných platforiem. Niektoré portály alebo mobilné aplikácie ponúkajú investičné tipy na báze umelej inteligencie, ktorá dokáže predpovedať, kam máte peniaze investovať. Zaručené rady na ten správny nákup a zdanlivá transparentnosť ale nie sú zárukou, že sa vložené peniaze aj reálne zhodnotia.

„Aj napriek výrazným úspechom na poli umelej inteligencie, automatizovaní chatboti a iné technologicky príťažlivé riešenia stále nedokážu nahradiť prácu finančných sprostredkovateľov. Budúcnosť vidíme v úzkom prepojení nových technológií a skúsených finančných poradcov, ktorí dokážu klientom nastaviť personalizovanú investičnú stratégiu,“ uvádza Peter Világi, hlavný analytik Swiss Life Select Slovensko.

startups_1

Dáta CB Insights ukazujú, že až 70 % technologických startupov ukončí svoju činnosť v priebehu 20 mesiacov od vyzbierania prostriedkov na naštartovanie podnikania. Najčastejšou príčinou je, že pre riešenie, ktoré ponúkajú neexistuje na trhu dopyt. Startupovými jednorožcami, ako sú Uber, Airbnb alebo Stripe, sa stane približne jedno percento firiem.

„Investície do startupov môžeme v rámci investičného portfólia vnímať ako čerešničku na torte. Kvalitne nastavený finančný plán vôbec nevylučuje rizikovejšie aktíva. Ale keďže tieto projekty majú veľkú šancu zlyhania, investujte len peniaze, o ktoré môžete prísť bez následkov. Pomáhame ľuďom žiť život podľa vlastných predstáv a k tomu dobre zvolené investície patria. Radi vám s ich výberom pomôžeme,“ dodáva Peter Világi.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

shutterstock_1330231166 (1)

Blogy

Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio?

Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Čítať ďalej
DSC00202cmyk2

Životné témy

Martin Sýkora: „Klientom aj spolupracovníkom chcem dopriať život podľa ich predstáv“

Vedie úspešný tím finančných sprostredkovateľov, s ktorými pracuje tak, aby naplnili sľub, ktorý kedysi dali svojim klientom. Dlhodobo sa o nich starať a zabezpečovať servis. V tom vidí regionálny riaditeľ Swiss Life Select, Martin Sýkora, svoje poslanie. Porozprával nám o tom, ako ho napĺňa práca, ale aj maľba alebo turistika na Azorských ostrovoch.

Čítať ďalej
Meghan_Daum_16_9

Životné témy

Sebarealizácia je založená na sebauvedomení

Prečo tak veľa ľudí nechce mať deti? 16 žien a mužov sa podelilo so svojimi pohnútkami v knihe americkej spisovateľky Meghan Daum. Sú to rozhovory o egoizme, kariére a odvahe ísť proti prúdu.

Čítať ďalej
shutterstock_367080149 (1)

Blogy

Čo má spoločné investovanie do akcií s otvorením kaviarne?

Viac, ako by ste si možno po prvom zamyslení povedali. Cieľom oboch je zisk, pri oboch musíte prevziať určitú mieru rizika a obom by ste mali venovať čas. Tieto aktivity sa pritom nijak nevylučujú, práve naopak. Investovanie vám vie pri podnikaní pomôcť, aby ste dosiahli požadovaný zárobok a mohli tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
shutterstock_478732903 (1)

Blogy

Investícia do startupov ako čerešnička na vrchole portfólia

Každý z nás má inú predstavu o tom, ako chce začať napĺňať svoje vytýčené ciele. Demokratizácia technológií uľahčila prístup k rôznym typom investičných príležitostí, ktoré ľuďom umožňujú budovať svoje vysnívané portfólio. Správne nastavená investičná stratégia môže zahŕňať aj rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie startupov, ktoré sú pre mnohých lákadlom na vstup do sveta investovania. Nemali by však tvoriť dominantnú časť finančného majetku. Riziko bankrotu začínajúcich firiem je totiž príliš veľké a často sa aj naplní.

Čítať ďalej
Sebastian_Thrun_Aufmacher_angesetzt_16_9

Životné témy

Sebastian Thrun: „Bude ťažké zmeniť svet bez optimizmu“

Sebastian Thrun vyvinul pre Google autonómne autá a digitálne okuliare a nedávno začal navrhovať elektrické lietajúce taxíky. Nemecký technologický vizionár je presvedčený, že umelá inteligencia zlepšuje svet a umožní nám viac sebarealizácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.