Viac, ako by ste si možno po prvom zamyslení povedali. Cieľom oboch je zisk, pri oboch musíte prevziať určitú mieru rizika a obom by ste mali venovať čas. Tieto aktivity sa pritom nijak nevylučujú, práve naopak. Investovanie vám vie pri podnikaní pomôcť, aby ste dosiahli požadovaný zárobok a mohli tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Väčšina ľudí si otvorí vlastnú kaviareň preto, aby zarobila. Už počiatočná (prípravná) fáza podnikania je však pomerne náročná – a to ako na čas, tak na financie. Pri každom type podnikania pritom platí, že by ste mali vopred zvážiť, koľko úsilia doň vložíte a aký výsledok zaň očakávate. Vcelku jednoduchá matematika, na ktorú však niektorí novo-podnikatelia zabúdajú. Do otvorenia kaviarne investujú mesiace príprav, zháňania úveru, hľadania vhodného priestoru a podobne a v konečnom dôsledku im to nemusí priniesť taký výsledok, ako by si predstavovali.

Okrem toho, s podnikaním sa spája aj množstvo rizík. Pri kaviarni napríklad nemusíte „trafiť“ vhodné miesto, neďaleko od vás môžu otvoriť inú, lacnejšiu (či inak atraktívnejšiu) kaviareň, alebo príde niečo podobne nečakané, ako je napríklad aktuálna pandémia, a celý biznis sa vám zastaví.

Investovanie ako doplnok podnikania?
Vyššie vymenovanými rizikami a úskaliami podnikania vás od neho rozhodne nechceme odhovárať. Naopak, podnikanie môže byť dobrým spôsobom, ako si zabezpečiť stálu rentu – hlavne ak sa vám podarí, aby biznis neskôr fungoval aj bez vašich zásadnejších zásahov a takpovediac „samostatne bežal a zarábal“.

Pri každom type podnikania pritom platí, že by ste mali vopred zvážiť, koľko úsilia doň vložíte a aký výsledok zaň očakávate. Vcelku jednoduchá matematika, na ktorú však niektorí novo-podnikatelia zabúdajú.

Ak je vaším ultimátnym cieľom práve pravidelný zárobok bez veľkej námahy, dosiahnuť ho viete aj investovaním. To vám vie pomôcť aj popri podnikaní – rozložiť riziko a nemať všetko „vsadené na jednu kartu“. Časť príjmu vám teda bude generovať kaviareň (či iný biznis) a časť vaše investičné portfólio.

Ako s investovaním začať
Ak už sa pre investovanie rozhodnete, ideálne je, ak o ňom začnete premýšľať z opačného konca – nie kam investovať, ale kam sa chcete dopracovať. Ako úplne prvú vec by ste si teda mali premyslieť, akú sumu by ste chceli dosiahnuť a na základe toho nastaviť, ako dlho vám to potrvá a akým spôsobom sa k tomu dopracujete. Vo všeobecnosti pritom platí, že pri rozumnom investovaní by sa mal jeho čas merať v rokoch, nie mesiacoch či týždňoch. Koniec koncov, to isté platí pre podnikanie.

Ak máte skúsenosti, investovať môžete aj sami. Ak ale v tejto oblasti nie ste skúsení, lepšie bude, ak si necháte poradiť od investičného poradcu. Ten vám vie portfólio nastaviť tak, aby bolo „šité na vašu mieru“.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Akcie = podnikanie
Keď sa povie „akcie“, mnoho ľudí, ktorí s investovaním nemajú skúsenosti zbystrí pozornosť, alebo sa rovno zľakne. Často si ich spájajú s veľkou kolísavosťou a majú teda pocit, že sú hazardom. Opak je však pravdou. Akcie patria historicky k najvýkonnejším aktívam, preto by nemali chýbať v žiadnom portfóliu zameranom na dlhodobé investovanie. Okrem toho, vlastníctvo akcií je v podstate podnikaním. Ako investor sa totiž stávate spolumajiteľom firiem, ktoré má podielový fond v portfóliu. A hoci je pravdou, že akcie môžu kolísať a reálne sa to deje – o ich cene totiž z krátkodobého hľadiska rozhoduje emócia na trhu – z dlhodobého hľadiska sa cena riadi primárne hospodárskymi výsledkami daných spoločností.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

shutterstock_1330231166 (1)

Blogy

Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio?

Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Čítať ďalej
DSC00202cmyk2

Životné témy

Martin Sýkora: „Klientom aj spolupracovníkom chcem dopriať život podľa ich predstáv“

Vedie úspešný tím finančných sprostredkovateľov, s ktorými pracuje tak, aby naplnili sľub, ktorý kedysi dali svojim klientom. Dlhodobo sa o nich starať a zabezpečovať servis. V tom vidí regionálny riaditeľ Swiss Life Select, Martin Sýkora, svoje poslanie. Porozprával nám o tom, ako ho napĺňa práca, ale aj maľba alebo turistika na Azorských ostrovoch.

Čítať ďalej
Meghan_Daum_16_9

Životné témy

Sebarealizácia je založená na sebauvedomení

Prečo tak veľa ľudí nechce mať deti? 16 žien a mužov sa podelilo so svojimi pohnútkami v knihe americkej spisovateľky Meghan Daum. Sú to rozhovory o egoizme, kariére a odvahe ísť proti prúdu.

Čítať ďalej
shutterstock_367080149 (1)

Blogy

Čo má spoločné investovanie do akcií s otvorením kaviarne?

Viac, ako by ste si možno po prvom zamyslení povedali. Cieľom oboch je zisk, pri oboch musíte prevziať určitú mieru rizika a obom by ste mali venovať čas. Tieto aktivity sa pritom nijak nevylučujú, práve naopak. Investovanie vám vie pri podnikaní pomôcť, aby ste dosiahli požadovaný zárobok a mohli tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
shutterstock_478732903 (1)

Blogy

Investícia do startupov ako čerešnička na vrchole portfólia

Každý z nás má inú predstavu o tom, ako chce začať napĺňať svoje vytýčené ciele. Demokratizácia technológií uľahčila prístup k rôznym typom investičných príležitostí, ktoré ľuďom umožňujú budovať svoje vysnívané portfólio. Správne nastavená investičná stratégia môže zahŕňať aj rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie startupov, ktoré sú pre mnohých lákadlom na vstup do sveta investovania. Nemali by však tvoriť dominantnú časť finančného majetku. Riziko bankrotu začínajúcich firiem je totiž príliš veľké a často sa aj naplní.

Čítať ďalej
Sebastian_Thrun_Aufmacher_angesetzt_16_9

Životné témy

Sebastian Thrun: „Bude ťažké zmeniť svet bez optimizmu“

Sebastian Thrun vyvinul pre Google autonómne autá a digitálne okuliare a nedávno začal navrhovať elektrické lietajúce taxíky. Nemecký technologický vizionár je presvedčený, že umelá inteligencia zlepšuje svet a umožní nám viac sebarealizácie.

Čítať ďalej